Honda Civic Type R, będąca „autem wyścigowym do codziennego użytku”, przemierzyła Europę w celu ustanowienia nowych, najlepszych czasów przejazdu zanotowanych przez przednionapędowe samochody seryjne na pięciu legendarnych torach wyścigowych. Zainspirowany sukcesem Civica Type R, który w maju 2014 roku pobił rekord toru Nürburgring Nordschleife dla samochodów z przednim napędem, zespół Hondy opracował nowe europejskie wyzwanie torowe, które miało ugruntować pozycję tego modelu, jako jednego z najlepszych hatchbacków o sportowych osiągach.

74140_Honda_Civic_Type_R_sets_new_benchmark_time_at_Hungaroring_with_Honda_s_WTCC

Kampania rozpoczęła się w kwietniu na mokrym od deszczu torze Silverstone, gdzie organizowane jest Grand Prix Wielkiej Brytanii. Za kierownicą Civica Type R zasiadł Matt Neal, trzykrotny zwycięzca serii British Touring Car Championship, ustanawiając czas przejazdu jednego okrążenia wynoszący 2 minuty i 44,45 sekundy. Matt nie był zadowolony z uzyskanego rezultatu, więc zespół powrócił jeszcze w tym samym miesiącu na tor, notując czas 2 minut i 31,85 sekundy uzyskany na suchym torze.

74134_Honda_Civic_Type_R_sets_new_benchmark_time_at_Silverstone_with_Honda_BTCC

Na początku maja uwaga teamu Hondy skupiła się na torze Spa-Francorchamps w Belgii – ulubionym obiekcie wielu kierowców ze wszystkich stron świata głównie z uwagi na słynną sekcję Eau Rouge. Za sterami Civica Type R zasiadł Rob Huff z zespołu Honda Racing, ustanawiając doskonały czas wynoszący 2 minuty i 56,91 sekundy. Po dwóch próbach zakończonych sukcesem, ekipa Hondy przeniosła się do Włoch na historyczny tor Monza. Tym razem w rolę kierowcy wcielił się Norbert Michelisz, startujący w WTCC Węgier, który w pięknym stylu pokonał słynny zakręt Parabolica, ustanawiając ostatecznie czas przejazdu pełnego okrążenia wynoszący 2 minuty i 15,16 sekundy.

74129_Honda_Civic_Type_R_sets_new_benchmark_time_at_Spa_Francorchamps_with_Honda

Przed udaniem się na końcową sesję na tor Hungaroring, ekipa Hondy odwiedziła historyczny tor Estoril, który miał „zdobyć” Tiago Monteiro. Niestety, z uwagi na poważny wypadek podczas wyścigu WTCC w Niemczech, zawodnik Hondy został wyeliminowany z udziału w tym przedsięwzięciu. Jego miejsce zajął Portugalczyk Bruno Correia, kierowca wyścigowy i kierowca samochodu bezpieczeństwa w WTCC, który w ciągu 24 godzin pojawił się na torze. Po zaledwie jednodniowych testach w aucie, Bruno zanotował czas przejazdu wynoszący 2 minuty i 4,08 sekundy.

Zobacz również:   Hyundai rozpoczyna wyprzedaż modeli z 2015 roku

74145_Honda_Civic_Type_R_sets_new_benchmark_time_at_Estoril_with_WTCC_safety

6 czerwca zespół w końcu dotarł na Węgry. Za kierownicą Civica Type R ponownie zasiadł Norbert Michelisz, który w 2015 roku wywalczył tu zwycięstwo w Civicu Type R WTCC dla niezależnego zespołu Zengõ Motorsport. Po dwóch dniach prób, Norbert wycisnął z seryjnego Civica Type R wszystko, co się dało, ustanawiając czas przejazdu na poziomie 2 minut i 10,85 sekundy.

74144_Honda_Civic_Type_R_sets_new_benchmark_time_at_Estoril_with_WTCC_safety

Philip Ross, wiceprezes Honda Motor Europe, powiedział: „To wyzwanie zapewniło Civicowi Type R pozycję lidera wśród przednionapędowych aut sportowych. Dzięki wsparciu naszych gwiazd wyścigów samochodów turystycznych udowodniliśmy, że Civic Type R jest prawdziwym samochodem wyścigowym przeznaczonym do codziennego użytku.”

Honda Civic Type R

Podczas swojego debiutu rynkowego, który odbył się rok temu, Honda Civic Type R zapoczątkowała nową erę sportowych osiągów, wykorzystując wyścigowe geny Hondy w celu zaoferowania najbardziej dopracowanego modelu w gamie Civica. Jako istotny element oferty produktowej Hondy nowej generacji, którą tego lata uzupełni nowa Honda NSX, model Type R demonstruje pionierskie podejście marki do kwestii innowacji technicznych.

74136_Honda_Civic_Type_R_sets_new_benchmark_time_at_Silverstone_with_Honda_BTCC

Civic Type R to pierwszy model Hondy, w którym zastosowano nowy silnik 2,0 litra VTEC TURBO. Auto charakteryzuje się agresywną stylizacją nadwozia oraz pionierskimi rozwiązaniami zastosowanymi w podwoziu. W efekcie powstał samochód oferujący najbardziej satysfakcjonujące wrażenia z jazdy spośród aut wszystkich segmentów.

Najlepsze czasy przejazdu Hondy Civic Type R

Data Tor Czas okrążenia Kierowca
4 kwietnia 2016 Silverstone (tor Grand Prix), Wielka Brytania 2:44,45(mokro) Matt Neal (GBR)
26 kwietnia 2016 Silverstone (tor Grand Prix), Wielka Brytania 2:31,85 (sucho) Matt Neal (GBR)
10 maja 2016 Circuit de Spa-Francorchamps, Belgia 2:56,91 Rob Huff
(GBR)
23 maja 2016 Autodromo Nazionale Monza (tor Grand Prix), Włochy 2:15,16 Norbert Michelisz
(HUN)
31 maja 2016 Autódromo do Estoril, Portugalia 2:04,08 Bruno Correia (POR)
6 czerwca 2016 Hungaroring, Węgry 2:10,85

Nobert Michelisz
(HUN)

Leave a Reply