Na ulice wyjeżdża odmłodzone Audi A3 z nowymi systemami wsparcia kierowcy, nowymi silnikami oraz nową stylistyką reflektorów i świateł tylnych. Audi A3 będzie teraz jeszcze bardziej przypominało A4.

Na pokładzie samochodu znaleźć można również nowatorskie rozwiązanie: Audi virtual cockpit. Nowe A3 dostępne jest w Polsce jako wersja Sportback i limuzyna. Jego sportowy wariant – Audi S3 – jest jeszcze bardziej dynamiczny i wyposażony w wiele innowacyjnych rozwiązań. Linia modelowa A3 ma najbogatszą w segmencie aut kompaktowych ofertę napędów. Oprócz klasycznych modeli spalinowych znajdziemy w niej również Audi A3 Sportback e-tron.

Audi A3 Sportback 2016 006

Systemy wsparcia kierowcy pochodzące z wyższej klasy pojazdów

Oferując całą gamę systemów wsparcia kierowcy, nowe Audi A3 po raz kolejny podniosło poprzeczkę w klasie kompaktowych aut segmentu Premium. Dla przykładu: rozbudowane i udoskonalone systemy Audi active lane assist i Audi pre sense front z funkcją ochrony pieszych sprawiają, że jazda zarówno w mieście, jak i poza nim jest teraz jeszcze bezpieczniejsza.

Nowością w tym segmencie jest asystent jazdy w korkach, współpracujący z Audi adaptive cruise control (ACC) z funkcją Stop&Go. Opcjonalny system utrzymuje auto w odstępie od jadącego przed nim pojazdu, a w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów S tronic, po całkowitym, krótkim zatrzymaniu samochodu sprawia, że ten ponownie rusza. Podczas poruszania się po drogach dobrej jakości, w spowolnionym ruchu gdzie prędkość nie przekracza 65 km/h, asystent jazdy w korku może również na krótko przejąć kontrolę nad prowadzeniem samochodu. Kolejną nowością w odmłodzonej rodzinie A3 jest dostępny opcjonalnie system Emergency Assist. Może on wyhamować pojazd aż do bezpiecznego zatrzymania, jeżeli rozpozna, że mimo ostrzeżeń kierowca nie podejmuje żadnych czynności. Nowy asystent ruchu poprzecznego z tyłu ostrzega kierowcę przed pojazdami i obiektami przecinającym jego tor jazdy, na przykład kiedy nasze A3 wyjeżdża powoli z poprzecznego miejsca parkingowego.

Audi A3 Sportback 2016 012

System obsługi i wskaźników, infotainment i Audi connect

Niewątpliwą atrakcją wyposażenia wnętrza nowego Audi A3 jest Audi virtual cockpit. Ten innowacyjny system obsługi jest tu po raz pierwszy dostępny w pojeździe klasy kompaktowej. Audi virtual cockpit, na wysokiej rozdzielczości ekranie TFT o przekątnej 12,3 cala, wyświetla najważniejsze dane związane z prowadzeniem samochodu oraz informacje niezbędne do kontynuowania podróży. Przy pomocy umieszczonego na wielofunkcyjnej kierownicy przycisku „View”, kierowca może wybierać jeden z dwóch dostępnych widoków kokpitu. W trybie klasycznym wyświetlone są duże wskaźniki, zbliżone kształtem do klasycznych zegarów analogowych. W trybie infotainment natomiast, na ekranie dominuje okno mapy nawigacji lub wyświetlane są listy telefonu, radia i systemu audio. Obrotomierz i prędkościomierz mają wtedy postać małych, umieszczonych w dwóch krańcach ekranu zegarów.

Audi A3 Limousine 2016 011

Strukturę menu w systemie MMI zaprojektowano od nowa. Teraz jej koncepcja jest bardzo zbliżona do koncepcji znanej ze wszystkich współczesnych smartfonów.

Centralny element terminala MMI to okrągły regulator obrotowo-przyciskowy, którego pierścień w najwyższej wersji wyposażenia podświetlono na biało. Na jego powierzchni znajduje się pole dotykowe służące do wprowadzania znaków oraz gestów palcami. Kierowca może w ten sposób np. powiększać i pomniejszać mapy. Powyżej i obok regulatora umieszczono przełączniki i przyciski, dzięki którym kierowca nawiguje w nowo zaprojektowanej strukturze menu. Funkcja głosowej obsługi nawigacji, radia, multimediów i telefonu rozpoznaje teraz również wiele sformułowań używanych w języku potocznym.

