• W Palermo uruchomiono największy na południu Włoch publiczny system wspólnego użytkowania pojazdów elektrycznych.
  • 24 ZOE – w 100% elektryczne miejskie pojazdy marki Renault – dostępne w systemie wspólnego użytkowania w stolicy Sycylii.
  • Usługa oferowana przez miasto Palermo we współpracy z firmami Amat, Renault oraz Enel.

USŁUGA WSPÓŁUŻYTKOWANIA POJAZDÓW OFEROWANA PRZEZ MIASTO PALERMO

System wspólnego użytkowania pojazdów elektrycznych w Palermo to część projektu DEMETRA, zainicjowanego przez Amat. Projekt ten ma na celu zmniejszenie ruchu kołowego w centrum miasta za sprawą platformy wspólnego i zintegrowanego użytkowania pojazdów. Usługę uruchomiono w październiku. W wydarzeniu wziął udział burmistrz miasta, Leoluca Orlando. W ramach współpracy partnerskiej firma Enel zainstalowała w strategicznych punktach miasta 16 stacji ładowania o mocy 22 kW. Wybór pojazdu elektrycznego pozwala również chronić bogactwo artystyczne i kulturowe arabsko-normańskiego miasta, jakim jest Palermo, które w lipcu 2015 r. zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 Renault Zoe Palermo 002

ZOE – IDEALNY POJAZD ELEKTRYCZNY DO WSPÓLNEGO UŻYTKOWANIA

24 pojazdy Renault ZOE zostały udostępnione na 5 parkingach w mieście: Piazza Massimo, Piazzale Ungheria, Via Malta, Piazza Ignazio Florio oraz Viale della Libertà. Do końca 2015 r. usługą zostaną objęte również 3 dodatkowe parkingi. ZOE stanowi symbol innowacji technologicznej marki Renault – podczas projektowania pojazdu zgłoszono ponad 60 patentów. To w 100% elektryczny, kompaktowy sedan, idealny do codziennego użytku. Spośród 30 000 użytkowników Renault ZOE na całym świecie 98% jest zadowolonych z samochodu. Model Renault ZOE wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 65 kW, zasięg samochodu w homologowanym cyklu NEDC wynosi 210 km (dla silnika Q210) lub 240 km (dla silnika R240); rzeczywisty zasięg wynosi więc pomiędzy 100 a 190 km zależnie od warunków eksploatacji i stylu jazdy. Stacje zainstalowane w Palermo umożliwiają naładowanie Renault ZOE w 1 godzinę (80% akumulatora).  Na potrzeby kompatybilności z miejskim systemem wspólnego użytkowania sycylijskie modele ZOE zostały wyposażone w technologię odczytu kart chipowych używanych do rezerwacji pojazdu. Inne systemy wspólnego użytkowania pojazdów, takie jak Comos w Malezji, E-car Club w Wielkiej Brytanii czy LetsGo w Danii, również korzystają z Renault ZOE, co świadczy o kompatybilności pojazdów elektrycznych z takimi systemami.

Zobacz również:   Hyundai prezentuje zdjęcia nowego modelu i20

Renault Zoe Palermo 004

POJAZD ELEKTRYCZNY: ROZWIĄZANIE DLA KLIMATU

Grupa Renault, pionier na rynku pojazdów w 100% elektrycznych, dostępnych masowo, jest jedynym producentem oferującym ich pełną gamę. Dla Renault pojazd elektryczny stanowi skuteczne rozwiązanie w walce z globalnym ociepleniem. Pojazd elektryczny pracuje bez spalania paliw kopalnych, a więc nie emituje CO2 podczas jazdy1. Na przykład pojazdy elektryczne sprzedawane przez Renault pozwoliły uniknąć emisji 115 000 ton CO2 do atmosfery, co przekłada się na 230 450 baryłek ropy (roczna średnia2). Alians Renault-Nissan jest oficjalnym partnerem COP21, ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Flota 200 samochodów elektrycznych Aliansu, w tym 100 pojazdów Renault ZOE, zapewni transport delegatów w Paris-Le Bourget między 30 listopada a 11 grudnia 2015 r.

1/ Dotyczy zarówno braku emisji CO2, jak i braku zanieczyszczeń atmosferycznych w czasie jazdy zgodnie z cyklem homologacji NEDC, z wyłączeniem części eksploatacyjnych.

2/ Dane obliczone na podstawie wartości podanych przez organizację Comité Professionnel du pétrole, porównanie z pojazdem o równoważnej klasie.

Dodaj komentarz