Outlander 2016 012

Podczas sześćdziesiątego szóstego salonu Frankfurt Motor Show (IAA)*1 firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC) zaprezentuje nowy model Mitsubishi Outlander PHEV 2016, który będzie świętował swoją europejską premierę. Obok Outlandera PHEV pojawi się rajdowa odmiana tego modelu, która weźmie udział w rajdzie cross-country Baja Portalegre 500*2, a także 15 innych produkcyjnych modeli (13 podczas dni prasowych, więcej informacji na ostatniej stronie). Na stoisku firmy MMC pojawi się również system dostarczania energii Vehicle-to-Home (V2H), który będzie oferowany wraz z nowym Outlanderem PHEV. Oprócz tego japońska firma pokaże system Smartphone Link Display Audio (SDA) wspierający zarówno rozwiązania Android Auto*3, jaki i Apple CarPlay*4, które już od sierpnia tego roku są oferowane w Europie w modelu Pajero.

*1: Salon odbędzie się w hali wystawienniczej Messe Frankfurt we Frankfurcie nad Menem w Niemczech między 15 a  27 września. Więcej informacji na stronie http://www.iaa.de/en/press-room/ (strona w języku angielskim)

*2: Rajd cross-country odbędzie się we wschodniej części Portugalii w dniach od 22 do 24 października tego roku. Więcej informacji na stronie http://www.bajaportalegre.com/homepage.aspx?menuid=36 (strona w języku angielskim)

*3: Android i Android Auto są znakami towarowymi firmy Google Inc. zastrzeżonymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

*4: Apple CarPlay, iPhone i Siri są znakami towarowymi firmy Apple Inc. zastrzeżonymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

Nowe Mitsubishi Outlander PHEV wyróżnia nowa stylizacja przedniej części nadwozia stworzona w oparciu o koncepcję stylistyczną „Dynamic Shield”, wdrażaną w najnowszych modelach MMC. Inżynierowie japońskiej firmy podnieśli jakość wykończenia wnętrza oraz unowocześnili nadwozie, podwozie i układy napędowe. Ponadto, nowy model odznacza się lepiej wyciszonym przedziałem pasażerskim, lepszym przyspieszeniem, lepszymi właściwościami jezdnymi, wyższym komfortem resorowania, wyższą wydajnością ekologiczną oraz innymi rozwiązaniami poprawiającymi osiągi i jakość wykończenia.

Outlander 2016 011

Nowe Mitsubishi Outlander PHEV to elektryczna hybryda typu plug-in oferująca możliwość dostarczania energii elektrycznej domostwom, co potęguje wszechstronność tego modelu, gdy jest on zaparkowany.

Mitsubishi Outlander PHEV zadebiutowało w Japonii w styczniu 2013 roku, jako pierwszy na świecie hybrydowy SUV typu plug-in z napędem 4WD. Model ten jest obecnie eksportowany do 48 państw, w tym do Europy, zachowując tytuł najlepiej sprzedającego się auta typu PHEV na świecie – łącznie klienci odebrali około 70 000 sztuk tego modelu.

Auto jest napędzane opracowanym przez Mitsubishi Motors systemem Plug-in Hybrid EV, obejmującym układ napędowy Twin Motor 4WD z dwoma silnikami, z których jeden napędza przednie, a drugi tylne koła, a także akumulatorem o dużej pojemności zlokalizowanym pod podłogą. Model ten może poruszać się z wykorzystaniem wyłącznie energii elektrycznej, nie zużywając przy tym paliwa i nie emitując CO2. Mitsubishi Outlander PHEV to SUV segmentu premium, oferujący doskonałe osiągi, płynne przyspieszenie będące zasługą systemu Twin Motor 4WD, doskonałą wydajność paliwową oraz bezgłośną pracę w trybie EV.

