Rolls Royce Cullinan piątym modelem marki

Nie był to szczególnie utrzymywany sekret, ale Rolls Royce potwierdził, że ich nowy samochód będzie nosił nazwę Cullinan. Nowy model jest piątym samochodem w ciągle poszerzającym się portfolio marki Rolls Royce. Dołącza do takich modeli jak Phantom, Wraith, Dawn i Ghost i będzie pierwszym pojazdem brytyjskim marki z napędem na cztery koła.

Rolls Royce Cullinan będzie oparty na najnowszej, aluminiowej ramie wraz z nowym Phantomem. Auto ma mierzyć ponad 5,5 metra, a jego głównym rywalem ma być Bentley Bentayga, chociaż Rolls Royce nie odnosi się do Cullinana jako SUVa. I to mimo, że ma nadwozie SUVa, napęd na cztery koła, mnóstwo zdjęć w warunkach błotnych czy śniegu. Motyw przewodni auta brzmi: „Bez wysiłku, wszędzie”. Cullinan jest samochodem typu HBV (High Bodied Vehicle) – pojazd o wysokiej zabudowie.

Nie SUV, a HBV…

Torsten Müller-Ötvös, dyrektor generalny Rolls Royce’a wyjaśnia: „Jest to najbardziej pasująca nazwa dla naszego niezwykłego, nowego auta. Cullinan to samochód o tak klarownym celu, o tak doskonałej jakości i szlachetności, takiej prezencji, że rekalibruje on skalę i możliwość prawdziwego luksusu. Podobnie jak Diament Cullinan, największy diament jaki kiedykolwiek znaleziono, wyłania się, gdy jest doskonały i istnieje ponad wszystkimi innymi”.

Podczas premiery prawdopodobnie będzie dzielił ten sam silnik co Phantom, czyli jednostka o pojemności 6,75 litra w układzie V12 o mocy 563 KM w połączeniu z ośmiobiegową, automatyczną skrzynią biegów. Rolls Royce być może zaoferuje różny rozstaw osi do wyboru, tak jak w przypadku Phantoma.

Rolls Royce jeszcze nie potwierdził cen i specyfikacji Cullinana. Szczegóły poznamy bliżej premiery pod koniec 2018 roku.

Zobacz również:   Nowa Honda HR-V e:HEV

Leave a Reply