• Toyota Motor Corporation wdraża SmartDeviceLink, opracowany przez Forda interfejs komunikacyjny typu open source dla aplikacji na smartfona; firmy QNX Software Systems
    i UIEvolution, dostawcy rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, również przejmują tę platformę, planując zintegrowanie jej w swoich produktach.
  • Wdrożeniem rozwiązania SmartDeviceLink w swoich samochodach zainteresowane są również firmy PSA Peugeot Citroën, Honda, Mazda i Subaru.
  • Podobnie, jak Ford SYNC® AppLink w modelach Forda, rozwiązanie SmartDeviceLink stosowane w autach innych producentów pozwoli na sterowanie takimi aplikacjami, jak Spotify, Glympse czy iHeartRadio za pomocą poleceń głosowych oraz pokładowych przycisków.

 

Pierwsi producenci aut i dostawcy rozwiązań dla branży motoryzacyjnej – z koncernem Toyota Motor Corporation na czele – wdrażają opracowane przez Forda oprogramowanie SmartDeviceLink. To duży krok w kierunku zaoferowania klientom większego wyboru w kwestii wykorzystywania aplikacji na smartfony podczas jazdy samochodem.

SmartDeviceLink to oprogramowanie typu open source, w oparciu o które działa platforma Ford SYNC® AppLink. Daje ona użytkownikom łatwy dostęp do ulubionych aplikacji na smartfona za pośrednictwem poleceń głosowych. Firmy QNX Software Systems i UIEvolution, dostawcy rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, również przejmują tę platformę, planując zintegrowanie jej w swoich produktach.

Poprzez zaadoptowanie tego rozwiązania, producenci aut i dostawcy przyczynią się do szybszego wprowadzenia w branży motoryzacyjnej dedykowanej platformy o określonym standardzie, która pozwoli zwiększyć liczbę aplikacji możliwych do wykorzystania na pokładzie samochodu. Korzystając ze wspólnego oprogramowania, programiści mogą skupić się na tworzeniu najlepszych aplikacji na jedną platformę – SmartDeviceLink – które będą oferowane nabywcom samochodów wielu różnych marek.

2016_toyota_prius_four_touring_20_fee01bfad36558f540c52b796cbe1bf649cefd85

Wdrożeniem rozwiązania SmartDeviceLink w swoich samochodach zainteresowane są również firmy PSA Peugeot Citroën, Honda, Mazda i Subaru.

„Prawdziwą zaletą opracowania wspólnego interfejsu komunikacyjnego dla aplikacji na smartfona jest stworzenie wspólnego standardu dla całej branży, przez co klient otrzyma doskonały produkt, a poszczególne marki będą mogły go spersonalizować według własnego uznania,” powiedział Don Butler, dyrektor wykonawczy Connected Vehicle and Services Ford Motor Company. „Ford udostępnia to oprogramowanie w formie open source, dzięki czemu skorzystają na tym wszyscy klienci branży motoryzacyjnej.”

Oprogramowanie SmartDeviceLink obejmujące AppLink jest częścią planu Ford Smart Mobility, mającego na celu zmianę sposobu funkcjonowania nowoczesnego świata za sprawą innowacji z zakresu łączności, mobilności, samochodów autonomicznych, satysfakcji klientów oraz przetwarzania dużych zbiorów danych.

Nowy standard w branży przynosi korzyści klientom

Zobacz również:   Mercedes przedstawia model GLC i GLC Coupe w wersjach 63 AMG z silnikiem V8

Samochody wyposażone w SmartDeviceLink umożliwiają kierowcom sterowanie popularnymi aplikacjami na smartfona za pośrednictwem ekranów dotykowych, przycisków i/lub poleceń głosowych. Użytkownicy platformy Ford AppLink mogą już korzystać z popularnych aplikacji muzycznych, jak Spotify i iHeartRadio, aplikacji informacyjnych, w tym AccuWeather i MLB, aplikacji handlowych typu Domino’s, a także wielu innych aplikacji z całego świata.

Aplikacje tego typu są łatwo dostępne w samochodach wyposażonych w SmartDeviceLink, ponieważ programiści mają dostęp do większej liczby aut oraz nowych rozwiązań i funkcji.
W przypadku producentów samochodów i dostawców, wdrożenie platformy SmartDeviceLink pozwoli zaoferować klientom większy wybór pod kątem wykorzystywania aplikacji na smartfony w czasie jazdy. Adaptacja tego rozwiązania umożliwi również zwiększenie jakości i poprawę bezpieczeństwa oprogramowania, jako że ulepszenia może wprowadzać wiele podmiotów.

W ramach systemu Ford SYNC, funkcja AppLink jest dostępna w ponad 5 milionach samochodów Forda na całym świecie. Szacuje się, że do roku 2020 technologia ta będzie oferowana w 28 milionach aut.

Wdrożenie rozwiązania SmartDeviceLink w całej branży pozwoli na rozprzestrzenienie się tej technologii na innych rynkach, jak Chiny, Tajwan, Nowa Zelandia czy Tajlandia.

Rozwój systemów przyłączeniowych

Poprzez udostępnienie oprogramowania SmartDeviceLink społeczności open source, Ford pozwala zachować zróżnicowane, powiązane z daną marką systemy rozrywkowe i przyłączeniowe, które spełniają oczekiwania klientów związane z integracją aplikacji na smartfona bez względu na typ urządzenia.

Livio, w pełni zależna spółka Forda, będzie nadal zarządzać projektem typu open source, podejmując współpracę z firmami chcącymi wdrożyć rozwiązanie SmartDeviceLink, aby zbudować odpowiednie interfejsy we wszystkich typach samochodów.

„Opracowanie bezpieczniejszej i lepiej zabezpieczonej usługi przyłączeniowej dla smartfonów, która lepiej wykorzysta indywidualne funkcje każdego modelu samochodu to jedna z największych zalet, jaką producent może zaoferować klientowi,” powiedział Shigeki Terashi, wiceprezydent wykonawczy Toyota Motor Corporation. „Spodziewamy się, że inni producenci podzielą to przekonanie i dołączą do prac nad rozwojem platformy SmartDeviceLink.”

Firma QNX Software Systems z siedzibą w Ottawie w Kandzie, będąca własnością firmy BlackBerry, oferuje rozwiązania z zakresu systemów informacyjno-rozrywkowych, telematyki, bezpieczeństwa i akustyki w ponad 60 milionach samochód na całym świecie.

Z usług QNX Software Systems korzysta ponad 40 producentów aut, w tym Ford, który opracował system operacyjny dla SYNC 3. QNX chce zintegrować rozwiązanie SmartDeviceLink w swojej platformie informacyjno-rozrywkowej QNX CAR, która wspiera wiele różnych systemów OEM. W ten sposób możliwe będzie szybkie wdrożenie tego interfejsu w milionach samochodów na całym świecie.

Leave a Reply