Nowe modele hybrydowych samochodów Hondy: Jazz i Jazz Crosstar oraz skuter Forza 750 zostały uhonorowane Red Dot Design Awards 2021 w kategorii „Product Design”. Te, cieszące się międzynarodową renomą, nagrody uznawane są w branży wzornictwa przemysłowego za jedne z najbardziej prestiżowych na świecie. Każdego roku do konkursu nadsyłanych są tysiące zgłoszeń. Wśród najbardziej uznanych projektantów nagroda bywa nazywana „Oscarem designu”.

O przyznaniu corocznych nagród Red Dot decyduje jury, złożone z 50 międzynarodowych ekspertów, którzy testują, oceniają i omawiają każde zgłoszenie, zwracając uwagę na wzornictwo i innowacyjność projektu. Kryteria oceny są co roku na nowo dostosowywane, tak by odzwierciedlały aktualne oczekiwania konsumentów klientów oraz ekonomiczne i ekologiczne aspekty użytkowania.

„Mamy za sobą kolejny udany rok, w którym otrzymaliśmy kilka nagród w kategorii Product Design w ramach uznawanych na całym świecie Red Dot Design Awards” – powiedział Toshinobu Minami, Chief Operating Officer, Design Center, Honda R&D Co. Ltd. „Od początku istnienia Hondy zawsze dążyliśmy do tego, aby w projektowaniu naszych produktów odzwierciedlona była idea „uprzyjemniania codziennego życia klientów”. Wierzymy, że zdobycie tych nagród jest wyrazem uznania dla naszych osiągnięć w tym zakresie. Będziemy nadal kierować się tą niezmienną zasadą, myśląc „nieszablonowo”.”

Honda Jazz została zaprojektowana zgodnie z filozofią Hondy „Yoo no bi”, która uznaje piękno, jakie kryje się w przedmiotach codziennego użytku, udoskonalanych z biegiem czasu, aby uczynić je jeszcze bardziej ergonomicznymi i atrakcyjnymi wizualnie. W modelu Jazz zastosowano również opracowaną przez Hondę zasadę rozwoju „Człowiek-Maksimum, Maszyna Minimum”. Opiera się na założeniu, że celem technologii i designu jest służenie potrzebom kierowcy i pasażerów. W rezultacie powstał samochód, który łączy w sobie funkcjonalność i użyteczność, wyrażoną poprzez innowacyjne rozwiązania, takie jak np. system składanych siedzeń Magic Seats, a jednocześnie zachowuje elegancki i nowoczesny wygląd.

Crosstar, czyli wersja Jazz o bardziej sportowym charakterze, został stworzony w celu poszerzenia atrakcyjności modelu. Samochód w stylu nawiązującym do nowoczesnych SUV, przeznaczony jest dla osób prowadzących aktywny tryb życia, które nie obawiają się wyjechać swoim samochodem poza miasto. Model ten charakteryzują: przeprojektowany przedni grill, wyraziste czarne listwy, stylowe progi i relingi dachowe oraz specjalne obręcze kół.

Zobacz również:   Platforma do wynajmowania kamperów trafiła do Polski

Zarówno Jazz e:HEV, jak i Jazz Crosstar e:HEV są częścią zobowiązania Hondy do elektryfikacji 100% gamy europejskich modeli do 2022 roku

Wprowadzona na rynek jesienią 2020 roku, zupełnie nowa Honda Forza 750 jest zwieńczeniem słynnej gamy luksusowych skuterów Forza, które łączą w sobie wysoki komfort i styl ze sportowymi osiągami. Flagowy skuter w gamie Hondy oferuje dużo miejsca na nogi i ochronę przed wiatrem dla komfortowej jazdy z dużą prędkością. Elegancki przód i smukła tylna część zostały stworzone ze szczególnym uwzględnieniem parametrów aerodynamicznych. Forza zaprojektowano także z myślą o łatwym użytkowaniu w mieście. Oszczędny silnik o pojemności 745 cm3, wykorzystany w tym modelu, zapewni dynamiczną oraz bezproblemową jazdę w każdych warunkach.

Bogata specyfikacja klasycznej Hondy Forza obejmuje wiele trybów jazdy, system kontroli momentu obrotowego Honda Selectable Torque Control, unikalną wśród jednośladów, dwusprzęgłową skrzynię biegów (DCT), pełne oświetlenie LED oraz sterowanie głosowe za pomocą smartfona. Model wyróżnia także nisko zamontowane siedzisko (790 mm), korzystne z punktu widzenia łatwości prowadzenia. Umiejscowiona pod nim przestrzeń bagażowa o pojemności 22 litrów pozwoli pomieścić kask z pełną osłoną twarzy i posiada gniazdo ładowarki USB-C, zwiększające codzienną użyteczność.


Najnowsze nagrody Hondy są już kolejnymi w ramach Red Dot Design Awards. W 2020 roku Honda E otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii „Best of the Best” i została doceniona obok superbike’a CBR 1000 RR-R Fireblade SP, który był pierwszym motocyklem Hondy nagrodzonym w konkursie Red Dot. W przeszłości sukcesy w Red Dot Design Awards odnosiły modele Hondy, takie jak S2000 (w 2001 roku), Civic (w 2006 roku) oraz Accord Tourer (w 2008 roku).

Leave a Reply