Kierowcy, którzy uwielbiają jazdę samochodem, często patrzą krzywym okiem na eksperymenty koncernów z samoprowadzącymi się pojazdami. Toyota opublikowała spot, który przekonuje, że nowa technologia także może dać sporo przyjemności – szczególnie jeśli wiezie nas sportowa Toyota S-FR.

Czy jest coś przyjemniejszego niż przejażdżka sportowym samochodem? Toyota chce umożliwić korzystanie z podobnych radości wszystkim ludziom – bez względu na wiek i stopień sprawności. Firma opublikowała krótki film, którego bohater przekonuje się, jak to jest jechać sportowym autem, które samo się prowadzi.

Technologia w służbie osobom starszym
W Japonii średnia długość życia jest najwyższa na świecie (87 lat dla kobiet i 81 dla mężczyzn). Stale zwiększająca się populacja starszych ludzi może przekładać się na coraz większe obciążenie dla społeczeństwa, które może mieć coraz większe trudności z zapewnieniem im opieki na przyzwoitym poziomie. Chyba że z pomocą przyjdzie nowoczesna technologia. Dlatego Toyota bardzo intensywnie inwestuje w samoprowadzące się samochody i roboty domowe, które zdejmą z Japończyków część ciężarów opiekowania się osobami nie w pełni sprawnymi. Zarówno jedne, jak i drugie wymagają znaczącego postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji.

autonomiczny_s_fr_01

Toyota Research Institute
W tym celu firma powołała nową spółkę do wdrażania osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji i zainwestuje w nią miliard dolarów w ciągu 5 lat. Firma o nazwie Toyota Research Institute już działa w trzech ośrodkach w Stanach Zjednoczonych, ściśle współpracując z prestiżowymi uczelniami – Uniwersytetem Stanforda, Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Uniwersytetem Michigan. W szeregach TRI znalazło się wielu wybitnych specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji, robotyki i wielkich baz danych, m.in. James Kuffner, wcześniej szef Google Robotics.

autonomiczny_s_fr_02

CEO Toyota Research Institute, dr Gill Pratt, podkreślił, że ma osobisty stosunek do kwestii użytkowania samochodów przez osoby starsze. „Kiedy mój ojciec skończył 83 lata, ja i moja siostra musieliśmy odebrać mu kluczyki do samochodu. To był bardzo przykry moment dla nas wszystkich” – powiedział Pratt podczas konferencji prasowej. Podobną troskę wyraził Akio Toyoda, prezydent i CEO Toyota Motor Corporation.
Oczywiście każda firma deklaruje, że jednym z celów rozwoju autonomicznych samochodów jest zwiększenie mobilności osób, które mają trudności z poruszaniem się, jednak Toyota szczególnie podkreśla ważność tego aspektu. Ma na to wpływ sytuacja demograficzna Japonii oraz polityka rządu tego kraju, ale wynika także z osobistych przekonań władz Toyoty. Nowe możliwości przedłużenia aktywnego życia osób starszych o kolejne lata daje powód, żeby z nadzieją czekać na komercjalizację tej rewolucyjnej technologii.

Zobacz również:   Nowa Mazda MX5

źródło: http://www.roadandtrack.com/new-cars/car-technology/videos/a29522/toyota-self-driving-car-commercial/

Dodaj komentarz