Frankfurt Motor Show 2015: Dacia

1_dacia duster 2016_

DACIA POSZERZA SWOJĄ OFERTĘ O NOWĄ ZAUTOMATYZOWANĄ SKRZYNIĘ BIEGÓW EASY-R
I PREZENTUJE NA SALONIE WE FRANKFURCIE NOWĄ GAMĘ DUSTERA – DUSTER ÉDITION 2016

 • Po raz pierwszy Dacia oferuje w swoich najczęściej sprzedawanych modelach zautomatyzowaną skrzynię biegów Easy-R.
 • Dacia Duster Gama 2016 prezentowana w nowym kolorze nadwozia Zielony Altaï przyciąga uwagę i oferuje poszerzoną ofertę wyposażenia, zwłaszcza dwie nowe tapicerki, obręcze kół w kolorze czarnym błyszczącym, system multimedialny
  z nawigacją MEDIA NAV Evolution oraz kamerę cofania, po raz pierwszy pojawiającą się w samochodach marki.
 • W Dacii Duster Gama 2016 pojawi się również nowa seria limitowana Urban Explorer (w zależności od kraju, w Polsce w salonach już w listopadzie br.).

Dacia po raz pierwszy wprowadza do swojej oferty zautomatyzowaną skrzynię biegów zwaną Easy-R. W połączeniu z silnikiem TCe 90 wyposażonym w system Stop & Start, ta 5-biegowa skrzynia zapewnia kierowcy większy komfort jazdy dzięki temu, że nie wymaga obsługi pedału sprzęgła. Easy-R będzie dostępna w modelach Logan, Logan MCV, Sandero i Sandero Stepway  jeszcze w tym roku.

Dwa lata po wprowadzeniu odnowionego Dustera na rynek Dacia daje kolejny dowód swojego dynamicznego rozwoju, jeszcze bardziej poszerzając ofertę wyposażenia i wprowadzając zmiany w designie swego flagowego modelu. Nowe tapicerki, obręcze kół w kolorze czarnym błyszczącym, system multimedialny z nawigacją MEDIA-NAV Evolution oraz kamera cofania podkreślają terenowy charakter Dustera Edition 2016.

3_dacia duster 2016

Dacia wprowadza zautomatyzowaną skrzynię biegów w swoich najczęściej sprzedawanych modelach

Dacia poszerza ofertę skrzyń biegów:

Do końca bieżącego roku nowa zautomatyzowana skrzynia biegów Easy-R będzie dostępna w modelach Logan, Logan MCV, Sandero i Sandero Stepway. Będzie oferowana  w przystępnej cenie, zgodnie z wartościami wyznawanymi przez markę Dacia.

W połączeniu z silnikami benzynowymi TCe 90, zautomatyzowana skrzynia Easy-R pozwala pogodzić niskie spalanie z komfortem jazdy. Dysponujący mocą 90 KM i 140 Nm momentu obrotowego silnik Energy TCe 90 zapewnia bardzo dynamiczne przyspieszenia już od najniższych obrotów i gwarantuje prawdziwą przyjemność jazdy zarówno w mieście, jak i na drogach. Dzięki zastosowaniu systemu Stop & Start, spala on w cyklu mieszanym zaledwie 4,9 l/100 km[1] oraz emituje jedynie 99 g CO2/km – tyle samo co wersje ze skrzynią mechaniczną.

Easy-R – zautomatyzowana skrzynia biegów w przystępnej cenie

Easy-R uzupełnia ofertę skrzyń biegów Dacii. Ta zautomatyzowana skrzynia biegów stanowi odpowiedź na oczekiwania klientów, którzy lubią płynną jazdę po mieście.

Easy-R zapewnia wysoki komfort jazdy dzięki jej obsłudze niewymagającej pedału sprzęgła. Jest wyposażona w dwa siłowniki elektromechaniczne (sterowane przez moduł elektroniczny) zastępujące kierowcę w wykonywaniu takich czynności jak wysprzęglanie, zmiana biegów
i zwalnianie pedału sprzęgła. Skrzynia biegów Easy-R oferuje dwa tryby jazdy dostosowane do wszystkich potrzeb: Drive i Manual (z impulsową zmianą biegów).

W trybie Drive zmianą przełożeń steruje moduł elektroniczny, dostosowując ją do warunków jazdy. Zmiana biegów następuje na podstawie takich informacji jak prędkość obrotowa silnika, prędkość pojazdu, styl jazdy itd.

