Dacia proponuje gamę niezawodnych samochodów LPG po bardzo konkurencyjnej cenie. Wersje te są dostępne w cenie +1000 zł w porównaniu z silnikiem 1.0 TCe 100. Cena gazu LPG jest zdecydowanie niższa ― nawet o połowę ― w stosunku do ceny benzyny czy oleju napędowego. Mimo że średnie zużycie paliwa przez silnik LPG jest nieco wyższe, koszt paliwa w przeliczeniu na kilometr jest niższy nawet o 30% w przypadku silników benzynowych i o 8% w przypadku silników wysokoprężnych.

TCe 100 LPG

Nowy, trzycylindrowy, turbodoładowany silnik TCe 100 LPG jest dostępny w Dusterze, Sandero, Sandero Stepway, Loganie i Loganie MCV. Nowa jednostka zapewnia wyższe osiągi z maksymalnym momentem obrotowym 170 Nm już od 2000 obr./min. Jest niezwykle uniwersalna, a jednocześnie pozwala na ograniczenie zużycia paliwa i emisji CO2. Silnik LPG emituje o około 11% mniej CO2 niż podobne silniki benzynowe. Technologia jest przystępna cenowo i ekonomiczna w eksploatacji.

Mobilność bez ograniczeń

Samochód może jeździć zarówno na benzynie, jak i na LPG. Ma dwa oddzielnie zbiorniki – jeden na benzynę, drugi na gaz. Zasięg samochodu na dwóch pełnych zbiornikach wynosi łącznie ponad 1000 km. Benzyna jest dostępna na wszystkich stacjach paliw, a LPG jest sprzedawany średnio przez 1/4 stacji europejskich.

Sprawdzona i bezpieczna technologia, dopracowana wiele lat temu

Układ LPG w samochodach Dacii jest montowany bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym. Dla klienta oznacza to prostą procedurę zamówienia, bez wydłużenia okresu oczekiwania na samochód i jedną gwarancję na samochód i układ LPG oraz możliwość napraw i serwisowania samochodu w jednej sieci, dobrze znającej tę technologię. Silnik benzynowy już od początku był zaprojektowany do zasilania gazem LPG. Dodatkowy zbiornik LPG jest wykonany z niezwykle wytrzymałej blachy stalowej. Jest montowany w miejscu koła zapasowego, dzięki czemu nie było konieczności modyfikacji zbiornika benzyny. Zawór odcinający, układ ograniczający napełnienie zbiornika do 80%, ogranicznik przepływu, elektrozawór i zawór bezpieczeństwa zapewniają bezpieczeństwo układu.

Zobacz również:   Hyundai wprowadza model IONIQ - pierwszy samochód z trzema rodzajami napędu elektrycznego do wyboru

W Unii Europejskiej jeździ blisko 15 milionów samochodów na gaz (LPG). Na całym świecie jest ich 26 milionów.

Dacia oferuje samochody na LPG od 2010 roku. Dowodem niezawodności tej technologii jest trzyletnia gwarancja (lub do 100 000 km przebiegu w zależności od tego, który warunek zostanie spełniony jako pierwszy), a więc taka sama jak na pozostałe samochody z gamy Dacii.

Prosta technologia

Działanie systemu jest z punktu widzenia kierowcy bardzo proste. Przełączenie zasilania z benzyny na LPG lub odwrotnie może mieć miejsce na dwa sposoby: ręcznie – w  dowolnym momencie za pomocą przełącznika umieszczonego w kabinie (wybrany tryb zostanie również zachowany przy następnym włączeniu silnika) lub automatycznie – po opróżnieniu zbiornika LPG. Specjalny wskaźnik poziomu LPG pozwala kontrolować poziom gazu w zbiorniku.

Napełnianie zbiornika jest łatwe i szybkie. Trwa zaledwie dwie minuty.

Kolejną zaletą fabrycznie montowanego układu jest zachowanie takiej samej pojemności bagażnika jak w samochodzie z silnikiem benzynowym. Zbiornik LPG jest montowany w miejsce koła zapasowego.

Najchętniej wybierane w Polsce

W 2019 roku Dacia zajęła siódme miejsce na rynku sprzedaży w Polsce, a model Duster został liderem w swoim segmencie. Dacia Sandero znalazła się w TOP3 sprzedaży do klientów indywidualnych.

2017 – New Dacia DUSTER tests drive in Greece

Najpopularniejszym modelem marki, a zarazem liderem segmentu SUV (2019 rok) na rynku polskim była Dacia Duster. Aktualnie blisko połowa klientów Dustera decyduje się na najlepiej wyposażoną wersję Prestige. Wśród modeli Sandero, Logan i Logan MCV najpopularniejszą wersją jest Laureate ― stanowi dla Logana MCV 43% sprzedaży, a dla Logana 53%. W przypadku Sandero klienci najczęściej wybierają wersje Stepway i serie limitowane, które przypominają SUV-y. Dotychczas w 2020 roku takie samochody stanowiły 58% sprzedaży. Teraz wszystkie wymienione modele dostępne są z silnikiem dwupaliwowym (benzyna/LPG).

Leave a Reply