Podczas targów lotniczych „Dubai Airshow”, odbywających się w dniach od 8 do 12 listopada br., Airbus Helicopters zaprezentował swój nowy model cywilnego śmigłowca H160. Pierwotny projekt koncepcji stylistycznej H160, przed jego przejęciem, rozwinięciem i sfinalizowaniem przez wewnętrzne biuro projektowe Airbus Helicopters, powstał na deskach kreślarskich zespołu stylistów z Peugeot Design Lab. Płynne i dynamiczne linie odzwierciedlają nową tożsamość wizualną Marki i wyrażają skok generacyjny, którego uosobieniem jest H160.

 3_3D_01___Productions_Autrement_Dit

Organizowana co 2 lata międzynarodowa impreza poświęcona śmigłowcom, jaką jest Dubai Airshow, zgromadziła w swojej edycji z 2013 roku ponad 60 tys. odwiedzających. W roku bieżącym Airbus Helicopters zaprezentował z tej okazji model H160 – swój nowy śmigłowiec cywilny średniej klasy masowej, który trafi do sprzedaży w roku 2016. Ta wszechstronna maszyna została zaprojektowana do realizacji różnorodnych zadań: obsługi platform wiertniczych, wykonywania usług publicznych, misji ratowniczych, patrolowania wybrzeży, jak również do celów lotnictwa prywatnego i biznesowego.

Idea stworzenia designu śmigłowca H160 – pierwotnie oznaczonego jako „Projet X4” – powstała w ramach stylistycznego współzawodnictwa w zespole designerów Peugeot Design Lab, wyrażając wolę Airbus Helicopters – otwarcia się na nowe trendy i ustanowienia nowych standardów w dziedzinie stylistyki. Projekt był następnie rozwijany i dopracowywany przez kilka następnych miesięcy, przez wewnętrzny zespół designerów Airbus Helicopters, a zwieńczeniem prac jest śmigłowiec, prezentowany na tegorocznym pokazie.

2_3D_profile__Productions_Autrement_Dit

„Pierwotny styl zaproponowany przez Peugeot Design Lab pozwolił nam określić silną osobowość maszyny, doskonale symbolizującą wartości w zakresie innowacyjności, osiągów i emocji jakie cechują śmigłowiec H160.  Na podstawie tego studium, udało nam się stworzyć helikopter, którego unikalny wizerunek natychmiast przyciągnął uwagę potencjalnych użytkowników i publiczności. Styl jest obecnie jednym z priorytetów programu H160, którego celem jest wywarcie wrażenia na umysłach, tak pod względem osobowości, jak i osiągów tego śmigłowca” – oświadczył Guillaume Chielens, szef działu Designu i Stylistyki w Airbus Helicopters.

Zobacz również:   Fiat 124 Spider

Futurystyczna sylwetka H160, podkreślona wysmukłym kształtem szyb, stanowi zwieńczenie wykonanych prac. Jego styl stanowi nową interpretację tożsamości wizualnej śmigłowca Dauphin poprzedniej generacji, którego charakterystyczny „nos” został tutaj zmodernizowany. Płynność sylwetki H160 dobrze odzwierciedla efektywność i cichą pracę maszyny, możliwą dzięki wprowadzeniu licznych innowacji: kompozytowego kadłuba, dwupłatowego tylnego statecznika, pochylonego tylnego śmigła, łopaty śmigła nośnego „Blue Edge”,itd…

1_Peugeot_Design_Lab_H160_Sketches_001

„Uczestnicząc w pracach nad zewnętrznym designem H160, firma Peugeot Design Lab dowiodła swojej zdolności do podejmowania się złożonych i technologicznie zaawansowanych projektów” – wyjaśnia Cathal Loughnane, szef należącego do PEUGEOT studia Global Brand Design. Od daty jego utworzenia w 2012 roku, studio może się poszczycić takimi klientami jak: Dassault Aviation, Alstom, Bombardier, Leclerc, Grupa SEB, czy Quechua. Jednym z ostatnich dokonań ekipy jest Foodtruck PEUGEOT czyli Le Bistrot du Lion (Bistro Lwa).

Leave a Reply