Prawdziwa alternatywa: instalacje LPG i CNG w samochodach marki OPEL

 

Opel-Insignia-4-Door-287816

  • Szeroka oferta: 12 wersji zasilanych LPG i 3 modele zasilane CNG
  • Oszczędność: LPG i CNG są tańsze od benzyny
  • Ekologia: alternatywne paliwo i wyjątkowo wysoka czystość spalin
  • Duży zasięg: Insignia w wersji dwupaliwowej może przejechać do 1 700 km bez tankowania
  • Sukces: Opel numerem 2 w Europie pod względem sprzedaży aut z alternatywnym paliwem

Opel-Corsa-LPG-294998

Są oszczędne, ekologiczne i bardzo ekonomiczne w eksploatacji: pojazdy z silnikami zasilanymi LPG lub CNG. Właśnie z tego powodu firma Opel stale rozszerza swoją ofertę modeli napędzanych skroploną mieszanką propanu i butanu (LPG — Liquefied Petroleum Gas). Ostatnio dołączył do niej nowy Opel Corsa. Obecnie dostępnych jest 12 modeli z silnikami przystosowanymi do spalania LPG. Firma Opel oferuje również trzy przyjazne dla środowiska modele napędzane sprężonym gazem ziemnym (CNG — Compressed Natural Gas). Jedną z istotnych zalet przy zakupie tych pojazdów jest fakt, że oba systemy zasilania zostały opracowane przez firmę Opel i są montowane fabrycznie. To przekonuje, w oczywisty sposób, również klientów.

Opel-Combo-Tour-275053

W zeszłym roku ponad 26 000 osób zdecydowało się kupić Opla LPG lub CNG, co daje producentowi samochodów z Rüsselsheim drugie miejsce w rankingach sprzedaży aut napędzanych alternatywnym paliwem w Europie. Opel jest nawet najbardziej popularny jeśli rozważyć tylko modele napędzane LPG i ta popularność ciągle rośnie. W pierwszych dwóch miesiącach 2015 roku sprzedaż modeli LPG i CNG wzrosła o około 35% w porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku. Włochy są najważniejszym rynkiem dla tego rodzaju paliw.

„Efektywność energetyczna i obniżenie emisji CO2 są dla nas niezwykle ważne w całym portfolio modeli” — powiedział Peter Christian Küspert, wiceprezes ds. sprzedaży i obsługi posprzedażnej w Grupie Opel. „Firma Opel ma szeroką ofertę pojazdów przystosowanych do zasilania LPG i CNG, które mogą stanowić prawdziwą alternatywę, niezależnie od wymagań stawianych przez klienta. Te pojazdy są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także niezwykle ekonomiczne i nadają się do codziennej eksploatacji”.

Opel-Combo-275051

LPG: przyjazne dla środowiska paliwo dostępne w stałych cenach na terenie całego kraju

Skroplony propan-butan już teraz jest niezwykle popularny. Przyczyną są liczne zalety tego paliwa. Na początku 2015 roku w Niemczech było zarejestrowanych ponad 500 000 pojazdów przystosowanych do zasilania tym paliwem — nic dziwnego, skoro LPG jest w znacznie tańszy od benzyny. Ponadto niemieckie władze zapowiedziały, że zamierzają utrzymać ulgi podatkowe z tytułu eksploatacji pojazdów napędzanych LPG co najmniej do 2018 roku. LPG można obecnie kupić na 7 000 stacji benzynowych w Niemczech i na ponad 35 000 stacji w całej Europie. Co ważniejsze, takie samochody są przyjazne nie tylko dla kieszeni właściciela, ale również dla środowiska. Pojazdy napędzane LPG, czyli mieszanką propanu i butanu, emitują o 15 procent mniej dwutlenku węgla i o 80 procent mniej tlenków azotu w porównaniu z samochodami zużywającymi tradycyjne paliwo.

