Citroen Cactus M 042

Z okazji Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie CITROËN zaprezentuje w ramach światowej premiery swój nowy samochód koncepcyjny zainspirowany modelem Méhari: CITROËN CACTUS M. Nowy concept car CITROËNA stanowi „outdoorową” interpretację modelu C4 Cactus, pełną świeżości i optymizmu. Oprócz oryginalnego designu, auto doskonale oddaje styl życia, który w przypadku CITROËNA oznacza koncentrację na przyjemności spędzania wolnego czasu. Doskonale radzący sobie w każdym terenie i w każdej sytuacji concept car CITROËN CACTUS M przywołuje na myśl skojarzenia ze swobodą, ucieczką od codzienności i dobrym samopoczuciem.

Citroen Cactus M 043

  • Plenerowy crossover Styl samochodu koncepcyjnego CACTUS M, jest jeszcze bardziej terenowy niż w CITROËNIE C4 Cactus,. Wyraźnie widoczne jest także pokrewieństwo z concept carem CITROËN Aircross, zaprezentowanym podczas Salonu Samochodowego w Szanghaju w kwietniu br. Mocno zarysowane wokół kół błotniki podkreślają muskularną budowę tego auta. Bardziej pionowo ustawiona przednia szyba, wysoko poprowadzona linia okien i koła o zwiększonej średnicy podkreślają rekreacyjny charakter. Drzwi wykonane są z plastiku i są lekkie i bezpieczne zarazem – stanowią znak rozpoznawczy modelu. To rozwiązanie nieodparcie kojarzy się z kultowym modelem Mehari – samochodem, który mógł dotrzeć praktycznie wszędzie. Całkowicie otwarta kabina CITROËNA CACTUS M umożliwia wsiadanie na tylne siedzenia przeskakując z boku nadwozia i opierając się na umieszczonej w tylnej części nakładce. W tym modelu nic nie oddziela pasażerów od otaczającego ich świata.

Citroen Cactus M 044

  • Pomysłowy i na wskroś rekreacyjny. Dzięki przyjętej koncepcji, CITROËN CACTUS M jest idealnym samochodem do spędzania wolnego czasu. Design wnętrza stanowi doskonałą ilustrację zastosowania zaawansowanych technologicznie materiałów wykorzystywanych w aktywnym spędzaniu czasu w plenerze. Aby ułatwić korzystanie z auta bez ograniczeń, jego wnętrze zostało w całości przystosowane do mycia strumieniem wody dzięki umieszczonym we wnękach na nogi odpływom. Nawiązujące do świata surfingu siedzenia zostały zaprojektowane na kształt kombinezonów i są pokryte barwnym tworzywem neoprenowym, zapewniającym odpowiedni komfort i szczelność. CITROËN CACTUS M wyróżnia się również możliwościami aranżacji wnętrza, jakie zapewnia m.in. specjalna konstrukcja dachu, umożliwiająca pasażerom załadunek ich sprzętu (wakeboard, deska windsurfingowa…). Wszystko zaprojektowano tak, aby zapewnić maksimum wygody i komfortu psychicznego.

Citroen Cactus M 045

  • Swobodna jazda w każdym terenie. CITROËN CACTUS M został stworzony do ucieczki od codzienności, eksploracji i odkrywania nowych terenów. Niezależnie od charakteru wyprawy, pogody czy warunków drogowych, wszystko zostało zaprojektowane z myślą o zapewnieniu pasażerom komfortu podróżowania. System Grip Control pozwala uzyskać optymalną przyczepność w każdym terenie iswobodnie poruszać się po bezdrożach. CITROËN CACTUS M to również niczym nieograniczona swoboda dzięki możliwości zmiany aranżacji wnętrza kabiny, której siedzenia można przekształcić wkuszetki oraz nakryciu dachu, które może posłużyć za namiot. Nakrycie te, wsparte na innowacyjnym, pompowanym stelażu, zapewnia również skuteczną ochronę w czasie deszczu. CITROËN CACTUS M, to również przydatne na co dzień technologie pokładowe ze wszystkimi użytecznymi elementami wyposażenia z modelu C4 Cactus (dotykowy tablet, zmiana biegów z systemem Easypush…).

