Mercedes-Benz niepełnosprawni (1)

  • Wyposażenie ułatwiające prowadzenie pojazdu po raz pierwszy dostępne fabrycznie dla Klasy V i Citana
  • Bezpieczne i wygodne kierowanie, przyspieszanie i hamowanie
  • Indywidualnie opracowane zabudowy i modyfikacje nadwozi w ramach oferty Mercedes-Benz VanSolution oraz od VanPartnerów

Elastyczne rozwiązania jeszcze bardziej podnoszące mobilność już od początku 2016 r. Mercedes-Benz Vans wprowadzi dla Citana i Klasy V kompleksową ofertę fabrycznych rozwiązań wspomagających prowadzenie auta i mobilność dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Samochody oraz ich wyposażenie pochodzą z tego samego źródła. Specjalistyczne rozwiązania montowane są w fabryce Mercedes-Benz w Sindelfingen i, rzecz jasna, zostają objęte pełną gwarancją fabryczną. Po raz pierwszy zaprezentowano je podczas wystawy „TecForum Clever Bodybuilder Solutions” w Hamburgu. Oddział Mercedes-Benz Vans pokazał tam ponad 40 specjalnych i zmodyfikowanych nadwozi na bazie Klasy V, Citana, Vito oraz Sprintera.

Mercedes-Benz niepełnosprawni

Wygodna obsługa kierownicy, pedałów gazu i hamulca

Dzięki inteligentnym rozwiązaniom Mercedes-Benz Vans osoby o ograniczonej sprawności ruchowej będą mogły zachować mobilność i niezależność. Jednym z głównych aspektów jest tu wygodna obsługa kierownicy oraz pedałów gazu i hamulca: obrotowa gałka z lewej lub prawej strony wieńca kierownicy pozwala na prowadzenie samochodu jedną ręką. Kolejna opcja: na życzenie dźwignia tempomatu oraz przełącznik zespolony wycieraczek i kierunkowskazów mogą być sterowane z prawej strony kolumny kierownicy, za pomocą dodatkowych dźwigni. Dostępne w kilku odmianach urządzenia do obsługi ręcznej umożliwiają z kolei przyspieszanie lub hamowanie za pomocą dłoni. W przypadku wersji Classic obrót uchwytu powoduje otwarcie przepustnicy, a jego delikatne pchnięcie uruchamia hamulce. W wariancie Easy Speed ten sam efekt uzyskuje się poprzez ciągnięcie lub popychanie dźwigni. W tak wyposażonym samochodzie nadal można używać konwencjonalnych pedałów gazu i hamulca – chyba że nabywca zamówi opcjonalną osłonę, zapobiegającą ich przypadkowemu wciskaniu.

Klasa V jest opcjonalnie dostępna z wielofunkcyjną gałką „MFD Touch”, zamontowaną z prawej lub lewej strony kierownicy. Służy ona do zdalnego uruchamiania świateł mijania i drogowych, kierunkowskazów, klaksonu oraz wycieraczek przedniej szyby. Wszystkimi tymi funkcjami można sterować bez odrywania rąk od kierownicy.

Kaus Maier, szef marketingu i sprzedaży Mercedes-Benz Vans: „Wszyscy chcemy korzystać z bezpieczeństwa, komfortu i technologii samochodów Mercedes-Benz. Dzięki naszym rozwiązaniom ułatwiającym prowadzenie dla Klasy V i Citana oferujemy pełną mobilność i maksymalną dostępną niezależność osobom niepełnosprawnym ruchowo. Z uwagi na przestronność kabiny nasze vany doskonale dają się również przystosować do przewozu wózków inwalidzkich.

Mercedes-Benz niepełnosprawni

Inteligentne rozwiązania fabryczne dla wyjątkowo wysokich lub niskich kierowców

Z myślą o kierowcach mniejszej postury opracowano opcjonalne, komfortowe i bezpieczne podwyższenia pedałów. Ograniczają one odległość od pedałów o 5-10 cm, zależnie od indywidualnych potrzeb. Szczególnie wysocy kierowcy mogą zamówić opcjonalne przesunięcie fotela o 5 cm do tyłu. W przypadku Citana siedzenie kierowcy może zostać dodatkowo zamocowane o 2,5 cm wyżej niż w standardzie.

Rozwiązanie te należą do fabrycznej oferty Mercedes-Benz VanSolution, na życzenie są jednak dostępne również jako wyposażenie akcesoryjne. Wszelkie modyfikacje spełniają wysokie standardy Mercedes-Benz w zakresie jakości i bezpieczeństwa.

