Golf GTI Pirelli i Golf GTI Clubsport

  • Dwie ikony na torze wyścigowym w Portimao: Golf GTI Pirelli i Golf GTI Clubsport

Do spotkania tych dwóch legendarnych aut doszło po raz pierwszy. Obydwa są modelami jubileuszowymi, obydwa opatrzono magicznymi literami GTI, które dla Volkswagena oznaczają sport i dynamikę. Obydwa mają też specjalne elementy wystroju wnętrza. Na tym jednak kończą się podobieństwa tych dwóch wyjątkowych modeli – pierwszego z nich, Golfa GTI Pirelli, wyprodukowano w 1983 roku i wyposażono w silnik o mocy 112 KM, z kolei najnowszy model jubileuszowy – Golf GTI Clubsport – napędza silnik osiągający aż 265 KM.

Volkswagen Golf GTI

Portimao, tor wyścigowy na południu Portugalii, jest doskonałym miejscem, w którym te dwa modele mogą się zmierzyć. Golf GTI Pirelli z silnikiem 1.8 ma rozwiązania techniczne z roku 1983, wtedy po raz pierwszy zjechał z taśmy w ramach limitowanej edycji specjalnej, krótko przed zakończeniem produkcji Golfa I GTI.

Golf GTI Clubsport także jest szczególnym samochodem – Volkswagen wypuści na drogi ten smakowity kąsek dla wszystkich miłośników trzech magicznych liter GTI dokładnie na przypadające w nadchodzącym roku 40. urodziny legendarnego Hot-hatch’a. Dwulitrowy, 265-konny silnik TSI tego auta w podstawowym trybie pracy uzyskuje moment obrotowy o wartości 350 niutonometrów. Szczególną cechą najnowszego modelu jubileuszowego jest jednak działająca czasowo funkcja boost, podnosząca na maksymalnie 10 sekund moc jednostki napędowej do 290 KM, a moment obrotowy do 380 Nm. Funkcję tę aktywuje się poprzez wykonanie kick-downu pedałem gazu. Dzięki funkcji boost samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 5,9 s i jest najmocniejszym modelem spośród wszystkich seryjnych Golfów GTI w historii.

Volkswagen Golf GTI

Wersja wyposażona w dwusprzęgłową skrzynię biegów (DSG) ma dodatkowo funkcję „launch-control”, która – podobnie jak to ma miejsce w samochodach biorących udział w sportach motorowych – kontroluje start auta umożliwiając maksymalnie szybkie i efektywne ruszenie.

Zobacz również:   Rekordowa sprzedaż samochodów klasy premium w Polsce

Volkswagen nie tylko wzmocnił doładowany silnik Golfa GTI Clubsport, ale też nadał autu specjalną stylistykę, zadbał o aerodynamikę i dostosował wyposażenie do charakteru tego samochodu. Docisk do podłoża taki jak w samochodach sportowych zapewniają nowy przedni zderzak, doskonale widoczny z tyłu spojler oraz dyfuzor. W ofercie (za dopłatą) znajdują się opony typu semi slick, dopuszczone do użytkowania na zwykłych drogach. Nie zapomniano także o ergonomii – do Golfa GTI Clubsport można wybrać seryjne sportowe, w pełni „kubełkowe” fotele  lub też klasyczne sportowe fotele GTI. Volkswagen oferuje także nowy model (seryjnie) z dwubarwnym nadwoziem.

Volkswagen Golf GTI

Golf GTI Clubsport i Golf GTI Pirelli nie są jedynymi modelami produkowanymi w limitowanych edycjach. Volkswagen przygotowywał jubileuszowe wersje również na 20., 25., 30. i 35. urodziny GTI. Jednak powodujący szybsze bicie serca Golf GTI Clubsport na pewno wyznaczy standardy na dłuższy czas.

Leave a Reply