Citroen Cactus M 046

Koncepcyjny CITROËN CACTUS M stanowi współczesną interpretację wartości, które doprowadziły do stworzenia modelu Méhari. Wartości takich, jak komfort, dobre samopoczucie i aktywne spędzanie wolnego czasu, od zawsze przyświecających CITROËNOWI. CACTUS M, prezentowany obok modelu C4 Cactus i samochodu koncepcyjnego Aircross, stanowi doskonałą ilustrację witalności i spójności Marki.

Citroen Cactus M 047

  1. PLENEROWY CROSSOVER

 

Rok po wprowadzeniu na rynek modelu C4 Cactus, z okazji Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie, CITROËN przedstawia jego odmianę o bardziej „muskularnym” designie, całkowicie otwartą na świat zewnętrzny.

 

  • Nowa interpretacja modelu C4 Cactus o terenowym wyglądzie

Sportowo-rekreacyjny charakter koncepcyjnego CITROËNA CACTUS M, dostrzegalny już w modelu C4 Cactus, został dodatkowo podkreślony dzięki specjalnym elementom i zabiegom stylistycznym.

Citroen Cactus M 048

Boki w przedniej i tylnej części nadwozia są bardziej wyprofilowane, dodając wyrazistości całej sylwetce. Zastosowanie obręczy kół typu Tall & Narrow pozwoliło zwiększyć średnicę kół przy równoczesnym zmniejszeniu ich szerokości, a w konsekwencji zwiększyć wysokość nadwozia. Wrażenie masywności dodatkowo potęguje kształt nadkoli. Przysadzistą budowę CITROËNA CACTUS M podkreśla nachylona pod kątem 60° przednia szyba oraz solidne, grube słupki.

Dół przedniego i tylnego zderzaka oraz lusterka boczne nawiązują kształtem do samochodu koncepcyjnego CITROËN Aircross, podkreślają wrażenie masywności, podobnie jak solidny, metalowy hak holowniczy. Te stylistyczne atrybuty wskazują na przynależność CITROËN CACTUS M do świata SUV-ów i świadczą o pokrewieństwie między oboma concept carami.

Citroen Cactus M 049

  • Samochód otwarty na świat na wzór modelu Méhari

 Podobnie jak Méhari w swoich czasach, koncepcyjny CITROËN CACTUS M został zaprojektowany jako samochód plenerowy. Wszystko w nim zostało pomyślane tak, aby zbliżyć pasażerów do otaczającego ich świata i ułatwić im życie.

CITROËN CACTUS M posiada dwoje długich drzwi, które podkreślają wrażenie kompaktowej budowy auta. Ich jednoczęściowa budowa (odlew z tworzyw sztucznych) zapewnia wyjątkową poręczność, zmniejszając przy tym całkowitą masę pojazdu. Drzwi te zostały zaprojektowane na wzór Airbumps i stworzone są z praktycznego poliuretanu. Ta „druga skóra”, pokrywająca również listwy ochronne zderzaków, jest odporna na uderzenia i zarysowania oraz na wodę morską, piasek i wszystko to, co mogłoby stanowić przeszkodę dla rekreacji i mobilności. Z uwagi na swoją konstrukcję, drzwi są zamocowane na widocznych zawiasach, podobnie jak w przypadku Citroëna Méhari, którego nadwozie było wykonane z tworzywa ABS.

Zainspirowany surfingiem CITROËN CACTUS M jest pozbawiony dachu i ramek bocznych szyb. Auto jest całkowicie otwarte na zewnątrz. Posiada nakładki z prawdziwego drewna na progu bagażnika oraz na słupkach przedniej szyby, co nawiązuje do stylistyki desek surfingowych. Obręcze kół posiadają wywołujący optymistyczne skojarzenia rysunek przypominający kwiatowe motywy na kombinezonach surferów. Jego logo, widniejące na progu bagażnika, mogłoby stanowić znak kolekcji „Freestyle” by CITROËN.

