Miesiąc po zdobyciu 5 gwiazdek w testach Euro NCAP, nowy Nissan Qashqai otrzymuje nagrodę Best in Class 2021 w kategorii małych samochodów terenowych. Tytuł ten został przyznany przez niezależną organizację Euro NCAP (Europejski Program Oceny Nowych Samochodów).

Każdego roku Euro NCAP publikuje listę samochodów, które uzyskały najlepsze wyniki w swoich kategoriach i pokazuje, jakie modele wypadły lepiej od konkurencji. Nagroda przyznawana jest na podstawie łącznej oceny w aspektach ochrony dorosłych pasażerów, dzieci, przechodniów oraz efektywności systemów wspomagających bezpieczeństwo. Suma ważona wyników w tych kategoriach pozwala wyłonić zwycięzcę, który otrzymuje tytuł najlepszego auta w swojej klasie.

Nowy Nissan Qashqai uzyskał wynik 91% w zakresie ochrony pasażerów dorosłych oraz dzieci, co plasuje ten model wśród najlepszych w swoim segmencie. Doskonałe wyniki były możliwe dzięki zaawansowanej, wzmocnionej konstrukcji płyty podłogowej CMF-C, zbudowanej w najbardziej newralgicznych obszarach z ultrawytrzymałej stali, która zwiększa sztywność, a jednocześnie pochłania i zmniejsza siłę uderzenia, zanim dotrze ona do kabiny pasażerskiej. Zastosowanie środkowej poduszki powietrznej – po raz pierwszy w modelach Nissana przeznaczonych na rynek europejski – umożliwiło uzyskanie maksymalnego wyniku 16 punktów w teście uderzenia w bok pojazdu. Jej celem jest zapobieganie zderzeniu głów kierowcy i podróżującego z przodu pasażera w przypadku kolizji bocznej.

Niemal maksymalny wynik, czyli 23,8 z 24 możliwych punktów, przyznano za ochronę przewożonych dzieci, a najwyższą notę 12 punktów samochód otrzymał w procesie kontroli instalacji fotelika dziecięcego.

70% za ochronę innych niechronionych użytkowników dróg

Qashqai uzyskał wynik 70% w testach bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych. Samochód posiada wiele systemów bezpieczeństwa aktywnego, w tym układ inteligentnego hamowania awaryjnego, który ostrzega kierowcę i uruchamia hamulce, jeśli pojazd przewiduje możliwość zderzenia z innym użytkownikiem drogi, pieszym lub rowerzystą. To standardowe wyposażenie wszystkich nowych Nissanów Qashqai, nie tylko modeli w najwyższych wersjach.

Systemy wspomagające bezpieczeństwo

Euro NCAP wychodzi z założenia, że zawsze najlepiej zapobiegać wypadkom, w związku z czym przyznaje punkty za technologie, które pomagają kierowcom uniknąć kolizji.

Qashqai również w tym zakresie uzyskał bardzo wysoką ocenę 95% dzięki technologii Nissan Intelligent Mobility, obejmującej kompleksowy pakiet rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo jazdy.

Zobacz również:   Relaksujące fotele w nowym Oplu Astra

Nowością w europejskiej ofercie Nissana jest zastosowanie wyświetlacza przeziernego, który umożliwia kierowcy monitorowanie prędkości, wskazówek nawigacji oraz obowiązujących ograniczeń prędkości bez odrywania wzroku od drogi.

Wprowadzenie inteligentnych reflektorów, które dostosowują kształt wiązki światła w taki sposób, aby zapobiec oślepianiu kierowców nadjeżdżających z przeciwka, to kolejny przykład nowej technologii, dzięki której Qashqai zapewnia tak wysoki poziom bezpieczeństwa.

Model ten jest również wyposażony w funkcję ostrzegania o pojazdach znajdujących się w obrębie martwego pola, która wykrywa niewidoczny dla kierowcy pojazd na sąsiednim pasie i aktywnie kieruje samochód z powrotem na właściwy pas, zapobiegając niebezpiecznym sytuacjom. Ostrzeżenie o ruchu poprzecznym z tyłu zapobiega z kolei kolizjom podczas manewru wycofywania z miejsca parkingowego.

Nowy Qashqai jest zbudowany na opracowanej przez Alians płycie podłogowej CMF-C, która wykorzystuje zaawansowane materiały oraz nowoczesne techniki produkcji w celu stworzenia sztywniejszej konstrukcji przy jednoczesnym zmniejszeniu masy szkieletu pojazdu o 60 kg w porównaniu z modelem poprzedniej generacji.

David Moss, starszy wiceprezes Nissan Technical Centre Europe odpowiadający za badania i rozwój w regionie, powiedział: Opracowując nowego crossovera Qashqai, postanowiliśmy zastanowić się, jak technologia może lepiej wspierać kierowcę podczas jazdy. Proces interwencji przebiega stopniowo, przy czym pierwszym krokiem jest informacja, następnie ostrzeżenie i wreszcie interwencja w przypadku, gdy kierowca nie podejmie działań korygujących.

Zastosowanie w konstrukcji nadwozia zaawansowanych materiałów, w tym stali o wysokiej wytrzymałości, a także wykorzystanie pasywnej i aktywnej technologii Nissan Intelligent Mobility oznacza, że jesteśmy w stanie zaoferować dopracowane, dynamiczne wrażenia z jazdy, zapewniając jednocześnie zwiększony poziom bezpieczeństwa. Jesteśmy naprawdę dumni z osiągnięcia tego doskonałego wyniku – dodaje.

Euro NCAP prowadzi niezależne testy samochodów od 1997 r., badając większość nowych modeli, które wchodzą do sprzedaży, w oparciu o nieustannie ewoluujące kryteria. Poza testami rzeczywistej wytrzymałości fizycznej samochodów w różnego rodzaju symulowanych kolizjach, organizacja testuje i ocenia także technologie zapobiegania wypadkom.

Leave a Reply