Nowe Audi A3 wyznacza standardy w zakresie systemów infotainment. Radio MMI plus z elektrycznie wysuwanym siedmiocalowym monitorem jest dostępne seryjnie. Dostępne na życzenie nawigacje MMI i MMI plus z MMI touch, zawierają moduł Audi connect, dzięki któremu dostępne są funkcje online, np. nawigacja z Google Earth i Google Street View, informacje o rzeczywistym ruchu drogowym oraz praktyczne wskazówki dotyczące parkingów, celów podróży, wiadomości lub prognoza pogody. Transmisja danych internetowych odbywa się w tym przypadku w bardzo szybkim standardzie przesyłu danych LTE. Niezbędne tu stałe łącze internetowe, dostępne w przyszłości, zapewni wbudowana w pojeździe na stałe karta Audi connect SIM. Kartę „embedded SIM” (eSIM), europejski klient Audi otrzyma automatycznie, wraz z wyposażeniem pojazdu w system Audi connect. Karta umożliwi roaming w większości krajów europejskich. Niezależnie od zintegrowanych usług Audi connect, za pomocą hotspotu Wi-Fi będzie można zamówić również pakiety danych do indywidualnego korzystania z Internetu.

Audi S3 Sportback 2016 011

Bezpłatna aplikacja Audi MMI connect pozwala na korzystanie z wielu innych usług, między innymi z Online Media Streaming i przeniesienia kalendarza ze smartfona do systemu MMI. W modelu A3 e-tron dostępne są poza tym usługi programowania procesu ładowania, ustalania czasu odjazdu lub programowania klimatyzacji.

Za pomocą Audi smartphone interface, z samochodem połączyć można osobiste smartfony z systemem iOS i Android. Audi phone box umieszczony w środkowym podłokietniku, bezprzewodowo, przy pomocy standardu komunikacji bliskiego zasięgu, łączy telefon komórkowy z anteną samochodową i umożliwia jego indukcyjne ładowanie.

Audi S3 Sportback 2016 009

Nowo zaprojektowane linie wyposażenia

Mimo prawie niezmienionych wymiarów: długość 4,24 metra, rozstaw osi 2,60 metra, nowe Audi A3 sprawia wrażenie samochodu jeszcze bardziej sportowego i ekspresyjnego. Osłona chłodnicy Singleframe jest teraz szersza i ma ostrzejsze kształty. Reflektory są płaskie i charakteryzują się wyrazistymi konturami zewnętrznymi.

Zobacz również:   Nissan Navara mocniejszy i inteligentniejszy

Tył nowego A3, z poziomą grafiką tylnych świateł i wyraźną krawędzią ponad nowo zaprojektowanym dyfuzorem, podkreśla szerokość auta. Paleta barw nadwozia została poszerzona. Do wyboru jest dwanaście kolorów lakieru, w tym pięć nowych: niebieski Aral, niebieski Kosmos, szary Nano, czerwony Tango i żółty Vegas. Dla pakietu Exterieur S line zarezerwowano kolor szary Daytona z efektem perłowym.

Audi S3 limuzine 2016010

Nowością w Audi A3 są modułowo zaprojektowane linie wyposażenia. Dają one klientom jeszcze więcej możliwości wyboru i po raz pierwszy mają bezpośredni wpływ na wyposażenie wnętrza. Obok modeli bazowych, w przyszłości dostępna będzie linia sport line z opcjonalnym pakietem sportowym S line.

Gama znacznie zmodernizowanych silników

Gama silników modelu Audi A3 obejmuje cztery jednostki: dwie benzynowe i dwie wysokoprężne. Zakres ich mocy sięga od 81 kW (110 KM) do 110 kW (150 KM). Wszystkie spełniają normę EU6.

Po raz pierwszy w serii A3, Audi oferuje teraz jednostkę trzycylindrową: 1.0 TFSI. Kompaktowy motor generuje moc 85 kW (115 KM) i moment obrotowy 200 Nm, w zakresie od 2000 do 3500 obr./min. Nowy silnik benzynowy jest przy tym bardzo wydajny, bez utraty przyjemności z jazdy.

Audi A3 Sportback e-tron 2016 002

Jednostkę 1.4 TFSI COD ultra wyposażono w wydajnościowe rozwiązanie techniczne: cylinder on demand. Technika ta oznacza możliwość odłączenia dwóch cylindrów, jeżeli podczas jazdy nie jest wymagana zwiększona moc. Silnik o pojemności 1395 cm3 generuje moc 110 kW (150 KM) i moment obrotowy 250 Nm.