Zobacz również:   500 tysięcy CITROËNÓW C3 wyprodukowanych w zakładzie w Poissy

Citroen Cactus M 050

  1. POMYSŁOWY I NA WSKROŚ REKREACYJNY.

 Citroen Cactus M 051 

Plaża, piasek, sól i woda – to rzeczy, których należy unikać w użytkowaniu auta. Z CITROËNEM CACTUS M jest wręcz przeciwnie – został on stworzony dla tego świata, aby pozwolić przeżywać bardziej intensywnie i bez kompromisów wypady na łono natury. Wybór kształtów, materiałów, technologii i kolorów był podyktowany chęcią przeniesienia rekreacji również do wnętrza auta.

Ogólny design wnętrza przywodzi na myśl kadłub łodzi. Płynne linie stanowią przedłużenie designu nadwozia auta. Wrażenie przedmiotu odlanego z jednego kawałka potęguje jednolity niebieski kolor nadwozia i wnętrza. Ten głęboko optymistyczny odcień wiele mówi na temat wesołego charakteru auta i wręcz zaprasza do ucieczki na łono natury.

Citroen Cactus M 052

W samochodzie koncepcyjnym pojawiają się również praktyczne rozwiązania przywodzące na myśl kadłub łodzi. CITROËN CACTUS M jest idealnym partnerem na wszelkie wyprawy. Wszystkie użyte materiały są dostosowane i odporne na ciężkie warunki eksploatacji. Pasażerowie mogą wsiąść do auta bezpośrednio po kąpieli w morzu – jest to możliwe dzięki perforowanym wnękom na stopy, siedzeniom o konstrukcji odprowadzającej wodę i pokrytych materiałem odpornym na działanie soli. Całą kabinę można nawet zmyć strumieniem wody.

Citroen Cactus M 053

CACTUS M posiada estetyczne i funkcjonalne wnętrze. Tapicerka i pokrycie deski rozdzielczej zostały zaprojektowane na podobieństwo kombinezonów do surfingu. Materiał neoprenowy z nadrukiem w żywych kolorach wnosi do wnętrza dużo ciepła i podkreśla rekreacyjny charakter auta. Pozwala on również zwiększyć szczelność siedzeń i skraca czas ich schnięcia.

Koncepcyjny CITROËN CACTUS M jest bardzo praktyczny: w tylnej części nadwozia znajdują się wnęki na stopy umożliwiające pasażerom wskakiwanie na tylne siedzenia. Takie rozwiązanie ułatwia dostęp do kabiny, a jednocześnie daje pasażerom siedzącym z tyłu poczucie całkowitej swobody dzięki temu, że nie muszą otwierać drzwi czy składać oparć foteli przy wsiadaniu i wysiadaniu. W kabinie znajduje się szereg łatwo dostępnych i funkcjonalnych schowków. Drzwi posiadają duże, siatkowe kieszenie, a bagażnik jest łatwo dostępny. Ponadto auto umożliwia przewóz dwóch desek surfingowych na dachu dzięki specjalnemu systemowi mocowań. Z tej okazji styliści CITROËNA zaprojektowali nawet dwie deski surfingowe w barwach CITROËNA CACTUS M.

Citroen Cactus M 054

Charakter i silna osobowość samochodu koncepcyjnego CACTUS M mają swoje źródło w modelu Mehari z 1968 roku i w świecie związanych z tym kultowym autem kąpielisk. Poszczególne elementy stylistyczne, takie jak wykonane z taśmy uchwyty do otwierania drzwi czy pojedyncza, centralnie umieszczona wycieraczka przedniej szyby przywodzą na myśl samochody z tamtych lat. Równocześnie zagłówkom nadano kształt odbojnic statków, pobudzających morskie skojarzenia.

