Konkurs Mazda Design 2015 rozstrzygnięty!

mazdadesign_logo kopia

Zakończyła się 6. edycja ogólnopolskiego konkursu Mazda Design. W czasie trwania konkursu, między 3 marca a 12 kwietnia, wpłynęło ponad 700 prac.

Konkurs obejmował dwie kategorie tematyczne – samochód sportowy Mazda i miejskie stroje KODO. Oprócz Kevina Rice’a, Ikuo Maedy – projektantów Mazdy i Janusza Kaniewskiego – niezależnego car designera, w jury zasiadali również duet projektantów Paprocki&Brzozowski oraz Maciej Meroniuk – zwycięzca 5. edycji Mazda Design. Oprócz jurorów na prace konkursowe swoje głosy oddawali również internauci.

Jako kryterium oceny jury brało pod uwagę oryginalność i innowacyjność, estetykę oraz nawiązanie do motywu KODO: Dusza Ruchu.

Spośród 732 nadesłanych prac jury wybrało projekty, które najlepiej odzwierciedliły wartości Mazdy – przełamywanie konwencji, odwagę i indywidualizm.

Główną nagrodę otrzymał projekt samochodu sportowego Mazda Soap Box, który wyróżnia się nie tylko designem, ale także technologią. Uznaliśmy, że idealnie wpisuje się on w filozofię KODO: Dusza Ruchu i przełamuje konwencje. Grand Prix w kategorii stroje miejskie otrzymał wyjątkowy projekt wykonany z łączonych materiałów i asymetrycznych cięć, dzięki czemu autor uzyskał efekt dynamiki formy. Wykorzystanie skórzanych elementów w obu strojach doskonale nawiązuje do drapieżnego świata dzikich zwierząt, co oddaje ducha Mazdy. podkreśla Kevin Rice, przewodniczący Jury. Jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu finałowych prac. Zdecydowanie będziemy je promować również poza Polską – dodaje Rice.

Jestem dumny z bycia jurorem od początku Mazda Design – konkursu, którego wyniki z roku na rok budzą coraz więcej emocji. Można sobie wyobrazić naszą konsternację, kiedy odkryliśmy, że wybrana przez nas jednogłośnie praca należy do projektanta, który… już raz wygrał ten konkurs! Po ochłonięciu mogliśmy sobie tylko pogratulować uczciwości i transparentności formuły konkursu: ten werdykt to potwierdzenie, że tu nie ma przypadku, konsekwentnie nagradzamy najzdolniejszych w Polsce. W końcu najlepsi sportowcy też stają na podium po wielokroć! Zwycięski projekt jest bezkompromisowy, nowatorski, profesjonalnie przygotowany, jest precyzyjną odpowiedzią na zadany temat. I przede wszystkim – po prostu się podoba. Jurorom z Japonii, Niemiec i Polski. Jego autor dojrzał. Tak jak dojrzały jest konkurs Mazda Design – mówi Janusz Kaniewski.

Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się 25 maja podczas pokazu najnowszej kolekcji Marcina Paprockiego i Mariusza Brzozowskiego.

LAUREACI KONKURSU MAZDA DESIGN 2015

Nagroda Grand Prix w kategorii samochód sportowy Mazda:

Fryderyk Zyska

Absolwent Wydziału Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, projektant produktu. Wierzy, że wzornictwo ma kluczowe znaczenie w życiu codziennym. Innowacyjność i łamanie ograniczeń materiałowych to styl najlepiej określający sposób jego pracy. Związek estetyki, formy i technologii traktuje jako najistotniejszy aspekt tworzenia. Kunszt projektanta zdobywał pod okiem dr Marka Liskiewicza. Umiejętności poszukiwania nowych rozwiązań związanych z estetyką i formą, rozwijał w pracowni prof. Piotra Bożyka, gdzie również przygotował projekt dyplomowy. Stypendysta Atelier Projektowania Środków Transportu dr Stefana Kleina VSVU w Bratysławie. Laureat konkursu TVP „Dolina Kreatywna” w dziedzinie Design, za projekt ekologicznej łodzi z napędem hybrydowym. Zdobywca Grand Prix pierwszej edycji konkursu Mazda Design, za projekt pojazdu elektrycznego inspirowanego ciałem kobiety. Realizuje się jako projektant prowadząc studio Diuk Concept Store.