Czterocylindrowa jednostka 2,0 TDI o pojemności 1968 cm3, w nowym A3 oferowana jest jako silnik o mocy 110 kW (150 KM) i momencie obrotowy 340 Nm w przedziale od 1750 do 3000 obr./min.

1.6 TDI o mocy 81 kW (110 KM) to z kolei zupełnie nowy motor wysokoprężny. Dostępny jest w połączeniu z sześciobiegową, manualną skrzynią biegów lub z dwusprzęgłową, siedmiobiegową, automatyczną skrzynią S tronic.

Audi S3 Sportback 2016 005

W nowym Audi A3, moc napędowa przekazywana jest standardowo na koła przedniej osi. Stały napęd na cztery koła quattro przewidziano opcjonalnie dla silnika 2.0 TDI o mocy 110 kW (150 KM).

Nowe A3 standardowo jeździ na kołach w rozmiarze 16 cali, a w przypadku samochodów z liniami wyposażenia design i sport – w rozmiarze 17 cali. Bogato przygotowana paleta opcji pozwala wybierać spośród zmodernizowanych stylistycznie felg o wymiarach 17, 18 i 19 cali. Gama ogumienia również została zmodernizowana pod kątem lepszej efektywności i optymalizacji oporów toczenia.

Audi A3 Limousine 2016 016

Po raz pierwszy w segmencie: reflektory diodowe Matrix LED

Sygnatura świetlna nowego Audi A3 charakteryzuje się rzucającą się w oczy „zębatą” dolną krawędzią przednich reflektorów. Jednostki ksenonowe plus są w wyposażeniu seryjnym, jako opcję Audi oferuje reflektory diodowe LED i po raz pierwszy reflektory diodowe Matrix LED.

Dzięki konsekwentnie stosowanej lekkiej budowie, nowe Audi A3 z silnikiem 1.0 TFSI bez kierowcy waży tylko 1150 kilogramów – to najlepsza wartość w swojej klasie. Karoseria jest bardzo sztywna i odporna na zderzenia. Dźwiękochłonna szyba przednia należy również do wyposażenia seryjnego.

Wnętrze samochodu oferuje typową dla Audi wysoką jakość. Nowo zaprojektowana trójramienna kierownica, na życzenie jest podgrzewana. By dalekie podróże były jak najbardziej komfortowe, koncern z Ingolstadt oferuje w nowym modelu A3 fotel kierowcy z funkcją masażu.

Audi A3 Limousine 2016 002

Równowaga: nowe Audi A3 Sportback e-tron

Audi A3 Sportback e-tron z hybrydowym napędem typu plug-in, to połączenie spalinowej jednostki napędowej 1.4 TFSI o mocy 110 kW (150 KM) i momencie obrotowym 250 Nm z silnikiem elektrycznym generującym 75kW i moment 330 Nm. Moc systemu – 150 kW (204 KM).

Pełne ładowanie baterii litowo-jonowej (8,8 kWh) ze złącza prądu trójfazowego 380 Volt, trwa nieco dłużej niż dwie godziny.

Audi A3 Sportback e-tron 2016 002

Więcej mocy: nowe Audi S3

7 kW (10 KM) mocy więcej i moment obrotowy zwiększony o 20 Nm (w połączeniu z automatyczną przekładnią S tronic) – Audi S3 to kolejny, jeszcze bardziej ulepszony model z Ingolstadt. Znaleźć w nim można opracowane specjalnie z myślą o S3 oprogramowanie systemu Elektronicznej Kontroli Stabilności ESC oraz sprzęgło wielopłytkowe. Wynik: jeszcze więcej dynamiki, przyjemności z jazdy i bezpieczeństwa.

Audi S3 Sportback 2016 002

Silnik 2.0 TFSI generuje moc 228 kW (310 KM) i w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów S tronic, w szerokim zakresie od 2000 do 5400 obr./min, wytwarza maksymalny moment obrotowy 400 Nm.

Nowe Audi A3 trafi do sprzedaży na początku maja, pierwsze dostawy do klientów będą miały miejsce latem.

Galeria Audi A3 Sportback:

Galeria Audi A3 Limousine:

Galeria Audi A3 Sportback e-tron:

Galeria Audi S3 Sportback:

Galeria Audi S3 Limousine:

 

 

Leave a Reply