Nowy Nissan Leaf

Pierwsza generacja Nissana LEAF stworzyła segment samochodów elektrycznych przeznaczonych dla masowego odbiorcy. Przez ponad 8 lat od premiery na drogi wyjechało ponad 300 000 takich pojazdów, które pokonały niemal 4 miliardy kilometrów. Pozwoliło to na dokładne poznanie oczekiwań kierowców, a efektem późniejszych prac inżynierów jest druga generacja modelu. Wydłużony zasięg, pakiet innowacyjnych technologii oraz atrakcyjny design sprawia, że Nissan LEAF po raz kolejny wyznacza trendy w segmencie pojazdów zeroemisyjnych. Potwierdzają to zarówno europejscy klienci, kupujący w przedsprzedaży model średnio co 12 minut, jak i niezależni eksperci, którzy przyznali autu tytuł „Zielonego Samochodu Roku 2018” w ramach plebiscytu World Car of a Year.

Nowy Nissan LEAF oferuje zasięg sięgający 415 kilometrów w cyklu miejskim (WLTP*) oraz do 285 km w cyklu mieszanym (WLTP), co w połączeniu z pakietem nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz zupełnie odmienionym designem sprawia, że jest to samochód, na który zwrócą uwagę nawet osoby wcześniej niezainteresowane zakupem pojazdu zeroemisyjnego. W dziedzinie innowacji na szczególną uwagę zasługuje system e-Pedal, która umożliwia ruszanie, przyspieszanie, zmniejszanie prędkości lub zatrzymywanie tylko poprzez regulowanie nacisku na pedał przyspieszania, oraz system ProPILOT wspierający kierowcę podczas jazdy po trasach szybkiego ruchu poprzez automatyczne regulowanie prędkości i odległości do samochodu poprzedzającego oraz utrzymujący pojazd pośrodku pasa ruchu. W rezultacie druga generacja Nissana LEAF bije rekordy popularności nie tylko w krajach Zachodniej Europy, gdzie do tej pory kupiono ponad 20 000 egzemplarzy modelu, ale również nad Wisłą.

„Elektromobilność coraz odważniej wjeżdża na polskie drogi. Powoli samochody elektryczne przestają być jedynie ciekawostką, a stają się coraz powszechniejszym elementem motoryzacyjnego krajobrazu. Najlepszym potwierdzeniem faktu, że polscy kierowcy coraz częściej dostrzegają zalety pojazdów zeroemisyjnych, są wyniki sprzedaży nowego Nissana LEAF, na którego w niespełna 1,5 miesiąca zebraliśmy ponad 400 zamówień. To ponad 60% więcej niż cała ubiegłoroczna sprzedaż modelu pierwszej generacji. W 2017 roku Nissan został liderem w segmencie samochodów elektrycznych w Polsce i jesteśmy przekonani, że nowy LEAF jeszcze bardziej umocni naszą pozycję” – mówi Dorota Pajączkowska, PR Manager marki Nissan w Polsce.

Równocześnie Nissan, jako światowy lider w obszarze elektromobilności, koncentruje się nie tylko na działaniach sprzedażowych, ale również wspierających klientów podczas eksploatacji modelu. Przykładem może być współpraca z firmą GreenWay Polska, która do końca 2020 roku planuje budowę, wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych, 200 punktów szybkiego ładowania. Jedną z pierwszych osób w Polsce, która odbierze kluczyki do Nissana LEAF, będzie podróżnik Marek Kamiński, który w połowie maja wyruszy samochodem elektrycznym w trasę z Polski do Japonii w ramach wyprawy #NoTraceExpedition.

Nowy sposób myślenia

Nissan LEAF jest wizytówką Inteligentnej Mobilności Nissana. Zapewnia zupełnie nowe wrażenia i poziom przyjemności z jazdy, a także pewność prowadzenia oraz komunikację z otoczeniem.

Propozycja, jaką Nissan składa swoim klientom, opiera się na trzech filarach:

  • Inteligentna      Energia, której ucieleśnieniem jest zastosowany w modelu LEAF      zaawansowany, nowy układ napędowy z akumulatorem 40 kWh, o większej      efektywności energetycznej, momencie obrotowym oraz mocy zapewniającej      niezapomniane emocje z jazdy;
  • Inteligentna      Jazda, czyli technologie mające na celu zwiększenie pewności za kierownicą      podczas jazdy, podwyższenie poziomu bezpieczeństwa i redukcja stresu;
  • Inteligentna      Integracja, czyli łączność pojazdu z otoczeniem za pośrednictwem wbudowanych      funkcji oraz z siecią elektroenergetyczną poprzez unikatową, dwukierunkową      technologię przesyłu energii.

