• Nissan prezentuje unikatowe „crossoverowe” biurowe stanowisko pracy, wyposażone w rozwiązania techniczne pochodzące z samochodu
  • Pomysł zainspirowany przez inżynierów Nissana odpowiedzialnych za opracowanie modelu Qashqai, będącego liderem w swojej klasie
  • Zasady działania systemu kamer 360°, ostrzeżenia o poruszających się obiektach oraz ostrzeżenia o zmęczeniu kierowcy zastosowane w rewolucyjnym stanowisku pracy

Czy doświadczyłeś kiedyś nagłego spadku wydajności w pracy? Zdarzyło Ci się zasnąć przy biurku? A może po prostu zapomniałeś wypić poranną kawę?

Te problemy mogą wkrótce odejść w zapomnienie dzięki innowacyjnemu stanowisku pracy biurowej, inspirowanemu rozwiązaniami technicznymi z nowego Nissana Qashqai oraz oryginalnym podejściem zastosowanym przez inżynierów Nissana.

Prototypowe „crossoverowe” stanowisko pracy zostało zbudowane na podstawie spostrzeżeń jednego z inżynierów Europejskiego Centrum Technicznego Nissana. Doszedł on do wniosku, że technologia stosowana w samochodzie może przyczynić się do zwiększenia produktywności w miejscu pracy.

Zasady działania systemu kamer 360° oraz ostrzeżenia o poruszających się obiektach pomagają pracownikom osiągać lepsze wyniki niż ich koledzy, a ostrzeżenie o zmęczeniu kierowcy ma zapobiegać utracie koncentracji oraz spadkowi produktywności często zdarzającym się w godzinach popołudniowych.

Stanowisko jest również wyposażone w inspirowany doświadczeniami NASA ergonomiczny fotel pochodzący z modelu Qashqai. Zapewnia on stałe podparcie miednicy oraz kręgosłupa w części lędźwiowej i piersiowej.

To, w jaki sposób nowe rewolucyjne stanowisko może usprawnić codzienną pracę w biurze, pokazuje film:

Biurko w stylu Nissana Qashqai to oczywiście trochę zabawa, niemniej skutecznie demonstruje ono crossoverowy potencjał naszych technologii, które ułatwiają ludziom życie” – powiedział David Moss, wiceprezes Europejskiego Centrum Technicznego Nissana.

Samochody stają się coraz bardziej połączone z Internetem, a wykorzystywana w nich technologia znajduje zastosowanie także poza pojazdem. Kolejnym niedawnym tego przykładem jest projekt badania tajemnic oceanicznych głębin, w którego ramach Nissan dostarcza system kamer 360° japońskiej agencji naukowo-technicznej ds. dna morskiego (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology) oraz firmie Topy Industries, Ltd.„.

Na razie nie planujemy uruchomienia produkcji tego stanowiska pracy, ale kto wie, co przyniesie przyszłość!„.

Działanie technologii na skonstruowanym przez Nissana stanowisku pracy:

Zobacz również:   NOWA HONDA JAZZ 2020

System kamer 360°

Kliknąwszy ikonę biegu wstecznego, pracownik może zobaczyć otoczenie swojego biurka w promieniu 360⁰.

Ostrzeżenie o poruszających się obiektach

Kiedy do stanowiska zbliża się inny pracownik, osoba siedząca przy biurku jest ostrzegana sygnałem dźwiękowym. System monitoruje wszystkie kierunki i strefę w promieniu 5 metrów.

Ostrzeżenie o zmęczeniu kierowcy

Czujniki wbudowane w klawiaturę i mysz monitorują produktywność pracownika. Brak aktywności przez zaprogramowany czas (od 5 sekund do 50 minut) powoduje uruchomienie sygnału wizualnego i akustycznego.

Jak ta sama technologia działa w Nissanie Qashqai:

System kamer 360°

Ułatwiający parkowanie system kamer 360° umożliwia wyświetlanie wirtualnego obrazu „z lotu ptaka”, obejmującego strefę w promieniu 360° wokół pojazdu. Technologia ta pomaga kierowcy w kontrolowaniu pozycji pojazdu względem stanowiska parkingowego oraz sąsiednich obiektów i ułatwia manewrowanie na parkingu.

Ostrzeżenie o poruszających się obiektach

Przednie i tylne czujniki parkowania ułatwiają manewrowanie pojazdem. Obecność przeszkody jest sygnalizowana dźwiękiem oraz graficznie na zestawie wskaźników. System pomaga kierowcy w wykrywaniu przeszkód wokół samochodu w trakcie parkowania lub wolnej jazdy.

Ostrzeżenie o zmęczeniu kierowcy

Nowy Qashqai uczy się stylu jazdy kierowcy i potrafi rozpoznać, kiedy ogarnia go senność. Poznawszy nawyki kierowcy, system zaczyna monitorować jego zachowania. Wykrycie nieskoordynowanych ruchów kierownicy powoduje wyświetlenie sugerującego konieczność przerwy w podróży ostrzeżenia na desce rozdzielczej (symbolu filiżanki kawy).

Leave a Reply