Ford sprzedał w Europie 21 tysięcy Mustangów

Ford Mustang GT fot. Piotr Majka

Belgia nie jest państwem, które kojarzy się z samochodami sportowymi, ale to właśnie kierowcy z tego kraju zakochali się w Fordzie Mustangu. Z ponad 21 000 nowych Mustangów, które Ford sprzedał w Europie, 1 600 egzemplarzy trafiło do entuzjastów z Belgii. Oznacza to, że jeden samochód przypada na 4 693 spośród 7 659 000 kierowców z tego kraju – tak wysokiego odsetka nie zanotowano w żadnym innym państwie w Europie.

Ford Mustang GT fot. Piotr Majka
Ford Mustang GT fot. Piotr Majka

Ponad połowa nowych Mustangów sprzedanych od chwili wprowadzenia tego modelu na rynek w Europie w ubiegłym roku – po raz pierwszy od premiery w Stanach Zjednoczonych w 1964 roku – trafiła do Belgii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Kierowcy z Niemiec kupili 7 281 Mustangów (1 na 7 700 kierowców), a do klientów z Wielkiej Brytanii trafiło 4 761 aut (1 na 7 743 kierowców). Pod względem sprzedaży, na trzecim miejscu znajduje się Francja (2 126 egzemplarzy), a na czwartym Belgia, która jest jednym z kilku krajów o mniejszej liczbie ludności, jak Szwecja, Szwajcaria i Czechy, w których notuje się bardzo duży popyt na Mustanga, uznanego w ubiegłym roku za najlepiej sprzedające się na świecie sportowe coupe.

Ford Mustang GT fot. Piotr Majka
Ford Mustang GT fot. Piotr Majka

„Mustang to samochód, który ma rzeszę wiernych fanów w Europie udzielających się w klubach entuzjastów tego modelu i organizujących liczne zloty,” powiedział Laurent Charpentier, dyrektor zarządzający, Ford Belgium. „Mustang to wyjątkowy samochód sportowy. Niektórzy fani z Belgii czekali na niego dosłownie całe życie.”

Belgia kocha szybkie samochody. Słynny tor Circuit de Spa‑Francorchamps był jednym z pierwszych torów wyścigowych, na których zorganizowano wyścig Formuły 1, natomiast kierowca Jacky Ickx wygrał wyścig 24h Le Mans sześć razy za kierownicą Forda GT-40, wywalczył 25 miejsc na podium w F1 i wygrał Rajd Dakar.

Ford Mustang GT fot. Piotr Majka
Ford Mustang GT fot. Piotr Majka

Pośród największych fanów motoryzacji znajduje się Adelbert Engler, samozwańczy „miłośnik Mustangów”, który zgromadził w swoim domu w Heusden Zolder kolekcję 5 500 miniaturowych modeli Mustangów, jak również kilka klasycznych modeli pełnowymiarowych.

Zobacz również:   Nowość z Santa Agata, przed Wami Lamborghini Urus!

„Przez lata wraz moją kolekcją Mustangów uczestniczyłem we wszystkich wydarzeniach, poczynając od wywiadów, poprzez filmy, klipy muzyczne i raporty telewizyjne, a kończąc na rocznicach i wystawach,” powiedział Engler, który z niecierpliwością oczekuje na dostawę zamówionego Mustanga fastback w żółtym kolorze z silnikiem 2,3 litra EcoBoost.

Ford Mustang GT fot. Piotr Majka
Ford Mustang GT fot. Piotr Majka

Ford Mustang jest dostępny w Europie do wyboru z silnikiem V8 o pojemności 5 litrów i jednostką 2,3 litra EcoBoost oraz w wersji fastback i convertible. Najbardziej popularnymi kolorami nadwozia są czerwony, szary i czarny, przy czym 72 procent nabywców wybiera odmianę fastback, a 64 klientów decyduje się na silnik V8. Modele EcoBoost są najbardziej popularne w południowej Europie. Ford Mustang jest również zdecydowanym liderem w rankingu sprzedaży samochodów sportowych wśród wszystkich marek popularnych oraz luksusowych oferujących tego typu auta w Polsce. Według bazy danych CEPiK, w okresie od stycznia do września tego roku zarejestrowanych zostało 391 Mustangów.

Ford Mustang GT fot. Piotr Majka
Ford Mustang GT fot. Piotr Majka

W stosunku rok do roku, w porównaniu z ubiegłym rokiem, sprzedaż samochodów Ford Performance w Europie podwoiła się. W gamie oferowane są takie modele, jak Mustang, Focus RS, Focus ST i Fiesta ST.

Leave a Reply