Outlander PHEV 2016MY w specyfikacji europejskiej

 1. Nowe Mitsubishi Outlander PHEV –  najważniejsze zmiany:
 • Design nadwozia
 • Nowy wygląd przedniej części nadwozia nawiązuje do koncepcji designerskiej Dynamic Shield. Czarna, środkowa sekcja przedniego pasa, sugerująca moc i osiągi, jest otoczona zderzakiem zachodzącym na boki nadwozia, tworząc kształt dający wrażenie dynamiki i siły. Ponadto, przód auta pełni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno osobom podróżującym wewnątrz auta, jak i samemu samochodowi.
 • Zastosowanie świateł LED do jazdy dziennej zintegrowanych z modułem reflektorów LED, a także tylnych lamp zespolonych z LED-owymi światłami stopu tworzy obraz nowoczesnego i zaawansowanego technicznie auta.
 • Osłona dolnej partii przedniego zderzaka dodaje autu dynamiki i stabilności utożsamianej z konstrukcjami typu SUV.
 • Ekskluzywne poszerzenia zderzaków, boczne elementy ozdobne i inne elementy dekoracyjne są w kolorze lakieru, co tworzy sportowy, harmonijny projekt wysokiej jakości.
 • Outlander PHEV został również wyposażony w 18-calowe, aluminiowe obręcze o dwóch odcieniach z nowym wzorem lśniących ramion, które dodają całości eleganckiego i sportowego charakteru.
 • Wnętrze

Outlander 2016 002

Nowe Mitsubishi Outlander PHEV oferuje elegancki wystrój wnętrza, zwracający uwagę na luksusowe wykończenie wysokiej jakości.

 • Nowa tapicerka siedzeń i nowe materiały – oprócz oferowanej już sportowej, czarnej tapicerki skórzanej, Outlander PHEV jest teraz dostępny z luksusową, brązową tapicerką skórzaną. W fotelach zastosowano natomiast specjalnie wymodelowane gąbki i wyściełanie, idealnie dopasowane do postury pasażerów. Co więcej, na siedzeniach i na tapicerce w drzwiach zastosowano dekoracyjne przeszycia, a wstawki w drzwiach są teraz wyściełane miękkim materiałem.
 • Mitsubishi Outlander PHEV oferuje czteroramienną kierownicę pokrytą skórą wysokiej jakości i zapewniającą komfort i pewny chwyt, a także srebrne przyciski sterujące z chromowanym wykończeniem.
 • Daszek tablicy przyrządów otrzymał srebrne przeszycie, a wykończenie nowej konsoli centralnej przywodzi na myśl czarne, lakierowane elementy typowe dla tradycyjnego japońskiego rzemiosła. W desce rozdzielczej i w panelach drzwiowych wykorzystano czarne motywy dekoracyjne oraz lśniące akcenty wykończeniowe.
 • Lepiej wyciszona kabina
 • Podczas prac nad wyciszeniem kabiny nowego Outlandera, japońscy inżynierowie zlokalizowali i poprawili ponad 30 różnych obszarów w całym aucie, włączając w to silnik i okolice kół, stosując dodatkowe materiały wygłuszające i tłumiące dźwięki, materiały antywibracyjne oraz dynamiczne amortyzatory. Wszystko to zaowocowało stworzeniem lepiej wyciszonej kabiny pasażerskiej i niższych szumów wiatru.
 • Dźwięk zamykania drzwi również został poprawiony poprzez zmodyfikowanie uszczelek w drzwiach. Dzięki temu samochód słusznie sprawia wrażenie lepiej wykonanego i solidniejszego.
 • Lepsze przyspieszenie
 • Lepsze przyspieszenie ze startu zatrzymanego w ruchu miejskim i lepsze reakcje układu napędowego podczas jazdy uzyskano dzięki modernizacji układu hybrydowego typu plug-in.
 • Lepsze właściwości jezdne, wyższa stabilność, wyższy komfort podróżowania
 • Zastosowanie zmodernizowanego wspornika przedniego zawieszenia oraz zwiększenie sztywności nadwozia zaowocowało większą precyzję kierowania, wyższą stabilnością kierunkową oraz wyższą jakością podróżowania.
 • Wyższa stabilność, mniejsze wibracje i niższy hałas przenoszony z opon to zasługa wzmocnienia struktury tylnego zawieszenia.
 • Zwiększona pojemność przednich i tylnych amortyzatorów oraz większe tylne stabilizatory w celu poprawy stabilności w zakrętach i komfortu jazdy.
 • Lepsza wydajność ekologiczna
 • Optymalizacja układu sterowania elektrycznym systemem hybrydowym typu plug-in oraz obniżone tarcie silnika zaowocowało obniżeniem emisji CO2 z 44 g/km do 42 g/km (w cyklu pomiarowym NEDC*5) – to jeden z najlepszych wyników w klasie.
Zobacz również:   Toyota ponownie najcenniejszą marką motoryzacyjną