Opis pracy:

Mazda Soap Box to pojazd przeznaczony do uczestnictwa w programie wyścigów samochodowych dla młodzieży. Od 1934 roku w lipcu, w Derby Downs w Akron, Ohio, odbywają się cyklicznie Mistrzostwa Świata. Zgodnie ze specyfiką wyścigu, Mazda Soap Box pozbawiona jest zasilania, a napęd opiera na ciężkości przeniesień, wspomaganych lekkimi materiałami z nanorurek grafenowych oraz rozwiązaniach aerodynamicznych zmniejszających maksymalnie współczynnik oporu powietrza. Mazda Soap Box to połączenie sportowego współzawodnictwa z tworzeniem więzi z marką. Odwołuje się do sportowego ducha Mazdy w najczystszej formie. Minimum obciążeń, maksimum przyjemności z jazdy.

Nagroda Grand Prix w kategorii stroje miejskie:

Michał Hadaś

Wrocławianin, od 18 roku życia pod własną marką wykonuje projekty na indywidualne zamówienia. Projektowania uczył się na kursach w Central Saint Martins w Londynie, w tym roku planuje rozpoczęcie studiów na London College of Fashion. Miłośnik sportu, interesuje się sztuką, muzyką oraz modą konceptualną.

Opis pracy:

Asymetryczne linie, odważne cięcia, dynamika formy – filozofia KODO nadaje pozornie statycznym przedmiotom ruch. Przy projektowaniu moich strojów miejskich chciałem ukazać precyzję i opanowanie, ale zarazem szybkość i moc. Moje projekty przybrały ostateczną trójwymiarową formę by móc odzwierciedlić siłę, lekkość i piękno samochodu Mazda6. Projekty zostały wykonane ręcznie z najwyższej jakości materiałów, czym nawiązują do jakości i precyzji wykonania samochodów Mazda.

Zobacz również:   Nowy Mercedes-Maybach Pullman

Wyróżnienia:

Tomasz Miłosz – samochód sportowy Mazda.

Ukończył z wyróżnieniem wzornictwo przemysłowe w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Za pracę dyplomową otrzymał Ex aequo – Nagrodę Rektora dla najlepszego absolwenta. Podczas studiów zaprojektował opakowanie nominowane do tytułu Art of Packaging 2010. Współpracował w tworzeniu projektów graficznych dla Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zajmuje się zarówno wzornictwem społecznie użytecznym – od ujawnienia potrzeby do próby jej zaspokojenia, jak również projektowaniem koncepcyjnym, wykorzystującym innowacyjne rozwiązania.

9 kopia

Opis:

Mazda Levizorra to wizja niedalekiej przyszłości motoryzacji. To dwuosobowy sportowy samochód lewitujący nad ziemią. Prosta i silna bryła pojazdu wskazuje na dużą moc i pewne prowadzenie. Auto napędzane jest konwencjonalnym silnikiem benzynowym.

Dawid Ryś – stroje miejskie

Student grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego głównymi zainteresowaniami są grafika 3D, fotografia i film.

Opis pracy:

Trójkąt to siła, energia i potencjał do powstania czegoś nowego. To także symbol zmian zachodzących w nas samych i w otaczającym nas świecie. Można więc tę skrajnie syntetyczną formę idealnie utożsamić z symboliką duszy ruchu – KODO. Obie są związane z dynamiką żywiołów i dążeniem do doskonałości, a projekt obrazuje jak harmonijną całość może utworzyć ich połączenie.

Wyróżnienie za projekt z fantazją:

Kamil Podolak – samochód sportowy Mazda

Student Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale wzornictwa przemysłowego, specjalizacja projektowanie środków transportu. Jego pasją jest motoryzacja i projektowanie pojazdów. Absolwent Liceum Plastycznego w Koszalinie. Tytuł technik-plastyk zdobył w 2013 roku broniąc pracy dyplomowej ze specjalizacji reklamy wizualnej. W swoim dorobku posiada certyfikaty świadczące o szkoleniach z zakresu projektowania dla przemysłu odbytych w ramach programów edukacyjnych i współpracy z firmami. Jego zainteresowania skupiają się również wokół aktywnego spędzania czasu, sportu, sztuki i modelarstwa.