W trybie Manual/ Impulsowym decyzje o zmianie biegu podejmuje kierowca.

W porównaniu z tradycyjną skrzynią mechaniczną, zautomatyzowana skrzynia Easy-R zapewnia:

 • Wyższy komfort i łatwość obsługi:
  • tryb Drive: zwalnia kierowcę z wykonywania niektórych czynności (wysprzęglanie, zmiana biegów, zwalnianie sprzęgła). Skrzynia zapewnia optymalny kompromis pomiędzy zużyciem paliwa a dobrym przyspieszeniem. Dzięki temu unikamy jazdy na zbyt wysokich czy zbyt niskich obrotach, znika też problem gaśnięcia silnika;
  • w trybie Manual (z impulsową zmianą biegów) kierowca sam decyduje
   o zmianie biegu, co zapewnia bardziej dynamiczną jazdę i szybszą reakcję samochodu. Może np. wybrać optymalny bieg w przypadku konieczności nagłego wyprzedzenia innego samochodu lub niskiej przyczepności na zaśnieżonej drodze. W tym celu wystarczy przestawić dźwignię w położenie „M”, a następnie wybrać „+” lub „–” żeby zmienić bieg na wyższy lub niższy.
  • W razie konieczności nagłego przyspieszenia, skrzynia automatycznie zmienia bieg na niższy, zapewniając jak najszybciej maksymalne osiągi (funkcja kick down). Żeby zapewnić sobie całą potrzebną moc silnika może zredukować bieg o jeden lub o dwa, co jest bardzo przydatne np. przy włączaniu się do ruchu.
 • Większą łatwość wykonywania manewrów: w położeniu Drive ułatwia wykonywanie manewrów z niską prędkością. Gdy kierowca zdejmie nogę z pedału hamulca, samochód samoczynnie jedzie do przodu lub cofa się, bez konieczności naciskania pedału gazu. Funkcja ta ułatwia wykonywanie manewrów z niewielką prędkością (na parkingu lub przy parkowaniu równoległym itp.) i ułatwia utrzymanie samochodu na lekkiej pochyłości w uzupełnieniu do układu Hill Start Assist. Jest również bardzo przydatna podczas jazdy w korkach.
 • Niskie zużycie paliwa: zautomatyzowana skrzynia biegów charakteryzuje się takim samym zużyciem paliwa i emisją CO2 jak skrzynia manualna. Ponieważ siłowniki są wykorzystywane jedynie do zmiany przełożenia, zużycie energii skrzyni Easy-R jest znacznie niższe niż w tradycyjnej skrzyni automatycznej.
 • Jakość – trwałość: Przejście z układu hydraulicznego na układ elektromechaniczny zapewnia większą precyzję sterowania, a także większą trwałość i niezawodność. Zautomatyzowana skrzynia biegów Easy-R została poddana trwającym 130 tys. godzin próbom na stanowisku testowym. Dodatkowo wszystkie skrzynie Easy-R są objęte kontrolą po zejściu z taśmy produkcyjnej w zakładzie.
Zobacz również:   Kia Motors Corporation oficjalnym dostawcą samochodów podczas UEFA EURO 2016™

 

Duster Edition 2016 – nowe elementy wyposażenia i nowy design

Dacia Duster zmienia się wraz z nową ofertą Duster Gama 2016. Nowa edycja zachowuje wszystkie elementy designu, które przyczyniły się do sukcesu Dustera i oferuje jeszcze lepsze wyposażenie.

Zmiany stylistyczne podkreślające terenowy wygląd Dustera

Zaledwie dwa lata po odnowie Dustera pojawia się Duster Édition 2016 z nowymi 16” obręczami kół ze stopu metali lekkich lakierowanymi na czarno z diamentowym połyskiem, które podkreślają jego styl. Terenowy charakter nowej gamy doskonale wydobywa nowy kolor nadwozia  Zielony Altai, który zastępuje poprzedni – Szary Olive.

3_dacia duster urban explorer

W środku uwagę zwracają nowe tapicerki (czarna Silicon i szaro-czarna Federer),
z dyskretnymi ciemnoszarymi przeszyciami. W podstawowych wersjach wyposażenia będzie dostępna czarna tapicerka Silicon. Tapicerka Federer z szarym wzorem na czarnym tle będzie oferowana w wyższych wersjach. Ponadto Szary Cosmos ustępuje miejsca Szaremu Platinium (w zależności wersji), który pojawia się w uchwytach drzwi przednich i ozdobnych elementach centralnej części deski rozdzielczej.

