Od dziś można jeździć bez dokumentów! Ale mandat i tak dostaniesz.

źródło: [http://ktosiek.pl/wp-content/uploads/2017/07/zdjecie-dokumenty-dowod_rejestracyjny_prawo_jazdy.jpg]

W końcu nadeszła oczekiwana przez wielu kierowców rewolucja w prawie. Wreszcie nie trzeba będzie wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego samochodu. Z tym, że nie do końca. Teoretycznie przepisy weszły w życie, ale jak nie weźmiecie ze sobą, jak mój dziadek mawia „książki”, to i tak dostaniecie mandat. O co chodzi? Już tłumaczę.

Zacznijmy jednak od tego, że zmiany które teoretycznie weszły dziś w życie nie ograniczają się jedynie do dowodów rejestracyjnych. Dotyczą również potwierdzenia zawarcia polisy OC, a także nowych przepisów dla młodych kierowców takich jak dwuletni okres próbny, specjalne ograniczenia prędkości, oznaczenia swojego pojazdu, czy obowiązkowych szkoleń.

No dobra, ale przepis przecież wszedł w życie, więc dlaczego nie w praktyce nie działa? Wszystkiemu winna jest baza CEPiK 2.0, która ma obsuwę jeśli chodzi o rozpoczęcie poprawnego działania. To już chyba w naszym kraju tradycja, bo chyba wszyscy pamiętamy jakie problemy rodziło niepoprawne działanie bazy CEP 2.0 w listopadzie zeszłego roku. Tym razem władze nie mogą sobie pozwolić na wdrożenie systemu, który nie działa poprawnie, ponieważ sparaliżowałoby to całkowicie pracę policji.

Nuda. Nic się nie dzieje…

Jaki w takim razie jest przewidywany termin kiedy wszystko będzie działać, a my nie będziemy musieli mieć przy sobie dokumentów samochodu? Tego na razie nie wiadomo, sprawa jest odsunięta na termin jak to określiło Ministerstwo Cyfryzacji „nieokreślony”.  No to czekamy dalej…

Zobacz również:   Światowa premiera odświeżonego Golfa już w listopadzie

Leave a Reply