• Pierwszy start nowego samochodu sportowego klasy GT w wyścigu 24-godzinnym
  • Cztery zespoły reprezentują Audi w „zielonym piekle”
  • W imprezie weźmie udział duża grupa doświadczonych kierowców WEC, DTM i GT

Od 16 do 17 maja, na torze Nürburgring, szykuje się poważny test wytrzymałości dla nowego Audi R8 LMS. Ten sportowy samochód klasy GT, weźmie wtedy udział w swoim pierwszym 24-godzinnym wyścigu. Audi chce w ten sposób kontynuować sukces osiągnięty przez R8 LMS, które w kwietniu po raz pierwszy zwyciężyło w mistrzostwach serii VLN. Nowe Audi R8 LMS miało swoją światową premierę zaledwie dziesięć tygodni temu, podczas Salonu Samochodowego w Genewie.

24-godzinny wyścig na torze Nürburgring uważany jest za wyjątkowo wymagający. Połączone trasy: Grand Prix oraz otwarta w 1927 r. pętla północna (Nordschleife), to razem 25 km 378 m. To najdłuższy tor wyścigowy na świecie. Legendarna, znana jako „zielone piekło” pętla północna z jej 73 zakrętami, wzniesieniami o kącie nawet 17 procent i licznymi zmianami nawierzchni, stawia zarówno kierowcom, jak i samochodom najwyższe wymagania.

Dla nowego Audi R8 LMS, którego silnik V10 po ostatnich zmianach regulaminowych ma moc około 500 KM, klasyczny maraton w Eifel jest już czwartym w tym sezonie wyścigiem. Wcześniej dwa razy uczestniczył w Długodystansowych Mistrzostwach serii VLN oraz raz w zawodach Blancpain Endurance Series. „Chcemy pokazać, że również w wyścigu 24-godzinnym Audi R8 LMS jest konkurencyjne” – mówi Romolo Liebchen, kierownik Audi Sport customer racing. „Na torze Nürburgring czeka nas ciężka próba wytrzymałości. Po pierwsze musimy przejechać cały dystans bez błędów i komplikacji. A po drugie, podobnie jak w latach poprzednich, konkurencja jest bardzo silna.” Wśród 160 uczestników wyścigu, bezpośrednimi rywalami Audi w kategorii GT3, będzie 22 kierowców jadących samochodami sześciu innych marek.

Zobacz również:   Światowa premiera odświeżonego Golfa już w listopadzie

Zespoły Audi Sport Team Phoenix i Audi Sport Team WRT wystawiają po dwa nowe Audi R8 LMS. Belgijska załoga WRT, która w kwietniu świętowała swoje pierwsze zwycięstwo w Długodystansowych Mistrzostwach serii VLN, po raz pierwszy w 24-godzinnym wyścigu reprezentowana będzie przez dwa auta. Zespół Audi Sport Team Phoenix, pochodzący z Meuspath niedaleko toru Nürburgring, jadąc samochodami Audi, wygrywał już ten wyścig w latach 2012 i 2014.

W imprezie weźmie udział grupa wybitnych kierowców, między innymi mistrz świata FIA WEC z 2012 r. Marcel Fässler, kierowcy DTM Mike Rockenfeller (zwycięzca z 2013 r.) i Nico Müller, aktualny triumfator Blancpain GT Laurens Vanthoor oraz doświadczeni kierowcy długodystansowi, ubiegłoroczni zwycięzcy z Nürburgring: Christian Mamerow, René Rast, Frank Stippler i Markus Winkelhock.

Dodatkowo, modelowi Audi R8 LMS ultra, wygrywającemu 24-godzinny wyścig w latach 2012 i 2014, zaufały dwa inne zespoły niefabryczne. Audi race experience wystawia dwa samochody wyścigowe GT. Ciekawostką jest, że jedną z załóg tworzą wyłącznie kierowcy pochodzący z Dalekiego Wschodu. Oprócz tego, już po raz trzeci z kolei jadąc samochodem Audi, w „zielonym piekle” wystartuje team Twin Busch Motorsport.

Zespoły jadące Audi w 24-godzinnym wyścigu na torze Nürburgring w sezonie 2015

Audi Sport Team Phoenix
#1 Christopher Haase/Christian Mamerow/René Rast/Markus Winkelhock (D/D/D/D)
#4 Marc Basseng/Marcel Fässler/Mike Rockenfeller/Frank Stippler (D/CH/D/D)

Audi Sport Team WRT
#28 Christopher Mies/Nico Müller/Edward Sandström/Laurens Vanthoor (D/CH/S/B)
#29 Christer Jöns/Pierre Kaffer/Nicki Thiim/Laurens Vanthoor (D/D/DK/B)

Audi race experience
#14 Niki Mayr-Melnhof/Micke Ohlsson/Rod Salmon/Ronnie Saurenmann (A/S/AUS/CH)
#15 „Franky“ Cheng Congfu/Marchy Lee/Shaun Thong/Alex Yoong (CN/HK/HK/MAL)

Twin Busch Motorsport
#16 Dennis Busch/Marc Busch/Christiaan Frankenhout (D/D/NL)

Leave a Reply