ds_1222

26 maja przy Alei Krakowskiej 206 w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego w Polsce salonu DS. Otwarcia uroczystości, która z racji ambicji francuskiej marki miała bardzo awangardową oprawę dokonał Dyrektor marki DS w Polsce – David Guerin oraz Piotr Borowiecki – Dyrektor salonu DS. Inauguracja warszawskiego salonu była okazją do zaprezentowania ambicji Marki, ale przede wszystkim jej przyszłego zaangażowania w sztukę, design i modę.

Francuska marka DS usamodzielniła się 1ego czerwca 2014 roku. Wykorzystuje całą wiedzę inżynierską i know-how Grupy PSA, pielęgnuje geny odwagi w zakresie stylu i rozwiązań technologicznych przekazane przez kultowy i awangardowy model DS19 z 1955 roku.

ds_1527-1

Otwarcie pierwszego salonu DS w Polsce przy Alei Krakowskiej 206 w Warszawie, stało się manifestem hasła przewodniego marki – THE SPIRIT OF AVANT GARDE. Ambicją Salonu DS jest bowiem zapoczątkowanie cyklu inicjatyw kulturalnych i uczynienia z salonu przestrzeni osobliwych wydarzeń artystycznych, płaszczyzny, gdzie będzie można przeżywać niebanalne wystawy, pokazy oraz współpracować z awangardowymi twórcami.  Marka DS chce otwierać nowe horyzonty nie tylko w śmiałej wizji projektowanych samochodów, ale także myśleć postępowo i wyznaczać trendy, co znalazło odbicie w formule wydarzenia i podjętych na nim kwestii.

ds_0058-1

Podczas uroczystości spotkali się przedstawiciele różnych dziedzin życia. Dialog prowadzony na temat przenikania sztuki do rozmaitych sfer aktywności, w tym przestrzeni publicznej oraz angażowania awangardowych myśli w pracę poszczególnych artystów podkreślił aspiracje producenta. DS chce być marka pionierską, postępową, która wytycza szlaki. W dyskusji i prezentacji awangardowych projektów wzięli udział Piotr Nowicki – Prezes Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Małgorzata Kuciewicz – architekt z Grupy Projektowej CENTRALA, Joanna Klimas – projektantka mody oraz Agnieszka Kranich – przedstawiciel szwajcarskiej firmy Vitra projektującej nowoczesne meble i akcesoria.

ds_1035

Podczas wydarzenia, dzięki uprzejmości Prezesa Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej – Piotra Nowickiego zaprezentowana została „Kontynuacja tradycji pokazania awangardy w salonach automobilowych”. W tych okolicznościach odbyła się prezentacja projektów podejmujących awangardowy koncept:

  • Zrekonstruowana makieta modelu Rampowca z 1925r. – CENTRALA GRUPA PROJEKTOWA – autorstwa Józefa Malinowskiego z 1925 roku: mieszkalnego galeriowca z garażami na wszystkich poziomach. Projekt prezentowany był w czasopiśmie Praesens, a potem zapomniany. Do dzisiaj projekt ten jest nowatorski na skale światową,
  • Organiczna geometria, prezentacja rzeźby – TOMASZ GÓRNICKI
  • Projekt specjalny dla marki DS stworzony przez Joannę Klimas – Marka DS zainspirowała projektantkę do nakreślenia śmiałej linii, czerpiącej z klasyki, lecz wybiegającej ponad trendy, na wyżyny bezkompromisowej elegancji
  • Wystawa projektów mebli firmy VITRA, której misją jest poprawa jakości domów, biur i przestrzeni publicznej poprzez wykorzystanie sił wzornictwa.
Zobacz również:   Toyota liderem wdrażania nowych rozwiązań z dziedziny autonomicznego prowadzenia

Salon DS rozpoczął poprzez inaugurację w duchu dyskusji o awangardzie, działalność w sferze sztuki, pragnąc w przyszłości poza oferowaniem gamy samochodów DS, kultywować tematykę awangardowych twórców.

Leave a Reply