11_dacia duster 2016

Nowe elementy wyposażenia

W Dusterze Gama 2016 jest teraz dostępny multimedialny system z nawigacją MEDIA NAV (w zależności od wersji). Posiada on wszystkie potrzebne funkcje, zapewnia w prosty sposób możliwość ciągłego dostępu do mobilnych usług.

Dostępna jest również w opcji (w zależności od wersji) kamera cofania zapewniająca wyższy komfort psychiczny i bezpieczeństwo.

dacia duster 2016_

System multimedialny z nawigacją MEDIA NAV Evolution

 • System nawigacji z wbudowaną darmową usługą informacji o ruchu drogowym TMC i z opcją wytyczania tras alternatywnych (w zależności od kraju).
 • Ostrzeżenia/ alarmy bezpieczeństwa (np. niebezpieczne strefy – dostępne w zależności od kraju).
 • Dostęp do treści w Internecie za pośrednictwem dedykowanej aplikacji: dzięki darmowej aplikacji AHA, zainstalowanej na smartfonie, użytkownik odnajduje na ekranie systemu wybrane przez siebie treści multimedialne. Aplikacja zapewnia dostęp do biblioteki multimedialnej (radio internetowe, podcasty, muzyka, audiobooki) oraz portali społecznościowych Facebook® i Twitter®. Dostarcza także w czasie rzeczywistym informacji na temat znajdujących się w pobliżu interesujących punktów, takich jak hotele
  i restauracje. Użytkownik ma możliwość skontaktowania się z nimi za pośrednictwem swojego telefonu oraz bezpośredniego wyznaczenia trasy do wybranego miejsca.
 • Zmodernizowane kolorowe menu z nowymi ikonami.

System Dacia MEDIA NAV Evolution zachowuje wszystkie cechy, które zadecydowały
o sukcesie jego poprzednika, systemu MEDIA NAV: duży 7-calowy (18 cm) ekran dotykowy
i menu umożliwiające łatwy dostęp do sześciu funkcji: radio, multimedia, telefon, mapa, nawigacja (wyświetlanie w trybie 2D i SD „Birdview”) i ustawienia. Przenośne urządzenia, takie jak smartfon czy odtwarzacz MP3, można podłączyć za pośrednictwem złącza USB lub jack, umieszczonych dla ułatwienia w panelu czołowym.                Dzięki funkcji Bluetooth® System Dacia MEDIA NAV Evolution umożliwia bezprzewodowe słuchanie muzyki (audiostreaming) ze smartfona (informacja o tytułach utworów, playlisty).

This slideshow requires JavaScript.

Dacia Duster Gama 2016 i nowa seria limitowana podkreślająca jego terenowy wygląd

 

W wybranych krajach europejskich[4] w Dacii Duster Edition 2016 pojawi się również nowa seria limitowana Urban Explorer z pakietem Off-Road i pakietem Look.

Pakiet terenowy Off-Road obejmuje nadkola i listwy ochronne na drzwi w kolorze czarnym, wzmacniające wrażenie solidności Dustera. Elegancję nowej serii limitowanej podkreślają lakierowane na czarno nowe obręcze kół ze stopu metali lekkich w czarnym kolorze z diamentowym połyskiem.

5_dacia duster urban explorer

Natomiast pakiet Look to osłony podwozia z przodu i z tyłu w kolorze matowego chromu, obudowy lusterek bocznych, nakładki na progi i dwukolorowe relingi dachowe oraz dodatkowo przyciemniane szyby tylne i boczne z tyłu podkreślające jego miejski charakter, elegancję i komfort.

Kierownica pokryta skórą harmonijnie wpisuje się w stylistykę wnętrza.

Seria limitowana Urban Explorer będzie również wyposażona w system nawigacji MEDIA NAV Evolution pozwalający spokojnie cieszyć się jazdą po mieście bez zbędnego stresu.

[1] Homologowane wartości zużycia paliwa i emisji CO2 zgodnie z obowiązującymi przepisami.

[2] Z wyjątkiem silnika 1.2 l 75 KM w Sandero, Loganie i Loganie MCV.

[3] Homologowane wartości zużycia paliwa i emisji CO2 zgodnie z obowiązującymi przepisami.

[4] Niemcy, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Szwajcaria, Austria, Szwecja, Polska, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia, Macedonia, Kosowo, Czarnogóra.

Leave a Reply