Nowy Nissan LEAF jest czymś znacznie więcej niż w 100% elektrycznym samochodem – jest mobilną jednostką zasilającą, dzięki której klienci mogą zarządzać korzystaniem z energii zarówno w domu, jak i w biurze.

Stylowy wygląd, który pokochają klienci

Długość całkowita wynosząca 4,49 m, szerokość 1,79 m, wysokość 1,54 m i rozstaw osi 2,70 m sprawiają, że Nissan LEAF prezentuje się zgrabnie i dynamicznie, a dodatkowo charakteryzuje się doskonałą aerodynamiką ze współczynnikiem oporu (Cx) wynoszącym 0,28. Każdy, kto zna wzornictwo Nissana, natychmiast rozpozna charakterystyczne reflektory w kształcie bumerangu i przód z motywem litery V, z kolei niebieskie detale, takie jak osłona wlotu powietrza czy listwa na tylnym zderzaku, podkreślają bezemisyjną charakterystykę pojazdu.

Model jest dostępny w 10 kolorach nadwozia: niemetalizowanymi białym i czerwonym, metalizowanymi brązowym, grafitowym, jasnozielonym, srebrnym, czerwonym i czarnym, białym perłowym oraz w wersji dwukolorowej z nadwoziem w kolorze białym perłowym z czarnym metalizowanym lakierem na dachu i oprawach lusterek bocznych.

Wnętrze zaprojektowane z myślą o kierowcy

Wnętrze nowego Nissana LEAF zostało zaprojektowane przede wszystkim pod kątem kierowcy. Przemyślane zagospodarowanie przestrzeni zapewnia optymalną funkcjonalność. Przedni panel w formie „szybującego skrzydła” oraz intensywnie niebieskie przeszycia na fotelach, desce rozdzielczej i kierownicy sprzyjają relaksowi i podkreślają wysoką jakość wykonania. Bagażnik o pojemności 400 litrów i składana tylna kanapa, dzielona w proporcjach 60/40, zapewniają imponujące możliwości przewożenia bagażu i maksymalną funkcjonalność, czyniąc nowego Nissana LEAF idealnym samochodem rodzinnym. Maksymalna pojemność bagażnika ze złożonymi siedzeniami wynosi 1176 litrów.

Dłuższy zasięg, więcej emocji

Nowy elektryczny zespół napędowy rozwija 150 KM mocy i 320 Nm momentu obrotowego, co przekłada się na przyspieszenie od od 0 do 100 km/h w 7,9 s i jest jednym z najlepszych wyników w tym segmencie. Nowy Nissan LEAF ma zasięg 378 km według NEDC. Ponadto model jest pierwszym samochodem z napędem elektrycznym przetestowanym zgodnie z procedurą WLTP*, która wykazała, że zasięg w cyklu miejskim wynosi nawet 415 km na jednym ładowaniu. Tego typu test dokładniej odzwierciedla rzeczywiste sytuacje, co oznacza że kierowcy mogą podróżować dłużej, a dodatkowo korzystać z rozbudowanej europejskiej sieci szybkich ładowarek CHAdeMO.

Czas ładowania do 80% (szybkie ładowanie – 50 kW) zajmuje od 40 do 60 minut oraz 7,5 godziny do 100% za pomocą ładowarki naściennej Wallbox o mocy 7 kW.

Zobacz również:   X Zlot Mustangów [RELACJA]

Zaawansowane systemy bezpieczeństwa

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nowy Nissan LEAF zapewnia wysoką pewność prowadzenia. Pojazd już w wersji podstawowej jest standardowo wyposażony w sześć poduszek powietrznych (przednie, boczne i kurtynowe), mocowania ISOFIX, system zapobiegający blokowaniu kół przy hamowaniu (ABS), elektryczny rozdział siły hamowania (EBD), wspomaganie hamowania (BA) oraz system wspomagania ruszania pod górę (HSA). System rozpoznawania znaków drogowych oraz ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu są dostępne standardowo od wersji Visia, podobnie jak inteligentny system hamowania awaryjnego z rozpoznawaniem pieszych i rowerzystów.

Zaawansowane technologie zwiększające bezpieczeństwo, takie jak ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, inteligentny system interwencji przy niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu i ostrzeżenie o ruchu poprzecznym również należą do standardowego wyposażenia każdej wersji modelu.

