61. urodziny nazwy Land Cruiser

Toyota Land Cruiser seria J4

LC_2013_DYN_11

24 czerwca 1954 roku powstała nazwa „Land Cruiser” — dziś synonim jakości, trwałości i niezawodności. Land Cruisery są obecne na wszystkich kontynentach— to jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów na świecie.

This slideshow requires JavaScript.

Pierwszym samochodem terenowym ze znaczkiem Toyoty była Toyota BJ (rok 1951), oparta na prostym podwoziu lekkiej ciężarówki typu SB, z benzynowym silnikiem o pojemności 3386 cm3. Toyota BJ miała niezwykłe jak na swoje czasy własności terenowe, co udowodniła podczas słynnego testu na górze Fuji. Dwa samochody podjechały do 6. stacji kolejki górskiej na świętej górze Japończyków. Takiego wyczynu nie dokonał wcześniej żaden pojazd. Obserwatorzy, głównie przedstawiciele policji i służb państwowych, byli pod wielkim wrażeniem, co poskutkowało pierwszymi zamówieniami.

Twórca nazwy Land Cruiser — Hanji Umehara
Twórca nazwy Land Cruiser — Hanji Umehara

W 1954 roku powstała nazwa „Land Cruiser” (po japońsku: Rando Curuza), wymyślona przez ówczesnego dyrektora technicznego, Hanjiego Umeharę. Zmiana nazwy była konieczna m.in. ze względu na planowany eksport terenówek Toyoty. Pierwsze terenówki pod nazwą Land Cruiser wyruszyły do Pakistanu, a następnie do Arabii Saudyjskiej.

W 1960 roku powstała słynna seria J4. Ten samochód podbił cały świat, ze względu na swoje własności terenowe, bardzo bogatą gamę modelową (różne rozstawy osi, nadwozia, silniki) i ponadczasowy wygląd. Był produkowany przez ponad 25 lat. Obecnie seria J4 jest przedmiotem kultu wśród fanów na całym świecie.

Do dziś Land Cruiser doczekał się 13 serii, rozwijając 3 główne linie: od prostych i użytkowych samochodów terenowych, przez wygodne SUV-y do jazdy codziennej i rekreacji, po duże, luksusowe i komfortowe terenowe kombi. Wszystkie Land Cruisery są zbudowane na ramie, mają napęd 4×4 i reduktor, czyli podstawowe atrybuty prawdziwej terenówki.

This slideshow requires JavaScript.

 

Zobacz również:   Wizjonerska Koncepcja Przyszłej Mobilności - według Nissan Europe i Foster-Partners

Leave a Reply