Młodzi kierowcy nierozważnie prowadzą samochody swoich rodziców – które często pożyczają bez ich zgody – przekraczając dozwoloną prędkość, rozmawiając przez telefon czy jeżdżąc pod wpływem alkoholu.
Tak wynika z nowej ankiety przeprowadzonej na zlecenie Forda, która wskazuje również potrzebę zorganizowania dedykowanych szkoleń dla kierowców w Europie*, gdzie wypadki samochodowe są główną przyczyną śmierci młodych kierowców** i gdzie młode osoby dłużej mieszkają ze swoimi rodzicami z uwagi na presje finansowe***.

82 procent ankietowanych pożycza od rodziców ich samochód, 39 procent przekracza podczas jazdy dozwoloną prędkości, 35 procent bierze auto mamy i taty bez pytania, a 27 procent korzysta podczas jazdy ze smartfonów, wykonując połączenia telefoniczne, wysyłając wiadomości czy robiąc sobie zdjęcia. 6 procent badanych przyznało się do prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.
„Powrót młodych osób do rodzinnego domu – lub pozostawanie w nim przez dłuższy czas – może doprowadzić do spięć z rodzicami,” powiedział Jim Graham, manager, Ford Driving Skills for Life. „Młodzi ludzie postrzegają samochód swoich rodziców, jako przepustkę do wolności i centrum życia towarzyskiego. Jednak dla ich własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych użytkowników drogi – szczególnie w przypadku, gdy młode osoby prowadzą mocniejszy samochód, niż ten, którym zwykle jeżdżą – powinni oni wziąć odpowiedzialność za swoje czyny.”
W Europie około 50 procent osób w wieku od 18 do 29 lat wciąż mieszka ze swoimi rodzicami***. Wpływ na taką sytuację mają takie czynniki, jak wysokie bezrobocie wśród młodzieży**** oraz wysokie koszty wynajmu mieszkania czy kupna własnego lokum. Studenci coraz częściej powracają do rodzinnych domów po skończeniu studiów – jest to tzw. generacja „bumerang”.

74 procent ankietowanych posiada własny samochód, ale wciąż korzysta z samochodu rodzinnego – niektórzy robią tak, aby obniżyć koszty eksploatacji, a inni, aby zaimponować znajomym. Dla rodziców może to być równoznaczne z kłopotami finansowymi. Z badań wynika, że utrzymywanie młodej osoby w rodzinnym domu może kosztować ponad 4300 funtów rocznie, włączając w to koszty związane z eksploatacją samochodu, jak paliwo, naprawy czy dodatkowe ubezpieczenie*****.
* Ankieta przeprowadzona na grupie 5003 młodych kierowców w wieku od 17 do 24 lat we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
** http://www.dacota-project.eu/
**** https://www.imf.org/external/pubs/ft/sdn/2014/sdn1411.pdf