Minimalne koszty, maksymalna funkcjonalność modeli w wersji LPG

Firma Opel ma obecnie najszerszą ofertę wersji LPG wśród niemieckich producentów samochodów. Łącznie oferta obejmuje 12 modeli: ADAM, Corsa (3- i 5‑drzwiowa), Meriva, Astra (5‑drzwiowa, sedan i kombi Sports Tourer), Mokka, Zafira Tourer i Insignia (4‑drzwiowa, 5‑drzwiowa i kombi Sports Tourer).

Opel ADAM S

Największą popularnością cieszy się Opel ADAM dostępny między innymi z silnikiem 1.4 LPG ecoFLEX o mocy 64 kW/87 KM. Przy emisji wynoszącej zaledwie 108 gramów CO2 na kilometr (6,6 litra LPG na 100 kilometrów w cyklu mieszanym) w trakcie jazdy na LPG ADAM plasuje się w niemieckiej klasie efektywności energetycznej B.

Opel-Corsa-LPG-292862

Nowy Opel Corsa z silnikiem 1.4 LPG ecoFLEX o mocy 66 kW/90 KM zużywa tylko 6,9 litra paliwa na 100 kilometrów w cyklu mieszanym podczas jazdy na LPG, co odpowiada emisji CO2 na poziomie zaledwie 113 g/km*, a więc o około 13 procent niższej w porównaniu z emisją w trybie jazdy na benzynie. Podobnie jak w przypadku ADAMa na ekranie komputera pokładowego wyświetlane są informacje o zasięgu i zużyciu paliwa osobno dla LPG i benzyny oraz dla obu rodzajów paliwa łącznie.

Opel-Meriva-289274

Meriva 1.4 LPG ecoFLEX, której turbodoładowany silnik rozwija moc 88 kW/120 KM, zużywa tylko 7,3 litra LPG na 100 kilometrów, co odpowiada emisji CO2 na poziomie 119 gramów na kilometr*. Pełny zbiornik LPG w Merivie wystarcza na pokonanie do 500 kilometrów. W połączeniu z zasięgiem na benzynie można przejechać nawet 1 350 kilometrów bez tankowania.

Opel-Mokka-282685

103 kW/140 KM, 124 gramy CO2 na kilometr oraz 7,7 litra skroplonego gazu na 100 kilometrów* to wartości, dzięki którym Opel Mokka jest samochodem nie tylko ekologicznym, ale także wyjątkowo ekonomicznym i wygodnym. W przypadku wersji z napędem na przednie koła zasięg na LPG wynosi 400 kilometrów.

Zobacz również:   Nowa Skoda Octavia - oto 4 generacja najlepiej sprzedającej się Skody

Opel-Astra-Sports-Tourer-278213

Astra 1.4 LPG ecoFLEX jest dostępna z nadwoziem pięciodrzwiowym, sedan i kombi Sports Tourer. Zarówno wersja pięciodrzwiowa, jak i sedan zużywają 7,6 litra LPG na 100 kilometrów przy emisji CO2 zaledwie 123 gramy na kilometr. Sports Tourer potrzebuje 7,7 litra LPG na 100 kilometrów, co odpowiada emisji CO2 na poziomie 125 gramów na kilometr. Zasięg samochodu na paliwie gazowym wynosi do 480 kilometrów. Całkowity zasięg to aż 1 400 kilometrów bez konieczności odwiedzania stacji benzynowej.

Opel-Insignia-4-Door-287572

Insignia 1.4 LPG ecoFLEX jest oferowana we wszystkich trzech odmianach nadwozia — czterodrzwiowej, pięciodrzwiowej oraz kombi Sports Tourer. Insignia Sports Tourer 1.4 LPG ecoFLEX to połączenie bardzo dobrych osiągów i ekologicznej jazdy. Jak wspomniany wcześniej 140-konny silnik, również ta turbodoładowana jednostka osiąga imponujący moment obrotowy. Sports Tourer emituje tylko 129 gramów CO2 na kilometr* (zużycie paliwa: 7,9 l/100 km) i może przejechać na LPG do 500 kilometrów. Wraz z zasięgiem na benzynie daje to imponujące 1 700 kilometrów bez tankowania. Sedan zużywa 7,6 litrów paliwa na 100 kilometrów (emisja CO2: 124 g/km)*.

