Sojusz Renault-Nissan i Microsoft Corp. podpisały globalną, wieloletnią umowę o współpracy w zakresie technologii nowej generacji, które umożliwią wprowadzenie nowych rozwiązań wspomagających jazdę dzięki łączności z Internetem. Firmy będą współpracować przy rozwijaniu nowej generacji usług opartych na połączeniu z Internetem. Usługi te będą udostępniane w pojazdach na platformie Microsoft Azure, działającej jako inteligentna chmura obliczeniowa. Nowe usługi poprawią wrażenia związane z użytkowaniem samochodu, dzięki zaawansowanej nawigacji, przypomnieniom o konieczności wykonania przeglądu, zdalnemu monitorowaniu funkcji pojazdu, możliwościom korzystania z mobilnych połączeń z zewnętrznymi systemami oraz aktualizacjom przesyłanym drogą radiową.

Nissan Leaf (4)

Sojusz planuje rozwijanie technologii i opcji łączności, które pozwolą na wprowadzenie na rynek kilkunastu modeli z technologią jazdy autonomicznej do 2020 roku, a także zaoferowanie usług pozwalających na maksymalizację efektywnego wykorzystania dodatkowego wolnego czasu spędzonego w samochodzie. Renault i Nissan będą konsekwentnie rozwijać i wprowadzać nowe usługi i aplikacje oparte na połączeniu z Internetem, które zapewnią użytkownikom stały dostęp do pracy, rozrywki i sieci społecznościowych, a także usługi podtrzymujące i upraszczające więź kierowcy z pojazdem poprzez dostarczanie informacji dotyczących eksploatacji samochodu, zdalny dostęp, zdalną diagnostykę oraz powiadamianie o terminach przeglądów.

Renault Zoe Palermo 002

Microsoft Azure jest sprawdzoną i bezpieczną, opartą na chmurze obliczeniowej globalną platformą o nieograniczonej skali, która umożliwia firmom Renault i Nissan świadczenie usług rzeszy ich klientów na całym świecie.

Sojusz Renault-Nissan wybrał platformę Azure między innymi ze względu na oferowane zabezpieczenia klasy korporacyjnej oraz rygorystyczną dbałość Microsoft o zgodność z obowiązującymi przepisami. Ponadto Azure obsługuje wiele systemów operacyjnych, języków programowania i narzędzi, zapewniając Renault i Nissanowi elastyczność i możliwość budowy wspólnej platformy usług dla obydwu marek Sojuszu.

ZOE

 Choć samochody połączone z Internetem znajdują się jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju, to uważamy, że w tej koncepcji drzemie ogromny potencjał, który gruntownie odmieni całą branżę. Współpracujemy, aby przyspieszyć realizację strategii Sojuszu Renault-Nissan w zakresie technologii mobilnych i chmury obliczeniowej oraz udostępnić nowe doświadczenia klientom tych marek” — powiedział Jean-Philippe Courtois, wiceprezes zarządu oraz prezes globalnego działu sprzedaży, marketingu i działalności operacyjnej w firmie Microsoft.Sojusz Renault-Nissan jest wyjątkowym partnerem z uwagi na jego globalną obecność i przekrój marek. Dzięki temu możemy zaoferować zupełnie nowe doświadczenia mobilne i cyfrowe tak wielu ludziom. Ta współpraca przyczyni się do stworzenia nowego standardu dla samochodów połączonych z Internetem”.

nissa leaf 30kw 009

Współpraca przyspieszy rozwój najlepszych w swojej klasie usług multimedialnych oraz opartych na lokalizacji, w następujących obszarach:

Zobacz również:   Premiera nowego Jeepa Compass w Brazylii

Personalizacja i zabezpieczenie ustawień klientów: Użytkownicy pojazdów będą mogli dostosowywać ustawienia, wiedząc, że ich dane są bezpieczne, a także przesyłać ustawienia między różnymi pojazdami lub blokować je i uniemożliwiać taki transfer. Dzięki spersonalizowanym funkcjom jazda staje się bardziej osobistym doświadczeniem, gdyż zaawansowana nawigacja może na przykład proponować alternatywne trasy zgodne z preferencjami kierowcy.

Produktywność: Dzięki współpracy z firmą Microsoft Sojusz Renault-Nissan poszerza zakres pojęcia produktywności w samochodzie. Niektóre sprawy prywatne i służbowe kierowca będzie mógł załatwiać w trakcie dojazdów do pracy, w czym pomogą mu cyfrowe technologie. 

Dostęp do aktualizacji drogą radiową: Klienci będą mogli pobierać aktualizacje aplikacji, w tym najnowsze wersje oprogramowania autonomicznej jazdy lub systemu unikania kolizji.

Pomoc w utrzymywaniu kontaktu: Klienci będą mogli łatwo informować o miejscu swojego pobytu oraz zawiadamiać o przewidywanym czasie przyjazdu lub zmianie planów. Odpowiednie systemy umożliwią także regulowanie płatności za przejazd autostradą lub parkowanie, tak aby kierowca nie musiał ruszać się w tym celu z fotela.

Zdalne monitorowanie samochodu: Właściciel będzie mógł monitorować samochód z każdego miejsca, za pośrednictwem telefonu komórkowego lub laptopa. Będzie mógł nawet udostępnić samochód znajomemu lub krewnemu bez konieczności fizycznego przekazania kluczyków. Mobilna aplikacja pomoże w odszukaniu samochodu na parkingu, pozwoli zdalnie uruchomić ładowanie i włączyć klimatyzację oraz odblokować lub zablokować pojazd.

Ochrona pojazdu: Oprogramowanie śledzące umożliwi zlokalizowanie skradzionego pojazdu oraz jego unieruchomienie przy najbliższej sposobności. Technologia „geofencing” pozwala na wytyczenie strefy, w której samochód może się poruszać. Właściciel pojazdu jest wówczas powiadamiany o każdym przekroczeniu takiej niewidzialnej granicy lub powrocie pojazdu na wyznaczoną trasę.

Poprawa wrażeń związanych z użytkowaniem pojazdu: Dzięki dodatkowym opcjom łączności klienci zyskają dostęp do zaawansowanych usług diagnostyki pojazdu, a producent będzie mógł zaoferować unikatowe funkcje. Zbieranie danych o rzeczywistym sposobie użytkowania pojazdu posłuży także inżynierom do doskonalenia jakości produkcji.

Dodaj komentarz