Peugeot Sport, zespół mający na swoim koncie dwa niedawne zwycięstwa w edycjach 2016 i 2017 legendarnego Rajdu Dakar (edycja tegoroczna odbyła się w styczniu w Ameryce Południowej), przedstawia samochód, który zastąpi dotychczasowy model Peugeot 3008DKR. Jest nim potężna maszyna wyczynowa oparta na seryjnym modelu Peugeot – nowym SUV-ie 3008, który otrzymał tytuł Samochodu Roku 2017.

 

Peugeot 3008DKR Maxi został zaprojektowany do jazdy na czas po drogach o nawierzchni miękkiej, wydmach oraz bezdrożach i jest przygotowany na najtrudniejsze warunki, spotykane na trasach rajdów terenowych całego świata. Jak sugeruje jego nazwa, pojazd ten ma przynieść poprawę osiągów względem swego poprzednika. Nowy samochód jest o 20 cm szerszy od modelu dotychczasowego. Zmiany w kinematyce zawieszenia i powiększenie rozstawu kół sprawiają, że łączna szerokość modelu 3008DKR Maxi wynosi 240 cm. Nowymi elementami w zawieszeniu przednim są górne i dolne wahacze, końcówki drążków kierowniczych i półosie napędowe. Celem, do jakiego dążyli inżynierowie Peugeot Sport, było zwiększenie stabilności i poprawa dynamiki samochodu.


Nowe modyfikacje są częścią programu rozwojowego rozpisanego na cały sezon, niemniej Peugeot 3008DKR Maxi zadebiutuje w warunkach wyczynowych już w zbliżającym się Rajdzie Jedwabny Szlak (Silk Way Rally 2017). Udział w tym arcytrudnym maratonie na liczącej ok. 10 tys. km trasie z Moskwy do X’ian w Chinach przez stepy Kazachstanu będzie ważnym etapem w procesie technicznej ewolucji modelu 3008DKR.

Zadaniem Sébastiena Loeba jest przetestowanie wprowadzonych ulepszeń i wyciągnięcie wniosków, które pozwolą określić kierunek dalszych prac w kontekście przygotowań auta do kolejnej edycji Rajdu Dakar w 2018 r. Jednak, jak podkreśla Bruno Famin, Dyrektor Peugeot Sport, Loeb nie poprzestanie na sprawdzaniu samochodu: jego prawdziwym celem w 15-dniowym maratonie przez Azję będzie zwycięstwo.

Na starcie Jedwabnego Szlaku oprócz Sébastiena Loeba staną także zwycięzca ostatniego Rajdu Dakar Stéphane Peterhansel oraz ubiegłoroczny triumfator Silk Way Rally, Cyril Despres. Zawodnicy ci otrzymają Peugeot 3008DKR, czyli auta w wersji dotychczasowej, które mają na swoim koncie m.in. potrójne zwycięstwo w Rajdzie Dakar 2017.

Zobacz również:   Mazda MX-5 RF – wyposażenie i ceny.

 

Carlos Sainz, czwarty członek Dream Teamu, który ponownie pojawi się w jego barwach na starcie przyszłorocznego Rajdu Dakar, również dostarczy cennych obserwacji na temat nowego modelu: Hiszpan będzie wypróbowywał Peugeot 3008DKR Maxi na trzech sesjach testowych, które odbędą się w Maroku, Portugalii i Francji.

Leave a Reply