Zaawansowane technologie wspomagające kierowcę

Nowy Nissan LEAF jest wyposażony w innowacyjne technologie z zakresu Inteligentnej Mobilności Nissana, takie jak zaawansowany system wspomagający kierowcę ProPILOT, który podnosi bezpieczeństwo i komfort prowadzenia pojazdu, a także system w pełni autonomicznego parkowania ProPILOT Park.

Z systemu ProPILOT można korzystać podczas jazdy jednym pasem autostrady, zarówno podczas jazdy z wysoką prędkością, jak i przy dużym natężeniu ruchu.

Kierowca może uruchomić system ProPILOT równie łatwo, jak tradycyjny tempomat, ustawiając żądaną prędkość jazdy i odległość od poprzedzającego pojazdu. Korzystając z radaru i kamery, system ProPILOT dostosuje prędkość do pojazdu znajdującego się z przodu oraz będzie utrzymywał pojazd na środku pasa ruchu. Z technologii można również korzystać podczas jazdy w korku, dzięki czemu codzienne dojazdy staną się bardziej komfortowe i mniej męczące.

Również podczas jazdy w korku system ProPILOT automatycznie ocenia odległość od pojazdu poprzedzającego, uruchamiając hamulce, aż do całkowitego zatrzymania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co ważne, samochód nie ruszy z miejsca, nawet jeżeli kierowca zdejmie stopę z pedału hamulca, dopóki nie zostanie wznowiony ruch. Jak tylko to nastąpi, pojazd ruszy automatycznie. Jeśli ruch zatrzyma się na czas dłuższy niż 3 sekundy, system ProPILOT zostanie uruchomiony ponownie po dotknięciu pedału przyspieszenia lub naciśnięciu przycisku „Res/+” na kierownicy.

ProPILOT Park to funkcja automatycznego parkowania praktycznie bez udziału kierowcy. System potrafi parkować zarówno równolegle, jak i prostopadle (przodem i tyłem) – wystarczy, że kierowca nowego Nissana LEAF wybierze jedną z dostępnych opcji. Po naciśnięciu przycisku ProPILOT Park nowy Nissan LEAF przejmie manewr parkowania, a po jego zakończeniu automatycznie uruchomi hamulec postojowy.

Technologia e-Pedal

Rewolucyjna technologia e‑Pedal w nowym Nissanie LEAF zmienia sposób prowadzenia pojazdu. Ruszanie, zwiększanie i zmniejszanie prędkości oraz zatrzymywanie jest możliwe przy użyciu wyłącznie pedału przyspieszenia. Wystarczy zwolnić pedał przyspieszenia, aby samochód płynnie wytracił prędkość, a następnie zatrzymał się i nie ruszył z miejsca, nawet na wzniesieniu, bez konieczności naciskania pedału hamulca. W rezultacie technologia e‑Pedal eliminuje konieczność ciągłego przenoszenia stopy z pedału przyspieszenia na hamulec w celu zmniejszenia prędkości lub zatrzymania pojazdu. Pomaga to zredukować zmęczenie i stres podczas codziennej jazdy po mieście, ograniczając korzystanie z pedału hamulca nawet o 90% w porównaniu do tradycyjnych pojazdów.

Wyjątkowy system informacyjno-rozrywkowy

W drugiej generacji Nissana LEAF na nowym kolorowym, udoskonalonym ekranie TFT o przekątnej 7 cali wyświetlane są najważniejsze informacje, w tym komunikaty z systemów audio i nawigacji.

System nawigacji NissanConnect EV jest wyposażony w łącze Bluetooth i radio z tunerem DAB. Poza standardowymi funkcjami nawigacji przekazuje w czasie rzeczywistym informacje o najbliższych punktach ładowania samochodów elektrycznych. W celu zapewnienia rozszerzonej łączności dostępne są również interfejsy Apple CarPlay i Android Auto.

Jedną z najpopularniejszych funkcji, która dostępna była także w Nissanie LEAF pierwszej generacji, jest możliwość ustawienia klimatyzacji tak, aby uruchamiała się o wyznaczonej godzinie, ogrzewając lub chłodząc kabinę jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Dzięki temu użytkownicy mogą zaoszczędzić energię z akumulatora poprzez ogrzewanie lub chłodzenie wnętrza pojazdu przy użyciu zewnętrznego źródła zasilania w trakcie ładowania.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply