Nowa Honda Civic e:HEV

Honda zaprezentowała zupełnie nowy model Civic e:HEV, który jest jedenastą generacją kultowego kompaktu. Premierowy hybrydowy Civic, czerpiący z 50-letniego rodowodu modelu, to połączenie doskonałych osiągów i oszczędności z wyższymi standardami komfortu wnętrza, atrakcyjnością wizualną oraz ogólną funkcjonalnością. Dzięki, oferowanemu w standardzie, hybrydowemu układowi napędowemu e:HEV, nowy Civic stanowi uwieńczenie zobowiązania marki, która zapowiedziała zelektryfikowanie do końca 2022 roku europejskiej gamy głównych modeli.

Civic w najnowszej odsłonie jest odzwierciedleniem nowego, progresywnego, radosnego podejścia do designu. W myśl zasady Hondy „Maksimum Człowieka, Minimum Maszyny” (M/M), łączące te dwa aspekty podejście miało wpływ na wszystkie procesy projektowo – rozwojowe modelu Civic.

Nowy Civic charakteryzuje się elegancką, sportową sylwetką, którą uzyskano dzięki obniżeniu o 25 mm linii maski w stosunku do poprzedniej generacji. Jednocześnie zwiększeniu uległa powierzchnia szyb, co dało efekt rozświetlenia i przestronności wnętrza. Aby stworzyć wrażenie wyrafinowanej elegancji zastosowano czystsze, spokojniejsze wykończenie powierzchni, z bardziej wyrazistymi liniami podziału, podkreślającymi kluczowe elementy.

Niżej poprowadzona linia szyb podkreśla sylwetkę pojazdu, a także zapewnia lepszą widoczność z tylnych siedzeń. W porównaniu z poprzednią generacją Civic, podstawa słupka A została przesunięta do tyłu i jest obecnie w jednej linii z osią przednich kół. Dzięki temu samochód zyskał bardziej zrównoważone proporcje oraz szerszą, pewniej zarysowaną sylwetkę. Najwyższy punkt linii dachu został przesunięty do przodu w porównaniu z poprzednią generacją. Łagodne nachylenie w stronę klapy bagażnika nadaje hatchbackowi elegancki wygląd, zbliżony do fastbacka.

Smuklejszy profil nadwozia sprawia, że opony wydają się większe. W połączeniu z szerszym rozstawem kół i mniejszymi wnękami nadkoli sprawia, że samochód ma bardziej sportową, bliską nawierzchni bryłę. W nowym podejściu do estetyki kluczowymi cechami pozostają funkcjonalność, z której znana jest rodzina modeli Civic, a także projektowanie ukierunkowane na człowieka. Lusterka boczne są teraz mocowane bezpośrednio do przednich drzwi. Pomogło to w ograniczeniu martwego pola i zwiększyło bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów.

Civic hatchback słynął zawsze z wszechstronności. Jedenasta generacja nie pozostanie pod tym względem w tyle, ponieważ jest bardziej przestronna i funkcjonalna niż wszystkie wcześniejsze. Dłuższy o 35 mm rozstaw osi pozwolił projektantom stworzyć przestronniejszą i wygodniejszą kabinę, a także poprawić osiągi dynamiczne i stabilność przy jeździe na wprost. Klapę bagażnika wykonano z żywic polimerowych, co jest nowością w Civicu. Dzięki zastosowaniu nowej technologii produkcyjnej, zmniejszono masę całego elementu o 20%. Ułatwia to otwieranie i zamykanie bagażnika. Ponadto rozsunięto na zewnątrz zawiasy, co pozwoliło uzyskać bardziej estetyczną linię dachu i wpłynęło na bardziej smukły wygląd tyłu pojazdu.

Horyzontalny styl deski rozdzielczej Civica podkreśla szerokość kabiny. W połączeniu z szerszym polem widzenia daje to wrażenie przestronności i otwartości. We wnętrzu zastosowano również nowe, przyjemne w dotyku materiały wysokiej jakości, a także efektowną, metalową kratkę nawiewu powietrza o wzorze plastra miodu, biegnącą przez całą szerokość deski rozdzielczej. W wersji Advance wyświetlacz kierowcy jest teraz wyposażony w 10,2-calowy kolorowy panel LCD HD, zapewniający lepszą jakość obrazu.

