Jak przygotować się do podróży samochodem?

Długi weekend, wakacje, urlop – piękna sprawa. Każdy z utęsknieniem czeka na ten jeden, dwa lub więcej dni wolnego. Większość osób planuje na ten czas wyjazd na wczasy. Gorączkowe zakupy, pakowanie ubrań, gadżetów, wrzucenie wszystkiego do auta i jazda. Ale czy o wszystkim pamiętaliśmy? Ciuchy? Są. Ładowarki? Są. Pieniądze? Są. Samochód? No przecież, że jest. Przygotowując się do wyjazdu bardzo często zapominamy czym będziemy jechać w miejsce wypoczynku i nie przeprowadzamy weryfikacji stanu technicznego naszego auta. Na co należy zwrócić uwagę, aby zminimalizować ewentualne problemy podczas podróży?

head-lamp-171417

  1. Kompletność oświetlenia pojazdu

Światła służą nie tylko do rozjaśniania mroku przez naszym pojazdem, ale także informują i ostrzegają innych użytkowników drogi o planowanych manewrach. Sprawdzenie, czy wszystkie światła działają prawidłowo zajmie Nam nie więcej niż 2 minuty, a może oszczędzić utraty dowodu rejestracyjnego oraz otrzymania mandatu za niesprawność techniczną samochodu.

17_sbr_wrang15psi

  1. Prawidłowe ciśnienie w ogumieniu

Odpowiednia ilość powietrza w oponach wpływa nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa oraz samych opon, ale wpływa korzystnie na stabilność samochodu podczas jazdy. Zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu skutkować będzie uczuciem „pływania na oponie” podczas pokonywania zakrętów. W przypadku, gdy ciśnienie w oponie będzie za wysokie samochód będzie wydawał się twardy, a każda nierówność będzie intensywniej odczuwana zarówno przez Nas, jak i przez pasażerów.

Źródło: njromek.strefa.pl
Źródło: njromek.strefa.pl
  1. Płyny eksploatacyjne

Przed wybraniem się w podróż warto umówić się do mechanika celem sprawdzenia stanu oraz jakości płynów eksploatacyjnych w Naszym samochodzie. Podczas takiej kontroli należy sprawdzić poziom oleju oraz czas lub przebieg od ostatniej wymiany, ilość i stan płynu chłodniczego, hamulcowego, do spryskiwaczy oraz zweryfikować, czy nie mamy żadnych wycieków. Odpowiednio wcześnie wykryte usterki i nieprawidłowości mogą nie tylko uratować nam życie, ale także oszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy w razie awarii w trasie. Warto też mieć w zapasie w bagażniku litr oleju silnikowego na dolewkę.

2

  1. Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Jednak warto sprawdzić, czy w samochodzie mamy podnośnik lub zestaw naprawczy do opon, apteczkę, kamizelkę odblaskową, komplet bezpieczników, po jednej żarówce w zapasie oraz samochodową ładowarkę do samochodu. Wszystkie te rzeczy nie zajmują dużo miejsca, a mogą okazać się nieocenione w razie problemów w podróży.

Zobacz również:   Zanim staniesz po jagody

car-on-map

  1. Mapa

Mapa… Phi. Po co komu taki relikt przeszłości. Przecież mamy GPS’y, telefony i inne bajery. Wszystko się zgadza, ale i wszystko może się zepsuć, albo ktoś może Nam te gadżety ukraść. Z mapą jest inaczej. Bateria jej się nie rozładuje, nie potrzebuje zasięgu Internetu i satelitów i nikt Nam jej nie ukradnie. Wystarczy tylko umieć ją czytać.

bezpieczeństwo

  1. Ubezpieczenie na czas podróży

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym OC, wybierając się w podróż warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie na czas podróży. Assistance szczególnie przydatne może okazać się podczas wyjazdów za granicę. Oszczędności związane z holowaniem uszkodzonego pojazdu niewspółmierne do poniesionych wydatków na zakup ubezpieczenia, którego koszt nie powinien przekroczyć 100 PLN.

mechanik

  1. Sprawdzenie stanu technicznego przed podróżą

W trasie wiele rzeczy może się zdarzyć, a jeszcze więcej może się popsuć. Do wielu wypadków dochodzi nie przez brawurę kierowców, a przez zły stan techniczny pojazdu. Chcąc oszczędzić sobie problemów i stresu podczas jazdy powinniśmy wybrać się do mechanika na weryfikację stanu technicznego naszego pojazdu, a w razie konieczności dokonać wszelkich napraw. Zdrowie i życie ludzkie jest bezcenne i żaden wydatek na samochód nie powinien być bagatelizowany.

torby_samochodowe_kjust_03

  1. Umiejętne zapakowanie bagażnika

Ułożenie bagaży w bagażniku to niejednokrotnie ogromne wyzwanie. Fani i maniacy Tetrisa mają tutaj znaczącą przewagę, jednak nawet tym mniej wprawnym w układaniu powinno się udać rozmieścić wszystko tak, aby nasze rzeczy były odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem i nie zagrażały Naszemu bezpieczeństwu podczas nagłych sytuacji na drodze. Przed wrzuceniem wszystkiego do bagażnika warto chwilę popatrzeć na rodzaj, wielkość i ilość bagażu oraz wstępne zaplanowanie jego rozmieszczenia. Zdecydowanie uprości Nam to cały proces układania toreb i walizek oraz pozwoli wygenerować jeszcze odrobinę miejsca na jakieś drobiazgi.

Calling-Driving-e1427284956516

  1. Powiadomienie bliskich, rodziny, znajomych

Jeżeli nie planujemy tajnej misji to warto poinformować kogoś z rodziny lub znajomych o tym, gdzie, kiedy i którędy planujemy jechać na wczasy. W razie problemów dużo łatwiej będzie Nas odnaleźć oraz wysłać pomoc.

Zrobienie tych kilku rzeczy nie zajmie Nam wiele czasu, ale może oszczędzić go bardzo dużo w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Leave a Reply