12 kopia

Opis:

Futurystyczna wizja samochodu sportowego inspirowana ruchem wody opływającej kamienie w potokach. Giru (z japońskiego: górski potok) ma oddać duszę stylu KODO. DNA stanowiące kręgosłup pojazdu zakorzenione jest w stylistyce klasycznych samochodów wyścigowych. Bryła charakteryzuje się wyjątkowym detalem i asymetryczną linią nadwozia. Podjęte zabiegi stylistyczne mają pomagać w łamaniu stereotypu postrzegania pojazdu jako idealnie symetrycznego i ukazaniu potencjału drzemiącego w asymetrycznej bryle.

Martyna Sowik – stroje miejskie

Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.  Zainteresowania projektantki oscylują wokół takich płaszczyzn ekspresji jak moda, malarstwo, muzyka, film, fotografia. Sowik jest współzałożycielką marki Sowik Matyga. Duet ma na swoim koncie liczne nagrody m.in Odkrycie Elle, a także pokazy, m.in. w ramach Designer Avenue FashionPhilosophy Fashion Week Poland.

Opis:

W pracy nad inspiracją sięgam do istoty ruchu, do jego kwintesencji. Badam go i poddaję rozwinięciu. Dynamizm sylwetek staram się prezentować wielowymiarowo. Z jednej strony ukazuje go subtelnie w szlachetnych, opływowych liniach formy ubiory. Z drugiej natomiast eksponowany jest mocno, ekspresyjnie i pokazany jest w licznymi podziałach zachodzących w konstrukcji ubioru, w kolorystycznych zależnościach czy we wzorze tkaniny. Trzeci poziom dynamizmu to zderzenie ubioru z ruchem człowieka. Dzięki wykorzystaniu w elementach sylwetek cienkich, delikatnych jedwabi, ubranie pracuje nawet przy najmniejszym ruchu. Te niezwykle nowoczesne, eleganckie, emanujące wdziękiem i wyrafinowaniem sylwetki to kwintesencja miejskiego szyku w stylu KODO.

Nagroda internautów:

Sebastian Sitarek

15 kopia

Opis:

Designerski kształt, sportowy wygląd i neonowa kolorystyka sprawiają, że Mazda6 cieszy się wielkim powodzeniem i skupia na sobie wzrok niejednej osoby.

NAGRODY W KONKURSIE MAZDA DESIGN 2015

GRAND PRIX w kategorii samochód sportowy Mazda:

  • Nagroda pieniężna w wysokości 15 tysięcy złotych i opłacony podatek od nagrody
  • Weekend kreatywności z Januszem Kaniewskim w Barcelonie i opłacony podatek od nagrody
  • Wykonanie prototypu samochodu w skali 1:5 pod okiem Janusza Kaniewskiego

WYRÓŻNIENIE w kategorii samochód sportowy Mazda:

  • Weekend kreatywności z Januszem Kaniewskim w Barcelonie i opłacony podatek od nagrody

GRAND PRIX w kategorii miejskie stroje KODO:

  • Nagroda pieniężna w wysokości 15 tysięcy złotych i opłacony podatek od nagrody
  • Prezentacja projektów podczas pokazu mody duetu Paprocki&Brzozowski
  • Weekend kreatywności z Januszem Kaniewskim w Barcelonie i opłacony podatek od nagrody

WYRÓŻNIENIE w kategorii miejskie stroje KODO:

  • Weekend kreatywności z Januszem Kaniewskim w Barcelonie i opłacony podatek od nagrody

WYRÓŻNIENIE ZA PROJEKT Z FANTAZJĄ:

  • Zestaw zegarków MAZDA (damski i męski)

NAGRODA INTERNAUTÓW dla najwyżej ocenionego projektu przez internautów:

  • Zestaw zegarków MAZDA (damski i męski)

Leave a Reply