Nowy Civic oferuje intuicyjny w obsłudze pakiet systemów informacyjno-rozrywkowych. Centralny ekran dotykowy został powiększony do 9 cali i przesunięty w górę, aby ograniczyć rozpraszanie kierowcy, wynikające z przenoszenia wzroku zbyt nisko. System jest przygotowany do obsługi Android Auto i bezprzewodowej komunikacji poprzez Apple CarPlay. Dzięki temu pasażerowie mogą pozostawać w kontakcie podczas jazdy.

Dodatkowo, aby poprawić komfort podróżowania, w wersji Sport wprowadzono osiem głośników, natomiast w wersji Advance – 12 głośników BOSE klasy premium. Gwarantuje to audiofilom jakość dźwięku zbliżoną do koncertowej.

Zaawansowany i wydajny układ napędowy e:HEV

Sprawdzony układ napędowy Hondy e:HEV (hybrid electric vehicle) oferowany jest w standardzie. W nowym Civicu łączy on 72-ogniwowy zespół akumulatorów litowo-jonowych i dwa niewielkie, ale mocne silniki elektryczne. Zostały one sprzężone z nowoopracowanym 2-litrowym silnikiem benzynowym z bezpośrednim wtryskiem paliwa, pracującym w cyklu Atkinsona. Sumaryczna moc zespołu napędowego wynosi 135 kW, a maksymalny moment obrotowy 315 Nm. W najnowszej wersji silnika spalinowego zastosowano kilka nowych elementów architektury, dzięki którym udało się osiągnąć sprawność energetyczną na poziomie 41%. Jest to jeden z najlepszych wyników w branży motoryzacyjnej dla napędu samochodu seryjnego.

Podstawową siłę napędową nowego Civica zapewniają dwa współpracujące ze sobą, mocne silniki elektryczne. Silnik spalinowy jest sterowany przez nową, kompaktową jednostkę sterującą przepływem mocy, która teraz znajduje się pod maską wraz z resztą układu napędowego. Pod tylnymi siedzeniami znajduje się najnowsza wersja inteligentnego zespołu akumulatorów, który jest mniejszy i lżejszy, a jednocześnie charakteryzuje się zwiększoną gęstością magazynowanej energii. Tak zaprojektowany zespół napędowy oferuje wysoki moment obrotowy, generowany od najniższych RPM i mocne przyspieszenie, jednocześnie zapewniając wyjątkową oszczędność.

Zaawansowany układ może płynnie przełączać się pomiędzy napędami elektrycznym, hybrydowym i spalinowym bez udziału kierowcy. Kierowca może wybierać spośród czterech trybów jazdy – Eco, Normal, Sport i nowego Individual, który umożliwia oddzielne ustawienie parametrów silnika, układu kierowniczego oraz zegarów w kokpicie, aby dostosować reakcje pojazdu do potrzeb kierowcy.

Zobacz również:   Toyota i Mazda łączą siły by produkować jeszcze lepsze samochody

Centralnym elementem systemu e:HEV jest przekładnia e-CVT o stałym przełożeniu, zaprojektowana z myślą o obniżeniu do minimum oporów tarcia, kontrolowana przez inteligentny układ sterowania przepływem mocy, który dostosowuje charakter pracy pojazdu do każdej sytuacji na drodze. Nowy Civic ma osiągać emisję CO2 poniżej 110 gramów na kilometr oraz zużycie paliwa poniżej 5 l/100 km wg procedury testowej WLTP (cykl mieszany).

Wiele uwagi poświęcono dopracowaniu układu napędowego pod względem zarządzania hałasem. W kabinie stworzono wyciszone, relaksujące środowisko, równocześnie poprawiając ogólne właściwości jezdne pojazdu. Efektem jest odczucie płynności i równomiernego przebiegu przyspieszania.

