Całowicie elektryczny Ford Focus, którego naładujesz w mniej niż wypicie kawy

Bezemisyjny 5-drzwiowy hatchback dysponuje zasięgiem do 225 km bez konieczności ponownego ładowania akumulatorów, co czyni go jeszcze bardziej praktycznym pojazdem, niż dotychczas. Samochód mogą już obecnie zamówić klienci Forda w kilku krajach Europy.

„Nasz nowy Ford Focus Electric na naładowanie akumulatorów potrzebuje tyle czasu, ile jego kierowca na spokojne wypicie filiżanki kawy i zjedzenie ciastka.” – mówi Joe Bakaj, wiceprezes Ford of Europe odpowiedzialny za rozwój produktów. Ładowanie akumulatorów nowego Forda Focusa Electric od zera do 80 procent pojemności akumulatorów trwa tylko 30 minut. „Wyposażony w możliwość szybkiego ładowania i w akumulatory o ulepszonych własnościach, nowy Focus Electric staje się samochodem rodzinnym o zerowej emisji spalin, którego zasięg i zalety praktyczne czynią rozsądną alternatywą dla samochodów spalinowych w realnych warunkach eksploatacyjnych.

Nowy Focus Electric będzie jednym z 13 nowych zelektryfikowanych Fordów, jakie na całym świecie Ford wprowadzi do sprzedaży w ciągu najbliższych 5 lat. Całkowicie nowy elektryczny SUV z zasięgiem szacowanym na 480 km, pojawi się on na rynku do roku 2020.

Nowy 5-drzwiowy hatchback Ford Focus Electric napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 145 KM zasilanym z akumulatorów o pojemności 33,5 kWh – czyli gromadzących niemal o 50 procent więcej energii, niż w poprzednim modelu. Zarówno silnik, jak i zestaw akumulatorów są chłodzone i ogrzewane cieczą, dzięki czemu Ford Focus Electric uzyskuje wyższą sprawność energetyczną, a jego akumulatory zyskują na trwałości.

Nowe złącze szybkiego ładowania wykorzystuje europejski standard Combined Charging System (CCS), umożliwiając kierowcom podłączenie Focusa Electric do stacji szybkiego ładowania prądem stałym, które znajdują się już przy drogach, na stacjach obsługi i na parkingach niemal całej Europy. Wykorzystanie tej metody ładowania pozwala uzyskać 80 procent maksymalnej pojemności akumulatorów już po 30 minutach ładowania.

Używając tego samego złącza i korzystając z domowej ładowarki zapewniającej natężenie zmiennego prądu ładowania 32 A, Focus Electric może uzyskać zasięg do 225 km po 5 godzinach ładowania, zasięg 150 km będzie do dyspozycji już po 3-4 godzinach. Jak wskazują wyniki badań, 90 procent kierowców przejeżdża dziennie do 100 km, a średni dzienny przebieg samochodu, to 46 km.

Ford Mondeo Hybrid 2016 fot. Maciej Kukiełka

Obok nowego Focusa Electric, Ford oferuje swoim europejskim klientom model Mondeo Hybrid (dostępny również w Polsce). Ford koncentruje swoje prace nad samochodami elektrycznymi w obszarach, w których jego pozycja rynkowa jest szczególnie silna – elektryfikując swoje najpopularniejsze modele samochodów osobowych, wielkoseryjne modele samochodów dostawczych i ciężarowych, modele SUV, a także samochody o wysokich osiągach, czyniąc je bardziej uniwersalnymi, efektywnymi i przynoszącymi jeszcze więcej radości kierowcy – a do tego ograniczając zużycie paliw kopalnych.

Leave a Reply