Ogrzewanie postojowe ŠKODY

Temperatury poniżej zera, oblodzone szyby, rozruch zimnego silnika: zimowe warunki stanowią dla samochodu prawdziwe wyzwanie. Ogrzewanie postojowe rozwiązuje więcej problemów, niż można się spodziewać. ŠKODA oferuje wysokiej klasy systemy grzewcze jako wyposażenie opcjonalne lub doposażenie już eksploatowanego samochodu w przypadku modeli Yeti, Octavia i Superb.

Większe bezpieczeństwo, większy komfort, mniejsze obciążenie dla silnika i niższe zużycie paliwa w początkowej fazie jazdy: ogrzewanie postojowe daje wiele więcej korzyści, niż tylko przyjemną temperaturę w kabinie. Nowoczesne systemy grzewcze zapewniają pełną widoczność przez szyby samochodu i ciepło dochodzące do wszystkich części ciała. Wyższa temperatura dociera także pod maskę samochodu, sprawiając, że części silnika poddawane są mniejszemu obciążeniu podczas jego uruchamiania i szybciej osiąga on swoją optymalną temperaturę pracy. To z kolei przekłada się na ograniczenie zużycie paliwa i niższą emisję spalin.

Skoda ogrzewanie
Obsługiwanie ogrzewania postojowego ŠKODY jest bardzo proste. System ten może być sterowany zdalnie pilotem radiowym (zasięg do kilometra) lub z poziomu panelu klimatyzacji w kabinie. Wyjątkowo poręczną funkcją jest możliwość zaprogramowania w menu samochodu kiedy urządzenie ma zostać włączone i wyłączone.

Kierowca podaje tylko godzinę, o której planuje wyjazd oraz temperaturę, jaką życzy sobie zastać w kabinie, a system sam zajmuje się całą resztą.
Dodatkowy komfort zapewniony przez ogrzewanie postojowe jest nie do przecenienia. Dzięki niemu kierowcy obce jest zeskrobywanie lodu z szyb w mroźny poranek czy mocowanie się z zamarzniętym zamkiem. Oszczędza to czas i zdrowie. Temperatura w środku także będzie już dostosowana do indywidualnych preferencji kierowcy. System ten znacząco wpływa także na poprawę bezpieczeństwa. Ogrzane, nie pokryte śniegiem szyby, od samego momentu ruszenia zapewniają niezaburzony widok na sytuację na drodze, a odpowiednia temperatura zwiększa komfort i koncentrację kierowcy.
Nowoczesne systemy ogrzewania postojowego, takie jak te montowane przez ŠKODĘ, podnoszą temperaturę nie tylko w kabinie pasażerskiej, ale i w silniku. Eliminowany jest w ten sposób problem morderczego dla jednostki napędowej rozruchu przy niskiej temperaturze. Widocznym efektem jest mniejsze zużycie podzespołów: jeden rozruch przy niskiej temperaturze obciąża silnik tak, jak 70 kilometrów jazdy autostradą.

Zobacz również:   Nowy Citroen C3 czyli zmniejszony Cactus

Skoda ogrzewanie1

Ogrzany do optymalnej temperatury układ napędowy gwarantuje także znaczącą poprawę ekonomiki jazdy na pierwszych kilometrach. Samo zużycie paliwa przez system grzewczy jest jednak bardzo ograniczone. W zależności od modelu, ogrzewanie postojowe ŠKODY potrzebuje około 0,2 litra paliwa na półgodzinny cykl pracy. Jego koszt jest jednak więcej niż zrekompensowany przez oszczędności wynikające z rozpoczęcia jazdy z silnikiem rozgrzanym do właściwej temperatury. Analogiczne zrównoważenie powstaje w zakresie emisji spalin. Korzyści wynikające z ogrzewania postojowego nie ograniczają się tylko do sezonu zimowego. Wbrew nazwie, system ten potrafi także chłodzić samochód przed jego uruchomieniem, przynosząc dobre efekty także w najgorętszej porze roku. Układ ogrzewania postojowego dba o to, by nie wykorzystać ostatnich zasobów samochodu – nie włączy się, jeśli poziom naładowania akumulatora lub paliwa w baku jest za niski.

Leave a Reply