Wyrafinowanie pracy układu napędowego idzie w parze ze skutecznym, pewnym prowadzeniem i stabilnością podczas jazdy po prostej, które były znakiem rozpoznawczym modelu Civic w całej jego historii. Civic jedenastej generacji ma o 35 mm dłuższy rozstaw osi i szerszy rozstaw kół w stosunku do swojego poprzednika. Wpływa to na lepsze osiągi zarówno na prostych odcinkach drogi jak i na zakrętach. Nowe przeguby kulowe o niskim współczynniku tarcia i zmodyfikowane amortyzatory przednie poprawiają właściwości dynamiczne podczas jazdy. Nowy Civic będzie również pierwszym w historii, w którym zastosowano przednie fotele z nowoopracowaną konstrukcją, zapewniającą lepszą stabilizację, podparcie i komfort pasażerów.

„Każdy nowy Civic wzbudza bardzo duże oczekiwania, a w przypadku najnowszej generacji skupiliśmy się na zapewnieniu wyższej satysfakcji, emocji i wzbogaceniu codziennych doznań kierowcy i pasażerów” – mówi Tomoyuki Yamagami, szef projektu nowej generacji Civica e:HEV. „Nowoczesnym klientom zależy na stylistyce budzącej emocje, dynamicznej jeździe i wysokiej funkcjonalności, a my sprostaliśmy tym wymaganiom, wykorzystując dostępne nam najnowsze technologie i stosując naszą filozofię rozwoju w nowy, innowacyjny sposób. Dzięki wykorzystaniu jednego z najlepszych w branży układów napędowych e:HEV oraz zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, nowy Civic stanowi atrakcyjną propozycję dla klientów, którzy pragną wkroczyć w nową erę elektryfikacji. Wierzę, że zarówno obecni, jak i nowi klienci będą pod wrażeniem najnowszej generacji Civica oraz zmian, jakie w nim zaszły.”

Pakiet Honda SENSING

W nowym Civicu zastosowano także pakiet Honda SENSING – rozbudowany zestaw zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i rozwiązań wspomagających kierowcę. Nowa przednia kamera o szerokim kącie widzenia 100 stopni oraz udoskonalone systemy rozpoznawania obiektów zwiększają zdolność Civica do wykrywania pieszych, krawędzi jezdni, oznakowania poziomego drogi oraz innych pojazdów, w tym motocykli i rowerzystów. Po raz pierwszy nowy Civic został wyposażony w czujniki ultradźwiękowe – po cztery z przodu i z tyłu pojazdu. Oprócz udoskonalonych rozwiązań minimalizujących skutki ewentualnej kolizji, systemu utrzymywania na pasie ruchu czy tempomatu adaptacyjnego, w Civicu wprowadzono monitorowanie martwego pola i ruchu poprzecznego oraz asystenta jazdy w korku.

Poza nowymi rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa czynnego, zastosowano również nowe elementy konstrukcyjne, które pomogą spełnić rygorystyczne normy bezpieczeństwa Euro NCAP. Należą do nich: dodatkowe belki drzwiowe, które poprawiają odporność na zderzenia boczne; płyty zabezpieczające belki przedniego zderzaka, które pochłaniają energię zderzenia i redukują ryzyko uszkodzenia nóg i kolan; łącznie 11 poduszek powietrznych, w tym boczne poduszki powietrzne dla pasażerów z tyłu; kolanowe poduszki powietrzne dla pasażerów z przodu, zmniejszające obrażenia w przypadku zderzenia czołowego; oraz przednia centralna poduszka powietrzna, zapobiegająca zderzeniu kierowcy z pasażerem podczas kolizji bocznych.

Nowy Civic e:HEV to najbardziej dynamiczna, oszczędna i bezpieczna generacja w historii modelu, łącząca w sobie wyrafinowaną, prostą stylistykę nadwozia, jasne, przestronne wnętrze oraz zaawansowane systemy, podnoszące bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Od momentu wprowadzenia na rynek w 1972 roku, model Civic trafił do ponad 27,5 milionów klientów w 170 krajach. Nowy Civic, czerpiący z sukcesów poprzednich generacji, ma stać się punktem odniesienia dla aut swoim segmencie, gdy pojawi się w Europie jesienią 2022 roku. Klienci mogą już zgłaszać zainteresowanie jego zakupem za pośrednictwem strony internetowej Hondy https://www.honda.pl/cars/new/civic-hybrid/civic-register-interest/register-interest.html

Leave a Reply