Podczas swojego czwartego startu w rajdzie Dakar ekipa Renault Duster Dakar Team chce wykorzystać doświadczenia zdobyte podczas trzech poprzednich imprez i uplasować się w pierwszej dziesiątce w klasyfikacji generalnej.

Kierowcami dwóch samochodów, startującymi w barwach francuskiego koncernu są Argentyńczyk Emilio Spataro i Francuz Christian Lavieille. Towarzyszyć będą im piloci –  Benjamin Lozada i Jean Michel Polato. Ekipa Renault Duster Dakar Team, która jest jednym z faworytów przyszłorocznej edycji rajdu jest wspierana przez dział sportowy koncernu – Renault Sport Technologies posiadający bogatą wiedzę techniczną i doświadczenie w rajdach terenowych.

Ekipa Renault Duster Dakar Team zadebiutowała w rajdzie w 2013 roku w składzie José García i Mauricio Malano i zajęła finalnie 29. miejsce.

Rok później te doświadczenia zostały wykorzystane na trasie przez Emiliano Spataro i Benjamína Lozadę, którzy uplasowali się na 14. pozycji w klasyfikacji generalnej i zdobyli czwartą lokatę w klasie samochodów. W 2015 roku team wystartował po raz trzeci w rywalizacji, a ekipa Renault Duster zaliczyła najlepszy wynik wśród argentyńskich zespołów i przez drugi rok z rzędu wykręciła najlepszy czas dla argentyńskiej załogi
i samochodu przygotowanego przez argentyńską ekipę.

duster dakar 2016 003

Spataro i Lozada zakończyli rajd z drugim najlepszym czasem wśród argentyńskich ekip, czyli poprawili swój wynik o jedno miejsce w porównaniu z poprzednim rokiem. Podczas rajdowych zmagań aż pięciokrotne uplasowali się wśród załóg z najlepszym czasem odcinka – dwukrotnie byli w najlepszej trójce i raz w piątce.

W rajdzie Dakar 2016 spółka Renault Sport Technologies po raz kolejny wykorzysta zaawansowane technologie i swoje doświadczenie w rajdach terenowych.

Głównym celem przygotowań teamu do Dakaru jest zmniejszenie masy Dustera, udoskonalenie podwozia i podniesienie mocy wyjściowej silnika Renault -Nissan Alliance VK-50 V8 do 387 KM.

Kilka ostatnich miesięcy upłynęło pod znakiem intensywnych szkoleń ekipy 30 mechaników, techników i inżynierów, którzy będą czuwać nad dwoma Dusterami podczas styczniowego rajdu. Dopracowano także logistykę zespołu.

Zobacz również:   Nowe Renault Grand Scenic trafi do sprzedaży do końca 2016 roku

duster dakar 2016 007

Wszystko wskazuje na to, że Rajd Dakar 2016, którego trasa przebiega przez Argentynę i Boliwię będzie niezwykle trudny.

Przed jego rozpoczęciem koncern Renault zaprezentował nową, limitowaną edycję modelu Renault Duster Dakar. Opracowany na bazie wersji Dynamique samochód posiada szereg elementów, które podkreślają jego sportowy wygląd.

Renault Duster Dakar jest wyposażony w niespotykane w gamie czarne, 26-calowe obręcze z diamentowym połyskiem. Wzrok przykuwa także oznakowanie „Dakar Spirit” i logo „Dakar” na progach i poniżej lusterek bocznych, które podkreśla, że jest to idealny samochód na wyprawy po bezdrożach. W przestronnym wnętrzu Dustera zauważymy szereg stylistycznych detali, które doskonale oddają atmosferę rajdu (logo Dakaru na zagłówkach przednich foteli i kierownicy, wysokiej klasy tapicerka i kolorowe akcenty na panelach drzwi i desce rozdzielczej).

Marka Renault nie tylko zaznaczy swoją obecność podczas rajdu, który biegnie przez Villa Carlos Paz, Rosiario i Saltę (dzień odpoczynku), ale zorganizuje także na trasie spotkania z klientami i fanami, którzy będą mogli wziąć udział w różnych grach i atrakcjach.

Kalendarz Rajdu Dakar 2016:

 • 2 stycznia: start, Buenos Aires
 • 3 stycznia: Buenos Aires > Villa Carlos Paz
 • 4 stycznia: Villa Carlos Paz > Thermes de Río Hondo
 • 5 stycznia: Thermes de Río Hondo > Jujuy
 • 6 stycznia: Jujuy
 • 7 stycznia: Jujuy > Uyuni
 • 8 stycznia: Uyuni
 • 9 stycznia: Uyuni > Salta
 • 10 stycznia: dzień odpoczynku, Salta
 • 11 stycznia: Salta > Belén
 • 12 stycznia: Belén
 • 13 stycznia: Belén > La Rioja
 • 14 stycznia: La Rioja > San Juan
 • 15 stycznia: San Juan > Villa Carlos Paz
 • 16 stycznia: Villa Carlos Paz > Rosario

Leave a Reply