Outlander 2016 007

*5: New European Driving Cycle.

 • Bezpieczeństwo
 • Oprócz zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, które wykrywają ryzyko kolizji i pomagają uniknąć zderzeniom lub zminimalizować ich skutki, nowy Outlander PHEV oferuje nowe układy podnoszące bezpieczeństwo podróżowania:
  • Ultrasonic Misacceleration Mitigation System (opcja): system ma zapobiegać wypadkom spowodowanym nieumyślnym wciśnięciem pedału gazu. Układ kontroluje ruszanie i wyemituje ostrzeżenie, jeśli kierowca nieumyślnie wciśnie pedał gazu w sytuacji, w której czujnik systemu wykryje przeszkodę znajdującą się w na torze ruchu auta podczas jazdy do przodu lub do tyłu.
  • Multi-around Monitor: system kamer rozmieszczonych dookoła auta dostępny w wyższych wersjach wyposażenia pomaga kierowcy podczas parkowania w trudno dostępnych miejscach, prezentując widok otoczenia z lotu ptaka.
 1. Outlander PHEV i system dostarczania energii V2H

Dwutorowy układ dostarczania energii elektrycznej z wykorzystaniem systemu V2H*6 pomiędzy samochodem elektrycznym a domostwem jest już wykorzystywany w Japonii*7, natomiast w Europie debiutuje wraz z nowym Mitsubishi Outlanderem PHEV.

Nowe Mitsubishi Outlander PHEV jest nie tylko środkiem transportu. Dzięki systemowi V2H auto jest teraz w stanie dostarczać energię elektryczną dla domostw z wykorzystaniem energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorach. Ponadto, po podłączeniu samochodu do systemu HEMS (system zarządzania energią w domostwie) pozwala on w bardziej wydajny sposób wykorzystywać energię elektryczną w domu poprzez ograniczenie strat energetycznych.

Co więcej, w połączeniu z panelami słonecznymi lub innymi formami pozyskiwania energii odnawialnej, nowe Mitsubishi Outlander PHEV umożliwia także wykorzystywanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w sposób bardziej przyjazny środowisku i bardziej efektywny.

*6: Vehicle to Home.

*7: Z osobnym urządzeniem V2H. Niektóre urządzenia V2H mogą nie być kompatybilne z Outlanderem PHEV.

Gama modeli MMC na wystawie IAA 2015

Model Liczba aut na wystawie Uwagi
Dni prasowe Dni publiczne
Nowy Outlander PHEV 2016 6 6 Europejski debiut
Nowy Outlander PHEV 2016

Samochód rajdowy Baja Portalegre 500

1 1 Europejski debiut
Nowe Mitsubishi Outlander 2016 2 1
L200 (Double Cab) 1 1 Triton lub Strada w niektórych państwach
i-MiEV 1 1
Space Star 1 Mirage w niektórych państwach
Pajero 1 1 Montero lub Shogun w niektórych państwach
ASX 1 2 RVR lub Outlander Sport w niektórych państwach
Lancer Sportback 1 Galant Fortis Sportback w Japonii
Łącznie 13 15

Leave a Reply