Opel-Zafira-Tourer-271448

Kompaktowy van – Opel Zafira Tourer 1.4 LPG ecoFLEX zamyka aktualną ofertę Opli z silnikami przystosowanymi do zasilania LPG. Elastyczna turbodoładowana jednostka o mocy 103 kW/140 KM zużywa zaledwie 8,6 litra paliwa na 100 kilometrów, emitując tylko 139 gramów CO2 na kilometr*.

Technologia przyjazna dla środowiska: Opel stawia na CNG

Silnik ecoFLEX CNG Opla jest przystosowany do zasilania gazem ziemnym, biogazem, mieszanką obu tych gazów w dowolnych proporcjach. Gaz ziemny i biogaz są znacznie tańsze od benzyny czy oleju napędowego. Ponadto niemieckie władze obiecały utrzymanie ulg podatkowych za wykorzystywanie gazu zimnego jako paliwa do 2018 roku, promując w ten sposób technologie przyjazne dla środowiska. Spaliny emitowane przez pojazdy napędzane CNG zawierają do 25% mniej CO2 i do 80% mniej tlenków azotu oraz są całkowicie pozbawione benzenu i cząstek sadzy.

Opel-Combo-275908

Obecnie firma Opel oferuje 3 pojazdy z silnikami ecoFLEX CNG. Opel Combo 1.4 CNG Turbo ecoFLEX jest dostępny w wersji osobowej i towarowej. Silnik o mocy 88 kW/120 KM potrzebuje 4,9 litra gazu ziemnego na 100 kilometrów, co odpowiada emisji CO2 na poziomie 134 gramów na kilometr. Furgon w wersji przedłużonej może być wyposażony w dodatkowy zbiornik gazu, który zwiększa zasięg jazdy na gazie ziemnym z 325 do 450 kilometrów.

Opel-Zafira-Tourer-CNG-275530

Innym pojazdem dostępnym z silnikiem przystosowanym do spalania CNG jest Zafira Tourer. Zafira Tourer 1.6 CNG ecoFLEX z opcją siedmiu foteli jest samochodem oszczędnym i przyjaznym dla środowiska. Turbodoładowany silnik rozwija moc 110 kW/150 KM. Zużywając zaledwie 4,7 kilograma (7,2 m3) wysokometanowego gazu ziemnego na 100 kilometrów w cyklu mieszanym, Zafira Tourer 1.6 CNG ecoFLEX emituje tylko 129 gramów CO2*.

Fabryczna instalacja LPG i CNG: małogabarytowa, bezpieczna i z gwarancją

Wszystkie Ople w odmianach LPG i CNG są produkowane w zakładach produkcyjnych, a przy ich projektowaniu szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo. W specjalnych testach zderzeniowych firma Opel sprawdza wytrzymałość zbiornika gazu oraz innych podzespołów zabudowanych w strefach chronionych przed skutkami kolizji i doskonale zintegrowanych ze strukturą zapewniającą bezpieczeństwo. Zbiorniki gazu są montowane w miejscu koła zapasowego lub pod podłogą pojazdu, dlatego każdy model zachowuje pełną funkcjonalność w codziennej eksploatacji i pojemność przedziału ładunkowego. Klienci otrzymują samochód przystosowany do zasilania LPG lub CNG, fabrycznie wyposażony zgodnie z najwyższymi standardami firmy Opel — mogą więc liczyć na trwałość, gwarancję producenta oraz maksymalne bezpieczeństwo.

* z oponami o obniżonych oporach toczenia

Informacja jest aktualna na dzień publikacji. Dodatkowe informacje na temat modeli LPG są dostępne na stronie marki Opel oraz u Autoryzowanych Dystrybutorów.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply