Fabryka nowej generacji samochodów Alfy Romeo przy współpracy z Samsungiem

FCA otwiera podwoje swojej fabryki w Cassino, kolebki nowej generacji samochodów Alfy Romeo, by pokazać rezultaty swojej współpracy z Samsungiem, który stawia na większą wydajność oraz lepszą jakość pracy w zakładach FCA we Włoszech.

Cassino, fabryka nowej generacji samochodów Alfy Romeo.
Powstały w 1972 roku w pobliżu historycznego Opactwa Benedyktynów, zakład w Cassino (Frosinone), wyprodukował do tej pory ponad 7,3 miliona samochodów i powiększył się aż do aktualnych rozmiarów, osiągając 2 000 000 m2, z czego 530 000 pod zadaszeniem. Zdolności produkcyjne obiektu to około 1000 samochodów na dzień. Zakład zatrudnia około 4300 pracowników.

Wyremontowany przy okazji uruchomienia produkcji Alfy Romeo Giulia, aktualnie zakład jest kwintesencją wiedzy konstrukcyjnej FCA w światowej branży motoryzacyjnej, gdzie ludzie, technologia i środowisko harmonijnie współgrają, czego wynikiem są dwa bardzo prestiżowe samochody segmentu premium: Alfa Romeo Giulia i Alfa Romeo Stelvio. Zakład ten wdrożył i zastosował wszystkie technologie oraz najlepsze doświadczenia obowiązujące w innych zakładach FCA na świecie, dopracowując je tak, by móc tworzyć wyjątkowe auta, charakteryzujące się nowoczesnymi silnikami, doskonałym rozłożeniem mas, wyjątkowymi rozwiązaniami technicznymi, doskonałym stosunkiem masy do mocy.

Alfa Romeo Giulia i Stelvio.
Alfa Romeo Giulia to sportowy sedan, który w 2016 roku wprowadził markę w nową erę, poprzez swoje rewolucyjne kanony stylu, sportowy charakter i technologię. W modelu Giulii faktycznie stykają się wszystkie te elementy, dzięki którym Alfa Romeo stała się jedną z najbardziej pożądanych marek na świecie: typowo włoskie wzornictwo, mocne silniki, wyjątkowe rozwiązania techniczne. Dzisiaj te same składowe charakteryzujące nową kategorię samochodów powracają do oryginalnej Alfy Romeo Stelvio, pierwszego SUV-a włoskiej marki w ponad stuletniej historii, który wyraża autentycznego ducha Alfy w samochodzie sportowo-użytkowym. Powstał samochód, który oferuje nawet najbardziej wymagającemu kierowcy niezwykłe doznania podczas jazdy i jednocześnie najwyższy poziom pod względem typowego dla tej kategorii komfortu i uniwersalności. Alfa Romeo Stelvio przeobraża każdą podróż w wyjątkowe doświadczenie.

FCA i Samsung dla optymalizacji procesów w zakładach produkcyjnych.
Od kiedy rozpoczął się proces transformacji Fiat Chrysler Automobiles, zakłady produkcyjne Koncernu odgrywają istotną rolę w osiągnięciach i sukcesach poszczególnych marek Grupy. Aby jeszcze bardziej udoskonalić efektywność łańcucha produkcji i przyczynić się do poprawy jakości pracy na linii produkcyjnej,  FCA zajął się cyfryzacją zakładów produkcyjnych, współpracując z różnymi partnerami. Pociągnęło to za sobą nawiązanie kontaktów pomiędzy FCA i Samsungiem.

Zobacz również:   Odświeżony Peugeot 208 zadebiutuje w Genewie

Pierwsza faza procesu cyfryzacji dotyczyła ogromu informacji dostępnych w zakładach. Zainstalowano urządzenia wyświetlając, monitory Samsunga o wysokiej jasności pojawiły się wzdłuż linii produkcyjnej, a ekran dotykowy eBoard w niektórych punktach strategicznych, na których pokazywany jest przebieg samej produkcji. W przypadku nietypowych sytuacji, generowane są ostrzeżenia, na które reakcja jest natychmiastowa.

Druga faza projektu cyfryzacji objęła kilka niezwykle interesujących aspektów. Przede wszystkim, był to złożony proces, który, w oparciu o swobodną i kreatywną dyskusję z leaderami zespołów odpowiedzialnymi za jakąś grupę roboczą, doprowadził do tego, że oni sami określali potrzeby i projektowali rozwiązania oraz urządzenia mogące pomóc w lepszym wykonywaniu pracy. Zastosowano dwa rozwiązania, które zintegrowane ze sobą, mogły spełnić potrzeby i zapewnić większą efektywność: smartfon i smartwatch.

Samsung udostępnił zaawansowane pod względem technologicznym urządzenia oraz rozwiązanie w postaci Samsunga Knox z możliwością zidywidualizowania i mogącego zapewnić pełne bezpieczeństwo danych. Samsung Knox umożliwia pracę na smartfonie lub tablecie, spełniając jej wymagania.

Nieco inaczej wyglądała sprawa wykorzystania smartwatchów przez pracowników linii produkcyjnej, z pewnością jednego z najbardziej innowacyjnych aspektów projektu cyfryzacji: urządzenie to można wykorzystać w zakładzie produkcyjnym do usprawnienia procesów, poprawy przepływów i komfortu pracy. Inteligentny zegarek Samsung Gear S3 Frontier umożliwia jego całkowitą personalizację i jest jedynym takim urządzeniem na rynku, którego wszystkie funkcje mogą być wykorzystane bez konieczności podłączania do smartfona. Całkowicie zintegrowane z MES (Manufacturing Execution System) FCA, systemem informacyjnym, który zarządza całym systemem produkcyjnym, urządzenie Samsung jest wykorzystywane, jako element wyposażenia na niektórych odcinkach linii produkcyjnej.

Proces wygląda następująco: po dotarciu na stanowisko pracy, operator otrzymuje z MES listę operacji do wykonania w produkowanym samochodzie; po zakończeniu operacji, wysyła potwierdzenie przez Gear S3 Frontier, czynność jest rejestrowana, jako zakończona i linia produkcyjna może przejść do kolejnej fazy. W przypadku natomiast, kiedy operacja nie może zostać wykonana z jakiegoś powodu, operator jest w stanie wygenerować na urządzeniu sygnalizację wysyłaną do jego przełożonego.

Leave a Reply