[PORADNIK] Jak przygotować samochód na wiosnę?

Zima w wielu regionach była stosunkowo łagodna. Przychodzi czas na zmianę ubioru na lżejszy. Także nasze samochody wymagają paru chwil troski po zimie by dalej były piękne i sprawne jak rok temu. W krótkim poradniku podpowiemy wam co warto zrobić i na co zwrócić uwagę podczas obsługi eksploatacyjnej samochodu.

Umyj samochód

Mini Paceman myjnia fot. Maciej Kukiełka

Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać po zimie jest porządne umycie auta. Nawet jeśli zima nie była zbyt sroga i śnieżna to na ulicach nadal znajduję się sporo soli i chemii, która może powodować korozję. Nie warto tutaj oszczędzać. Zalecamy udanie się na myjnie ręczną, na której umyją nadwozie i podwozie samochodu. Jeśli jednak uważamy, że sami umyjemy samochód najlepiej, to nie żałujmy tych złotówek. Ten jeden raz nie musimy być mistrzem mycia samochodu za 1 zł Po umyciu najlepiej wytrzeć samochód miękką ściereczką by nie porysować lakieru np. drobinami piasku.

Zadbaj o czystość wnętrza auta

Mini Paceman John Cooper Works fot. Jakub Baltyn (22)

Jeśli umyliśmy dokładnie samochód z zewnątrz to należy wyczyścić samochód wewnątrz. Raczej nie chcemy żeby w samochodzie zagościły grzyb i pleśń. Trzeba co najmniej wytrzepać dywaniki. Najlepiej porządnie odkurzyć samochód w środku oraz wytrzeć elementy plastikowe z kurzu. Nie zapomnijmy o umyciu szyb. W zimie często nam zamarzały więc ciągle je dotykaliśmy tworząc przeróżne zamazy. Po umyciu szyb od razu stajemy się bezpieczniejszymi kierowcami posiadając lepszą widoczność. Nie pisząc już o samej estetyce, która będzie miała wpływ na nasz dobry nastrój.

Wycieraczki

Skoro mowa o szybach należy zobaczyć w jakim stanie są wycieraczki. W zimie często szorowały po zamarzniętej szybie, a zmienne temperatury spowodowały ich przyśpieszone zużycie. Tak jak zawsze, lepiej poszukać w sklepach dobrych i sprawdzonych wycieraczek.

Czas na zmianę opon

Mini Paceman John Cooper Works fot. Piotr Majka (10)

Jeśli pogoda będzie stabilna, a temperatury utrzymywały się powyżej 7 stopni Celsjusza należy zdecydować się na wymianę opon z zimowych na letnie. Zimowe opony mają dużo miękką mieszankę przez co w letnich warunkach będziemy mieli uczucie „pływania na oponach”, a ich droga hamowania będzie dłuższa. Dodatkowo jazda w temperaturach powyżej 7 st. C spowoduje szybsze zużycie bieżnika. Należy pamiętać, że opona przez 5 lat od jej produkcji utrzymuje optymalne właściwości (później mieszanka gumowa starzeje się i stopniowo traci swoje właściwości). Po zmianie opon należy odpowiednio zakonserwować je na kolejny sezon (jeśli jeszcze będą się nadawać). Należy je wyczyścić, wysuszyć, usunąć wszelkie kamyki z bieżnika oraz dokładnie obejrzeć. Może się okazać, że opona została uszkodzona i nie będziemy mogli jej założyć w przyszłym sezonie.

Przebadaj swoje auto

Zobacz również:   Silniki z turbosprężarką – czym się charakteryzują i jak o nie dbać?

Mini Paceman John Cooper Works fot. Piotr Majka (29)

Zimowe warunki i pojawiające się dziury na drodze mogą przyśpieszyć zużycie się elementów zawieszenia i układu kierowniczego. Oba układy składają się z wielu elektów gumowych, które z czasem parcieją, a elementy metalowe mogą korodować albo po prostu się wyginać lub pękać. Dlatego podczas zmiany opon warto spojrzeć na stan zawieszenia i hamulców. Jeśli się nie znamy warto pojechać na SKP (Stacja Kontroli Pojazdów) lub prywatnego warsztatu żeby obejrzeli fachowym okiem.

Serwisowanie klimatyzacji

Mini Paceman John Cooper Works fot. Piotr Majka (16)

Wielu z nas posiada w swoim samochodzie klimatyzację i nią również należy się zainteresować. Jeśli dawno nie odgrzybialiśmy klimatyzacji to warto to zrobić. Najlepiej sprawdzić również szczelność jak i uzupełnić stan czynnika. Te wykonane czynności można przeprowadzić samemu, jak i zlecić to specjalistom. Naszym zdaniem wiosna to najlepszy okres na przegląd i ocenę stanu samochodu. Chyba lepiej się dowiedzieć się co w samochodzie się psuje i naprawić to zawczasu niż zostać zaskoczonym nagłą awarią w najmniej odpowiednim momencie.

Leave a Reply