Wesołe auto stażystów: Pickup ŠKODA FUNstar

Nowy samochód marzeń 23 stażystów ze Szkoły Zawodowej ŠKODA Auto to zuchwały Pickup ŠKODA FUNstar. Koncepcja tego pojazdu, opartego na nowej ŠKODZIE Fabia, jest rezultatem projektu „samochód stażysty”, który został uruchomiony po raz pierwszy w ubiegłym roku. ŠKODA FUNstar będzie świętować publiczny debiut na 34. Spotkaniu GTI na Wörthersee w dniach 13-16 maja 2015.

Dwie młode kobiety i dwudziestu jeden młodych mężczyzn ruszyło z pracami nad projektem w listopadzie 2014 roku. Zaczęło się od pomysłów, dyskusji, możliwych rozwiązań, potem przyszedł czas na rysunki projektowe. Cel był jeden – mieli zbudować wyjątkowy, niepowtarzalny samochód. Praca przy nim to kompilacja pomysłowości, elastyczności, ale też pragmatyzmu i rozwijania umiejętności.

Stażyści otrzymali wsparcie od samego szefa projektantów ŠKODA, Josefa Kabaňa oraz członka zarządu ŠKODA Auto, Michaela Oeljeklausa. Samochód jest już prawie gotowy, a jego premiera odbędzie się podczas legendarnego spotkania GTI w Wörthersee w połowie maja.

Czeski producent dał możliwość stworzenia stażystom własnego samochodu po raz drugi z rzędu – w zeszłym roku na bazie ŠKODY Citigo powstał projekt CitiJet. Celem tego programu jest promowanie i wzmacnianie kreatywności oraz wiedzy uczniów.

„Po doskonałych wynikach Szkoły Zawodowej ŠKODA Auto i efektownej premierze w zeszłym roku, było jasne, że będziemy kontynuować ten projekt” – mówi dyrektor HR ŠKODY Bohdan Wojnar. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z twórczych pomysłów naszych uczniów i ich realizacji. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy pracowali przy tym projekcie, zwłaszcza nauczycielom szkoły zawodowej. ŠKODA FUNstar to świetny samochód koncepcyjny, który na pewno zaskoczy, ale też zainspiruje zwiedzających GTI w Wörthersee.”

ŠKODA FUNstar to zuchwały pickup na bazie nowej Fabii – odważny, świeży i zaskakujący. Wyróżnia się połączeniem metalicznych kolorów: szarego steel i bieli moon, ze spoilerami i grillem mocno kontrastującymi swoją wyrazistą zielenią. Szczególną cechą są diody LED zamontowane poniżej progów, które oświetlają spód auta na zielono oraz reflektory, również w technologii LED z zielonymi paskami, będącymi światłami do jazdy dziennej. Diody typu LED znajdują się też w tylnych lampach.

„Pracując przy tym projekcie, nasi uczniowie pokazali na co ich stać” – mówi członek Zarządu ŠKODA odpowiedzialny za produkcję, Michael Oeljeklaus, którego dział podjął się wzięcia uczniów pod swoje skrzydła. „Projekt był świetną zabawą, ale też studenci wykazali się pracowitością i bardzo rozwinęli swoją wiedzę” – dodaje Oeljeklaus.

ŠKODA FUNstar wyposażona jest w 18-calowe felgi ze stopu lekkiego „Gemini” z Octavii RS. Pod maską znajduje się silnik benzynowy 1.2 TSI o mocy 90 kW sprzężony z 7-biegową skrzynią automatyczną DSG. Sportowa atmosfera panuje także we wnętrzu. Poszczególne elementy są wykończone w kolorze szaro-stalowo-białym. Studenci zamontowali we wnętrzu FUNstar jedną z najlepszych na świecie sportowych kierownic ŠKODY oraz nagłośnienie o mocy 1400 Watt, które oferuje fantastyczne doznania muzyczne.

Projekt dla stażystów po raz kolejny potwierdza wysoką jakość kształcenia zawodowego ŠKODY. Pokazuje, jak ważne jest połączenie nauki teoretycznej z doświadczeniem praktycznym. Szkoła Zawodowa ŠKODY oferuje trzy- lub czteroletnie programy kształcenia w przedmiotach technicznych. Studenci kończą ją z dyplomem studiów krajowych kwalifikacji zawodowych poziomu trzeciego.

Zobacz również:   Volvo samochodem firmowym roku w… Niemczech

Obecnie trwa 13 szkoleń, w których uczestniczy 880 stażystów w pełnym wymiarze czasu. 12,5% tych uczniów to kobiety. Ponadto, 65 pracowników uzupełnia swoje kwalifikacje na kursach podyplomowych. Szkoła Zawodowa ŠKODY w Mladá Boleslav została założona w roku 1927. Od tego czasu ukończyło ją prawie 22 000 uczniów. Szkolenie młodych ludzi jest kluczowym elementem społecznej odpowiedzialności czeskiego producenta samochodów. Szkolenie jest bezpłatne, a ponadto, uczniowie otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę podczas kursów. Po pomyślnym ukończeniu szkolenia, ŠKODA oferuje wszystkim swoim absolwentom stałą pracę.

Leave a Reply