Jak długo można jeździć na jednych wycieraczkach?

Wycieraczki to jeden z najlepszych przykładów dużego rozdźwięku między zaleceniami producentów a faktycznym czasem eksploatacji przez kierowców. Warto się zastanowić jak długo dopuszczalne jest używanie jednego zestawu oraz jak wpływa to na jakość jazdy.

Niedawny wypadek z udziałem limuzyny prezydenta zainicjował dyskusję związaną z bezpieczeństwem na drodze. Tyczyło się to przede wszystkim kwestii okresu użytkowania opon (okazały się blisko 6-letnie), który przekraczał wskazówki producenta. Temat ten można rozciągnąć na znacznie więcej elementów wyposażenia pojazdu i to w kontekście nie tylko oficjeli, ale zwykłych kierowców, którzy przecież stanowią na drogach zdecydowaną większość. Niestety, często musi dojść do niebezpiecznego zdarzenia, aby ktoś zdecydował się na wymianę opon, klocków hamulcowych czy wycieraczek.

Jak często wymieniać wycieraczki?

Wycieraczki to bardzo ważna część samochodu, mamy je bowiem praktycznie cały czas na oku i są naszym podstawowym orężem w obronie przed ciężką pogodą. Ich producenci zalecają wymianę po pół roku od zamontowania, ale dla większości kierowców taki termin pewnie wydaje się abstrakcją. Realnie, najwięcej zależy i tak od ilości wykonanych cykli, a także intensywności zabrudzeń mechanicznych.

,,Kierowca jest w stanie przedłużyć żywotność wycieraczek, jeśli regularnie myje i odtłuszcza szybę. Szczególnym okresem jest zima, kiedy skrupulatnym oczyszczeniem pojazdu ze śniegu i lodu możemy oszczędzić sobie uszkodzenia wycieraczki oraz porysowania szyby” – mówi Maciej Nowopolski, przedstawiciel Oximo, polskiej marki wycieraczek.

Wycieraczka wycieraczce nie równa, podobnie jak ze wszystkim, dlatego wiele zależy od jakości produktu. Kierowcy zaopatrujący się w wycieraczki wyższej klasy, mają prawo zakładać, że posłużą one dłużej nie przeciętny wyrób. Warto, między innymi, zwrócić uwagę czy adapter, do którego jest przytwierdzona szyna wycieraczki, został wykonany z metalu czy z plastiku. Pytanie też czy sama szyna jest z ocynkowanej stali czy z jakiegoś słabszego tworzywa. Najbardziej innowacyjne wycieraczki, np. Oximo, posiadają również mieszankę polimerów z włóknami carbonu, zwiększającą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz dodatkową warstwę silikonu, pozwalającą utrzymać właściwości wycierania w skrajnych warunkach atmosferycznych.

2 KOMENTARZE

  1. na sprawnych wycieraczkach pewnie długo się pojeździ, tak jak ja. już kolejny sezon mam płaskie visee aquatec. dobrze zbierają wodę i nie skrzypią ani nic. zmieniam jednak regularnie, bo co za długo to tez nie zdrowo, każdy element ma swoją żywotność. [komentarz edytowany przez moderatora]

  2. Obecnie nie mam potrzeby używać wycieraczek bo poddałem przednią szybę hydrofobizacji. Wydatek niewielki a w czasie deszczu znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa jazdy.

Leave a Reply