VanPartner Paravan oferuje indywidualne przeróbki w ramach osobnej faktury

Poważniejsze modernizacje przeprowadzane są przez specjalistyczną firmę Paravan z Pfronstetten-Aichelau w powiecie Reutlingen. W ramach programu VanPartner ściśle współpracuje ona z Mercedes-Benz Vans. Od października 2015 r. w sprzedaży dostępna jest Klasa V po konwersji Paravan, z certyfikatem zgodności wydanym przez Mercedes-Benz. Dzięki rampie kasetowej użytkownik na wózku inwalidzkim ma swobodny dostęp do miejsca kierowcy lub pasażera z przodu, gdzie może być zainstalowana tzw. stacja dokująca pozwalająca zamocować elektroniczny wózek. Ponadto Paravan oferuje elektromechaniczny system „Space Drive II”, który osobom niepełnosprawnym fizycznie umożliwia prowadzenie samochodu przy użyciu bardzo niewielkiej siły i ograniczonych zdolności ruchowych. Kierownica i pedały obsługiwane są tu za pomocą urządzeń pomocniczych sterowanych cyfrowo (mikroprocesorem), w sposób precyzyjny i bezpieczny.

Zobacz również:   Wielki sukces Arrinery w Goodwood.

Mercedes-Benz niepełnosprawni

Mercedes-Benz VanSolution oferuje specjalistyczne rozwiązania w ramach jednej transakcji

Oferta wersji nadwoziowych i nadwozi specjalnych tradycyjnie odgrywa w Mercedes-Benz Vans ważną rolę – choć wykracza daleko poza rozwiązania ułatwiające prowadzenie oraz mobilność.

Klaus Maier: „Chcemy, żeby każdy nabywca naszego vana otrzymywał rozwiązania funkcjonalne i ekonomiczne. Słowem najlepiej dostosowane do swoich potrzeb. Właśnie dlatego Klasa V, Citan, Vito i Sprinter dostępne są w tak szerokiej liczbie wariantów. Transport indywidualny często wymaga jednak równie indywidualnych rozwiązań. Z tego względu w proces przygotowywania nowych rozwiązań już we wczesnym etapie zaangażowane są wyspecjalizowane firmy zajmujące się przeróbkami i budową nadwozi”.

Około 50% wszystkich rejestrowanych na świecie Sprinterów mają zabudowy, lub elementy wyposażenia nadwozia pochodzące od wyspecjalizowanych firm. Stopień konwersji Vito wynosi około 25%, a Citana – mniej więcej 20%. Szczególnie popularne konwersje i zabudowy nadwozi dostępne są w programie Mercedes-Benz VanSolution. Rozwiązania VanSolution widnieją w cennikach Mercedes-Benz i są oferowane, finansowane oraz sprzedawane w ramach pojedynczej transakcji zakupu auta. Jako element kompletnego pojazdu od jednego dostawcy, w zakresie eksploatacji, serwisu, gwarancji i rękojmi traktowane są jako oryginalne produkty Mercedes-Benz.

Na potrzeby VanSolutions, Mercedes-Benz Vans współpracuje wyłącznie ze starannie dobranymi i wiodącymi partnerami w poszczególnych sektorach. W ramach tej współpracy powstają specjalistyczne wersje Vito, chłodnie bazujące na Vito i Sprinterze, nadwozia skrzyniowe do przewozu suchych towarów, wywrotki i platformy, jak również rampy załadowcze dla furgonów bazujących na Sprinterze.

VanPartner informuje klientów o szerokim wyborze firm partnerskich

Klienci mogą znaleźć pojazd specjalistyczny dopasowany do swoich potrzeb na międzynarodowej platformie informacyjnej www.vanpartner.com. Na portalu tym opisano około 350 rozwiązań pochodzących od około 235 firm partnerskich. Z każdym dostawcą można się tam bezpośrednio skontaktować. Informacje dostępne są w 11 językach, a wybór ułatwiają dostępne w wyszukiwarce kryteria: rodzaj nadwozia, kategoria pojazdu, sektor oraz kraj.

Firmy prezentowane na stronie jako VanPartnerzy Mercedes-Benz mają specjalny status – Mercedes-Benz rekomenduje ich jako partnerów do przeprowadzenia konwersji w ramach osobnej płatności. Oznacza to, że zakup samochodu oraz jego modernizacja zamawiane są i rozliczane osobno. Każdy producent w swoim zakresie odpowiada za serwis, gwarancję i rękojmię.

Certyfikację VanPartner poprzedza procedura kwalifikacji: centrum Bodybuilder Centre sprawdza i ocenia jakość firmy produkującej lub modernizującej nadwozia, włącznie z jej poziomem sprzedaży oraz obsługi. Wszystkie nadwozia i zabudowy są wytwarzane zgodnie z wytycznymi Mercedes-Benz lub dysponują certyfikatem zatwierdzającym.

Leave a Reply