Nowa Skoda Fabia czyli dynamiczne linie i ekologiczne jednostki

Wielkimi krokami zbliżamy się do tegorocznych targów motoryzacyjnych w Paryżu. Będzie tam czekać na nas m.in. premiera nowej Skody Fabii. Samochód wykorzystujący elementy stylistyczne modelu koncepcyjnego VisionC wygląda lepiej niż dobrze. Nowa Fabia została zaprojektowana z myślą o dynamicznych proporcjach, jest teraz dłuższa i szersza co daje efekt bardziej sportowego charakteru auta. Jego twórcy zdecydowanie starają się przyciągnąć sporą grupę młodych kierowców.

picture2

Samochód jednak nie tylko ma wyglądać, ale także jeździć. Co ciekawego znajdziemy pod maską? Do wyboru będziemy mieć nowoczesne jednostki zbudowane z myślą o ekologii, w tym 4 benzynowe oraz 3 wysokoprężne. Główną cechą jaką zauważymy w nowych silnikach jest downsizing. Wybór spośród benzynowych motorów będzie się odbywał pomiędzy trzycylindrowym jednostkom z wtryskiem wielopunktowym MPI o pojemności 1 litra oraz czterocylindrowym, turbodoładowanym z wtryskiem bezpośrednim o pojemności 1.2 litra. Ich różnica mocy wynosi od 60 do 110 KM. W ofercie silników diesla znajdziemy trzycylindrowe jednostki z bezpośrednim wtryskiem paliwa CommonRail o pojemności 1.4 litra o mocy od 75 do 105 KM. Największą zaletą mają być oszczędności w zużyciu paliwa przez te silniki, a to zużycie ma spaść nawet o 17%.

Nová ¦KODA Fabia p?ijí¸dí se zcela novou paletou motor?

Gama silników do końca 2015 roku zostanie zaktualizowana o wersję GreenLine z silnikiem 1.4 TDI o mocy 75 KM, wykorzystująca system odzyskiwania energii podczas hamowania oraz system Start/Stop, która ma być najoszczędniejszą z Fabii. Ma ona pozwolić na otrzymanie średniego zużycia paliwa na poziomie 3.1 litra na 100 km i emisję 82 g. dwutlenku węgla na 100 KM. Napęd może być przekazywany przy pomocy ręcznej skrzyni biegów bądź dwusprzęgłowej przekładni DSG, a samochód bazuje na technologii MQB. Również masa własna samochod uległa zmianie. Nowy model będzie nawet o 65 kg lżejszy od poprzedniczki co w przypadku wersji z jednostką 1.0 MPI oznacza wagę zaledwie 980 kg. Nowa Skoda Fabia jest przyjazna środowisku, a przy tym może się podobać odbiorcom o różnym wieku.

picture3

Zobacz również:   Kia Stinger

Leave a Reply