Citroen Cactus M 055

  1. SWOBODNA JAZDA W KAŻDYM TERENIE

 

CITROËN CACTUS M ma wyjść naprzeciw potrzebom amatorów otwartych przestrzeni. Jest wymarzonym partnerem do wypadów na spotkanie przygodzie. Dzięki zastosowanym w nim technologiom i innowacjom, przesuwa daleko granice eksploracji, jakimi mogą być: zła pogoda, skomplikowana logistyka czy trudny teren.

CITROËN CACTUS M, dzięki połączeniu systemu Grip Control z kołami typu Tall & Narrow, jest znacznie zwinniejszy i może swobodnie poruszać się po najbardziej stromych terenach. Ten system zapobiega buksowaniu kół i dostosowuje się do sytuacji, optymalizując skuteczność napędu w każdych warunkach.

Citroen Cactus M 057

CITROËN CACTUS M został zaprojektowany jako auto plenerowe, ale daje się przystosować do wszelkich zmian pogodowych dzięki innowacyjnie składanemu dachowi. Umieszczone pod podłogą bagażnika nakrycie dachu rozstawia się ręcznie, po czym napina dzięki zmyślnemu systemowi pompowania. Trzy wbudowane rurowe komory pozwalają ją utrzymać w optymalnym położeniu. Do napełniania komór służy umieszczony z tyłu pojazdu kompresor.

Dzięki modułowej budowie kabiny i innowacyjnie składanemu dachowi, CITROËN CACTUS M pozwala zapomnieć o kłopotach związanych z logistyką i zapewnia większe możliwości improwizacji i swobodę. CACTUS M umożliwia biwak dla dwóch osób, by wydłużyć czas przeznaczony na nowe doświadczenia i odkrywanie. Dzięki pomysłowemu mechanizmowi odchylania tylna kanapa pozwala wydłużyć przestrzeń bagażową, w której powstaje miejsce do spania dla dwóch osób. Zależnie od upodobania, można spać pod chmurką lub pod dachem: rozkładany dach można przedłużyć i przekształcić w samonośny namiot, wykorzystując ten sam system pompowania. Namiot, rozłożony z tyłu samochodu, pozwala dwóm osobom o wzroście do 1,80 m na zachowanie pozycji stojącej. Nic więcej nie stoi już na przeszkodzie eksploracji.

Citroen Cactus M 058

Przy projektowaniu rozkładanego dachu i namiotu CITROËN współpracował z dwiema specjalizującymi się w tej branży firmami. Jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo namiotu, Marka zwróciła się do firmy ATIC, eksperta w dziedzinie konstrukcji nadmuchiwanych użytkowanych w ekstremalnych warunkach, natomiast w sprawie samego materiału zwrócono się do firmy Jonathan & Fletcher, producenta i eksperta w dziedzinie zaawansowanych technologicznie tkanin przeznaczonych do sportów ekstremalnych.

Citroen Cactus M 059

CITROËN CACTUS M, to nie tylko innowacyjny samochód. To również samochód przyjemny w codziennym użytkowaniu, zapewniający komfort jazdy i wszystkie technologie dostępne w seryjnym modelu C4 Cactus. Rok po wprowadzeniu na rynek modelu seryjnego, ten koncepcyjny samochód daje obraz potencjału Citroëna C4 Cactus, jak również  ogromnych możliwości pozycjonowania Marki w zakresie różnych rodzajów nadwozi samochodów.

Citroen Cactus M 014

DANE TECHNICZNE

Wymiary

Długość: 4,16 m

Szerokość: 1,77 m

Wysokość: 1,48 m

Rozstaw osi:  2,60 m

Układ napędowy z silnikiem benzynowym i automatyczną skrzynią biegów najnowszej generacji

Silnik benzynowy PureTech 110 S&S EAT6

Układ jezdny

Opony Bridgestone Tall & Narrow 19’’

Leave a Reply